Vrch Třešňovka
Celková rozloha: 10 ha
Katastrální území: Hrdlořezy
Počet nově vysazených stromů: 420 k jaru roku 2016
Celkový počet míst v sadu: cca 1 500
Ovoce k natrhání: staré stromy stále ještě plodí, nové výsadby do plodnosti ještě nevstoupily
Odrůdy
- Třešně: nově jsou vysazeny odrůdy třešní jako např. Karešova, Kordia, Rychlice německá, Germersdorfská, Libějovická, Kaštánka, Granát, Tropichterova, Velká černá chrupka a další
- pro zpestření je v SZ cípu vysázeno několik jabloní a hrušní
Část původně rozsáhlejšího sadu vzala za své při výstavbě sídliště na jeho jižním okraji. Sad byl opuštěn čtvrt století až do roku 2015, kdy zarůstající území plné odpadu a obydlí bezdomovců došlo obnovy. Sad byl významně prosvětlen a do nově otevřeného prostoru bylo následně vysázeno 410 vysokokmenů třešní a doplňkově 6 jabloní a 4 hrušně, výhradně starších odrůd. Jedná se o odrůdy vyšlechtěné až na výjimky před 20. stoletím, které se vesměs vysazovaly do 50. let 20. století.
Při obnově sadu byla ponechána i velká množství torz třešní, která poskytují útočiště mnoha druhům hmyzu a sadu dodávají impozantní atmosféru a charisma. Všechny staré stromy v sadu včetně torz byly ošetřeny řezem pro zvýšení jejich vitality, v případě torz pak řez vede k zajištění provozní bezpečnosti. Co nejdelší setrvání takto upravených stromů ocení především mnozí bezobratlí, ale také ptáci žijící v sadu. Z kmenů vykácených stromů bylo vytvořeno několik „broukovišť” a jednoduchých laviček ladících s přírodním charakterem celého vrchu.
Třešňový sad je pravidelně vypásán smíšeným stádem ovcí a koz. Jde o jednu z forem údržby sadu po rozsáhlé revitalizaci (alternativa k seči). Pastva slouží nejen k okusu bylinné vegetace a potlačení zmlazujících keřů, velmi prospěšné je také rozrušování travního drnu kopýtky ovcí a koz, neboť tak vzniká prostor pro konkurenčně slabší druhy rostlin, které nemají šanci obstát v zapojených travních porostech.
Na místě původního – dnes zasypaného – bunkru protiletecké obrany je umístěna růžice „Severka” se směry a vzdálenostmi k nejvyšším horám českých pohoří.
Východně od sadu se nachází přírodní park Smetanka, který byl vyhlášen pro ochranu krajinného rázu. Hrdlořezským údolím protéká říčka Rokytka, kolem níž můžeme najít zbytky historických ovocných sadů.
Historie
Vrch původně využívaný pravděpodobně jako pastviny sloužil na počátku 20. století jako vojenské cvičiště. Sad zde byl založen mezi světovými válkami. Původní jméno Holosmetka se časem změnilo na vrch Třešňovka (jindy Višňovka), podle dominantního druhu vysazených ovocných stromů.
Obnova sadu zahájená v roce 2015 byla polufinancována z Operačního programu Praha – Konkurenceschopnost.
Návštěvnost lesoparku
V roce 2020 proběhl monitoring návštěvnosti sadu na vrchu Třešňovka, který přinesl mnohá zajímavá zjištění. Rok to byl z hlediska návštěvnosti výjimečný, což bylo jistě dáno protiepidemickými opatřeními, která značně omezovala možnosti jiných aktivit. Do Třešňovky přišlo v roce 2020 nejméně 131 334 návštěvníků, což je v přepočtu na rozlohu 13 133 návštěvníků na hektar a rok! Nejvíce návštěvníků přišlo v dubnu, nejméně v srpnu, listopadu a prosinci.
Zjistili jsme, že nejvíce lidí hledá v lesoparku klid a odpočinek, každý osmý návštěvník přijde se psem a na každých 19 návštěvníků připadá 1 kočárek. Chcete-li se vyhnout návštěvnickým špičkám, vězte, že nastávají ve všední den mezi 17,30 a 18,00 h a o víkendu mezi 14,30 a 15,00 h.
Dále jsme se dotazovali na to, co návštěvníkům v sadu vyhovuje či chybí a jak vnímají management sadu. Děkujeme všem účastníkům dotazníkového šetření za vstřícnost, se všemi zjištěními budeme dále pracovat abychom vám zpříjemnili zde trávený volný čas.
Více o výsledcích monitoringu návštěvnosti v sadu Třešňovka >>
Fotogalerie obsahují následující obrázky:
Fotografie sadu
Letecké fotografie pořízené z dronu