Hořejší rybník
Katastrální území: Praha 9 – Hloubětín
Vodní tok: Rokytka
ČHDP: 1–12–01–034
Typ nádrže: boční
Účel nádrže: chov ryb, krajinotvorný
Plocha hladiny: 40 570 m2
Objem nádrže: 65 000 m3
Typ vzdouvací stavby: zemní sypaná hráz (výška cca 4,5 m)
Vlastník: Hlavní město Praha
Správa: Lesy hl. m. Prahy
Rybí hospodaření: ČRS územní svaz města Prahy
Správa a údržba
Na rybníce je 1x měsíčně prováděna prohlídka TBD. V rámci prohlídky probíhá kontrola všech objektů rybníka a je měřena průhlednost vody. V rámci údržby je prováděno pravidelné kosení hráze, údržba zeleně a úklid.
Historie
Hořejší rybník v Hloubětíně patří k historickým pražským rybníkům a byl založen nejspíš v 16. století, stejně jako další rybníky na Rokytce. Historicky se pod Hořejším rybníkem nacházel ještě jeden menší rybník, ale ten byl časem zrušen.
Původně byl rybník postaven jako průtočný, tedy přímo protékaný Rokytkou. Sloužil k chovu ryb, jako zásobárna vody pro nedaleký Kejřův mlýn, jehož náhon se dochoval dodnes, a v šedesátých letech i jako přírodní koupaliště. Okolí rybníka tehdy ještě nebylo zarostlé jako dnes.
Historické momenty
Podle dochovaných podkladů proběhla v letech 1961−1962 rozsáhlá rekonstrukce a odbahnění rybníka, spojená s výstavbou přírodního koupaliště pod rybníkem. V této době byla vystavěna dělící hráz mezi Rokytkou a rybníkem, břehy byly opevněny betonovými tvárnicemi a bylo zbudováno nové vypouštěcí zařízení a odběrný objekt pro zásobování koupaliště vodou. Současně bylo upraveno koryto Rokytky, kde byl vystavěn nátokový objekt do rybníka a Jermářův jez, jehož pozůstatky byly odstraněny až v roce 2012. Bahnem vytěženým z rybníka se zavezly mokřady okolo Rokytky v Kyjích, kde se následně postavily skleníky pro pěstování zeleniny*.
*Kuranda, M. Vycházka od „Tří mostů” do minulosti. Listy Prahy 14. 1995, roč. 1, čís. 5
Fotografie rybníka před rekonstrukcí
Revitalizace
V letech 2012–2013 proběhla celková rekonstrukce rybníka a jeho odbahnění. Ze dna rybníka bylo odtěženo 20 000 m3 sedimentu, který byl použit na rekultivaci pozemku pod hrází a pro založení nového lesa Třešňovka v Hrdlořezích.
Poškozené betonové opevnění bylo na hrázi nahrazeno kamennou dlažbou. Podél dělící hrázky mezi Rokytkou a rybníkem byl břeh stabilizován těžkým kamenným záhozem. Nátok na Kejřův mlýn byl upraven jako klasické vypouštěcí zařízení s možností manipulace s hladinou. Betonové konstrukce požeráku byly zasanovány a kamenné zdivo přespárováno. Pro zatraktivnění lokality bylo na rybníce vybudováno malé dřevěné molo.
Součástí akce byla i úprava koryta Rokytky, kde byly původní stupně nahrazeny balvanitými skluzy prostupnými pro ryby, dále pak vegetační úpravy v okolí rybníka a oprava cesty na dělící hrázi.
Přehled projektu revitalizace Hořejšího rybníka (pdf)
Fotografie z průběhu revitalizace
Ochrana přírody
Z přírodního hlediska se jedná o celkem zajímavý rybník. Při průzkumu prováděném v roce 2006 zde bylo nalezeno 107 druhů rostlin a 165 druhů motýlů. Zajímavostí je výskyt a hnízdění poláka chocholačky a potápky malé. Z ptáků zde dále můžeme vidět kachnu divokou, lysku černou nebo rákosníka obecného. Z obojživelníků se zde vyskytuje skokan skřehotavý a ropucha obecná. Občas je zde možné zaslechnout i ropuchu zelenou.
Chov ryb
Rybník slouží jako chovný komorový pro extenzivní chov ryb a každé jaro probíhá pravidelný výlov. Do rybníka je nasazováno 300–500 tisíc kusů plůdku kapra. Dále jsou do rybníka nasazovány štiky a líni.