Polifkův rybník
Katastrální území: Praha 9 − Hloubětín
Vodní tok: Rokytka
ČHDP: 1−12−01−034
Typ nádrže: boční
Účel nádrže: krajinotvorný
Plocha hladiny: 1 940 m2
Objem nádrže: 2 520 m3
Maximální hloubka: 1,82 m
Vlastník: Hlavní město Praha
Správa: Lesy hl. m. Prahy
Správa a údržba
Na nádrži je 1x měsíčně prováděna prohlídka technicko-bezpečnostního dohledu. Při prohlídce probíhá kontrola všech objektů. Součástí údržby je také pravidelné čištění objektu, údržba zeleně a úklid.
Historie území
Území pod Hořejším rybníkem bylo ještě donedávna rájem bezdomovců a místem skládek a zcela jistě nepatřilo mezi atraktivní a cenné pražské lokality. Nebývalo tomu tak ale odjakživa. Z historických podkladů víme, že v minulosti se pod Hořejším rybníkem nacházely rozsáhlé podmáčené louky, klikatící se koryto Rokytky a náhon na Kejřův mlýn. V některých pramenech se také uvádí, že zde byl ještě jeden rybník, který byl nazýván Dolejší.
V 60. letech minulého století bylo pod rybníkem vybudováno velké přírodní koupaliště se dvěma bazény napájenými vodou z Hořejšího rybníka. V 70. letech bylo ale koupaliště zrušeno z důvodu vedení vysokého napětí nad koupalištěm a velký bazén byl zavezen. Pozůstatkem tohoto krásného koupaliště byl ještě nedávno zbytek původního malého bazénu, který se stal základem nově budovaného Polifkova rybníka.
V 80. letech začala výstavba nového koupaliště severně od Hořejšího rybníka a původní koupaliště bylo nadále zaváženo různým stavebním odpadem. Nové koupaliště však nebylo nikdy dokončeno a dnes na jeho místě stojí obytné domy Kejřova parku.
Časem zarostlo celé území náletovou vegetací, zejména akátem, a stalo se tak vhodným úkrytem pro bezdomovce a jiné pochybné existence.
Historické fotografie zaniklého koupaliště
Vývoj území (historické mapy a ortofotomapy od roku 1848)
Revitalizace
Nyní však okolí Hořejšího rybníka dostalo novou tvář, vznikají zde moderní obytné domy a více lidí zde tráví svůj volný čas. A právě proto přistoupil odbor ochrany prostředí MHMP ve spolupráci s firmou Star Group Ltd. k revitalizaci části území mezi Rokytkou a náhonem na Kejřův mlýn.
Rozsáhlá revitalizace byla rozdělena do několika etap, z nichž každá byla zaměřena na jinou část území.
V průběhu první etapy, která probíhala na jaře 2012, byla z celého území odstraněna veškerá náletová vegetace, zůstaly pouze pěkné vzrostlé stromy stojící podél Rokytky a náhonu. Z území byly odstraněny černé skládky, část plochy nejblíže k Hořejšímu rybníku byla urovnána a překryta úrodným sedimentem z Hořejšího rybníka a vše bylo oseto trávou. Dnes se zde nachází zelená vyvýšená louka, kam chodívají lidé z okolí na pikniky a hry s dětmi.
V roce 2014 získalo novou tvář koryto Rokytky, které bylo v této části zpevněno do betonového lichoběžníku. Toto betonové opevnění bylo v rámci revitalizace odstraněno a nahradila jej těžká balvanitá rovnanina.
Začátkem července 2015 byla zahájena poslední etapa revitalizace, a to výstavba zcela nového pražského rybníka. Nový rybník o velikosti 1 470 m2 vznikl částečně na místě, kde stával původní malý bazén, a voda do něj přitéká z náhonu na Kejřův mlýn. Nejprve bylo zapotřebí odvézt několik set tun skládek a odpadů. Pak začalo samotné hloubení a tvarování. Celý rybník bylo potřeba zatěsnit jílovitou zeminou a hráz byla opevněna kamennou dlažbou. Břehy částečně zpevnila výsadba mokřadních rostlin. Z rybníka voda vytéká přes malou tůň zpět do náhonu na Kejřův mlýn. Pro potřeby úplného vypuštění slouží kamenný požerák (vypouštěcí zařízení rybníků).
Kolem rybníka vede nová mlatová cesta osazená lavičkami. Celou akci zakončilo zatravnění okolních ploch a výsadby stromů a keřových vrb na březích rybníka.
Rybník nese jméno významného pražského vodohospodáře 21. století Richarda Polifky.
Fotografie před výstavbou a v průběhu výstavby rybníka
Kvalita vody
Aktuální údaje o kvalitě vody »