Hořejší rybník
Katastrální území: Praha 9 – Hloubětín
Vodní tok: Rokytka
ČHDP: 1–12–01–034
Typ nádrže: boční
Účel nádrže: chov ryb, krajinotvorný
Plocha hladiny: 40 570 m2
Objem nádrže: 65 000 m3
Typ vzdouvací stavby: zemní sypaná hráz (výška cca 4,5 m)
Vlastník: Hlavní město Praha
Správa: Lesy hl. m. Prahy
Rybí hospodaření: ČRS územní svaz města Prahy
Správa a údržba
Na rybníce je 1× měsíčně prováděna prohlídka TBD. V rámci prohlídky probíhá kontrola všech objektů rybníka a je měřena průhlednost vody. V rámci údržby je prováděno pravidelné kosení hráze, údržba zeleně a úklid.
Historie
Hořejší rybník v Hloubětíně patří mezi historické pražské rybníky. Byl založen nejspíše už v 16. století, stejně jako další rybníky na Rokytce. Pod Hořejším se kdysi nacházel ještě jeden menší rybník, který však časem zanikl.
Původně šlo o průtočný rybník přímo napájený Rokytkou. Sloužil pro chov ryb, jako zdroj vody pro nedaleký Kejřův mlýn, (jeho náhon se dodnes dochoval) a v 60. letech také jako přírodní koupaliště. V té době ještě nebylo okolí rybníka tak zarostlé jako je dnes.
Historické momenty
V letech 1961–1962 byla provedena rekonstrukce spojená s odbahněním a výstavbou nového koupaliště pod rybníkem. Bahnem z rybníka byly zavezeny mokřady v Kyjích, kde poté vznikly skleníky pro pěstování zeleniny. Rybník byl oddělen hrází od Rokytky, břehy zpevněny betonovými tvárnicemi a bylo vybudováno nové vypouštěcí zařízení. Koryto Rokytky bylo upraveno, včetně nátokového objektu do rybníka a Jermářova jezu, jehož zbytky byly odstraněny až v roce 2012.
Fotografie rybníka před rekonstrukcí
Revitalizace
V letech 2012–2013 prošel rybník znovu rekonstrukcí a odbahněním. Bylo odtěženo 20 000 m³ sedimentu, který se využil k rekultivaci pozemků pod hrází a k založení lesa Třešňovka v Hrdlořezích.
Betonové opevnění hráze nahradila kamenná dlažba a břeh podél Rokytky zpevnil kamenný zához. Nátok na Kejřův mlýn byl upraven jako regulovatelné vypouštěcí zařízení, konstrukce požeráku byly opraveny a zdivo zpevněno. Pro zvýšení atraktivity vzniklo malé dřevěné molo.
Součástí revitalizace byla i úprava koryta Rokytky, kde původní stupně nahradily balvanité skluzové přechody pro ryby. V okolí byla upravena vegetace a také cesta na dělící hrázi.
Přehled projektu revitalizace Hořejšího rybníka (pdf)
Fotografie z průběhu revitalizace
Přírodní zajímavosti
Místo je z přírodního hlediska zajímavé. Při průzkumu v roce 2006 zde bylo zaznamenáno 107 druhů rostlin a 165 druhů motýlů. Z ptáků zde hnízdí polák chocholačka a potápka malá. Setkat se tu můžeme s kachnou divokou, lyskou černou, volavkou popelavou nebo rákosníkem obecným. Z obojživelníků zde najdeme skokana skřehotavého a ropuchu obecnou, občas zaslechneme i ropuchu zelenou.
Chov ryb
Hořejší rybník slouží jako chovný komorový rybník. Každé jaro probíhá výlov a nasazuje se 300–500 tisíc kusů plůdku kapra. Doplňkově se vysazují také štiky a líni.
Kvalita vody
Tip na výlet
Kolem rybníka vede cyklotrasa A43 a cesta pro pěší s modrou turistickou značkou. Prochází podél Rokytky mj. kolem blízkých meandrů, nedávno revitalizované přírodní oblasti. Je zde také vyznačena naučná stezka.