Smrk ztepilý
Picea abies
Common/Norway spruce
Pinaceae (borovicovité)
Charakteristika:
Statný strom s rovným přímým kmenem a kuželovitou až široce kuželovitou korunou. Zpravidla dosahuje výšky 20 – 35 metrů výšky, na dobrých stanovištích to však může být až přes 50 metrů. Borka se tvoří průběžně od cca 20 – 30 roku věku, má šedou nebo červenohnědou barvu, ve stáří se šupinovitě odlupuje. Letorosty mohou být žlutohnědé či červenohnědé, zpravidla lysé. Jehlice jsou čtyřhranné, tmavozelené s průduchy na všech stranách. Větvičky vyšších řádů často převisají ze starších větví. Zralé šišky mají hnědou barvu a podlouhle válcovitý tvar, zrají prvním rokem.
Stanoviště:
Ideálně mu vyhovují stanoviště s vyšší půdní i vzdušnou vlhkostí. Ovšem poměrně dobře snáší sušší stanoviště a teplejší klima, kde však bývá často vystaven působení škůdců. Obecně je smrk dřevina velmi přizpůsobivá, vcelku obstojně snese zastínění nebo i zamokření.
Výskyt:
Evropský druh rostoucí od Francie po Balkánský poloostrov na jihu. Na severu zasahující do celé Skandinávie a evropské části Ruska. Roste v nadmořských výškách od 0 do cca 2500 m.n.m. Vedle horských a podhorských populací jsou známy i reliktní nížinné formy smrků.
Zajímavost:
Nejvíce využívaná evropská hospodářská dřevina vyznačující se širokou variabilitou mezi jednotlivými exempláři.
Nejstarší známý exemplář Old Tjikko (Starý Tjikko) je exemplář smrku ztepilého, který roste na úbočí hory Fulufjället, ve stejnojmenném národním parku ve Švédsku. Je vysoký necelých pět metrů a na základě radiokarbonové metody bylo jeho stáří stanoveno na 9 550 let. To se však nevztahuje na kmen, který má jen několik set let, ale na celý genet tvořený rozsáhlým kořenovým systémem, neustále se obnovujícím vegetativní cestou.
Common/Norway spruce
Picea abies
Pinaceae (pine family)
Description:
Mighty tree with a straight trunk and conical to wide conical crown. Usually attaining 20–35 metres in height, it can exceed 50 metres in favourable stands. Ross forms on an ongoing basis from the age of 20–30 years, is grey or reddish-brown, and peels in scales when old. Annual shoots are yellowish-brown or reddish-brown and usually bare. Needles are rectangular, dark green, and with stomata on all sides. Higher order twigs often hang down from older branches. Ripe cones are brown and oblong cylindrical shape, maturing in the first year.
Stand:
Prefers sites with higher soil and air humidity. It tolerates drier stands and warmer climate quite well, although it often suffers from pests. In general, spruce is a highly adaptable species, tolerating shade and wet soil quite well.
Range:
European species spanning from France to the Balkan Peninsula in the south. In the north, it is present throughout Scandinavia and the European part of Russia. It grows at altitudes of 0 to approximately 2,500 metres a.s.l. Besides mountain and sub-mountain populations, relict lowland forms of spruce are also known.
Point of interest:
Spruce is the most widely used industrial timber in Europe, though highly variable between specimens.
The oldest known tree, Old Tjikko grows on the hillside of the Fulufjället mountain in a national park of the same name in Sweden. It is just under five metres tall and was dated to be 9,550 years old using the radio carbon method. This does not apply to its trunk, which is just a few hundred years old, but to the entire genet consisting of an extensive root system that constantly renews itself in a vegetative manner.