Modřín opadavý
Larix decidua
European/common larch
Pinaceae (borovicovité)
Charakteristika:
Statný, opadavý, jehličnatý strom dorůstající v závislosti na stanovišti mezi 20 – 60 metry výšky. V mládí velmi rychle rostoucí strom má zprvu kuželovitou, relativně řídkou korunu, která se během času mění až v nepravidelnou, velmi široce deštníkovitou korunou. Kůra je v prvních letech hladká a šedá, během let se záhy mění na rozpraskanou borku šedohnědé barvy. Ta je u starých exemplářů velmi silná, a to zvláště na bázi kmene. Na řezu má borka červenohnědou barvu. Letorosty jsou žluté neb žlutohnědé, starší větévky pak šedě zbarvené. U starších jedinců větvičky vyšších řádů mírně převisají. Kromě normálních dlouhých výhonů se objevují i výhony zkrácené, tzv. brachyblasty. Jehlice jsou světle zelené, jemné, na normálních výhonech střídavě postavené, na brachyblastech pak v chomáčcích po 30 až 40. Na podzim se jehlice zbarvují žlutě nebo žlutohnědě a na zimu opadávají. Samičí květy tzv. šištice mají často purpurovou barvu. Šišky jsou po dozrání hnědé s rovným okrajem, jejich velikost je proměnlivá. Šišky zůstávají otevřené na větévkách řadu let.
Stanoviště:
Vyhovují mu slunná, dobře větraná stanoviště. Ideálně roste na vlhčích živných půdách, které by však neměly být zamokřené. K suchu je krátkodobě odolný, exempláře na suchých stanovištích však nedosahují takových výšek.
Výskyt:
Přirozeně roste v relativně malém, roztříštěném areálu vyšších poloh střední Evropy, od Alp a Karpat po jihopolskou pahorkatinu. Hojněji se objevuje na extrémnějších lokalitách. U nás je domácí pouze v oblasti Hrubého Jeseníku.
Zajímavost:
Ačkoliv je dnes široce rozšířen v lesích, jeho původní areál je v ČR velmi malý. Modřín má kvalitní trvanlivé dřevo, nejcennější z hospodářsky významných dřevin ČR. V oblasti Alp často tvoří horní hranici lesa.
European/common larch
Larix decidua
Pinaceae (pine family)
Description:
Robust deciduous conifer attaining between 20–60 metres in height, depending on site. Growing very rapidly when young, the tree initially has a conical and relatively sparse crown, which over time turns into asymmetrical and wide umbrella shape. Bark is smooth and grey in early years, turning into greyish-brown fissured ross. It can be very thick in old trees, especially at trunk base. The ross is reddish-brown when cut. Annual shoots are yellow or yellowish-brown, and older twigs are grey. Higher order twigs slightly hang down in older specimens. In addition to normal long shoots, brachyblasts appear as well. Needles are light green, gentle, and arranged alternately on normal shoots and in tufts of 30 to 40 on brachyblasts. In the autumn, needles turn yellow or yellowish-brown and fall off. Female flowers, strobiles, are often purple. Cones are brown when ripe, with an even edge, and can vary in size. Open cones remain on twigs for years.
Stand:
Larch prefers sunny and airy stands. It thrives in moist (but not wet) nutritious soil. It can withstand short-term drought, but specimens on dry sites grow less tall.
Range:
Native in a relatively small and scattered zone at higher altitudes in Central Europe, from the Alps and Carpathians to southern Poland upland. It is more frequent in extreme stands. In our country, it is native only in Hrubý Jeseník.
Point of interest:
Although it is now widespread in forests, its original native range in the Czech Republic is very small. Larch has very resilient and good timber, the most valued among industrially processed wood in the Czech Republic. It often forms the forest borderline in the Alps.