RN Hornoměcholupská
Katastrální území: Praha 15 – Hostivař
Vodní tok: Měcholupský potok
ČHDP: 1–12–01–020
Typ nádrže: průtočná
Účel nádrže: retenční, krajinotvorný
Plocha hladiny: 7 170 m2
Objem nádrže: 6 760 m3
Typ vzdouvací stavby: zemní sypaná hráz (výška cca 5,1 m)
Vlastník: Hlavní město Praha
Správa: Lesy hl. m. Prahy
Správa a údržba
Na nádrži je 1x měsíčně prováděna prohlídka TBD. Při prohlídce probíhá kontrola všech objektů a je měřena průhlednost vody. V rámci údržby je prováděno pravidelné čištění sdruženého objektu, údržba zeleně a úklid.
Historie a současnost
Z podkladů bylo zjištěno, že v souvislosti s výstavbou sídliště Hornoměcholupská byla v polovině 70. let zahájena výstavba retenční nádrže na Měcholupském potoce. Retenční nádrž Hornoměcholupská je využívána především k zachycování nárazových srážek v horní části povodí Měcholupského potoka a vod z dešťové kanalizace ze sídliště Hornoměcholupská. Svou polohou na okraji sídliště retenční nádrž rovněž zlepšuje estetický vzhled svého okolí.
Nádrž je díky 5,1 m vysoké a 70 m dlouhé hrázi schopna při povodních pojmout až 14 320 m3 vody a zatopená plocha je 9 580 m2.
Ochrana přírody
Nádrž je doprovázena podél levého břehu dosti kvalitními podmáčenými lučními biotopy bez velkých vlhkostních výkyvů a ostřicovou loučkou vlevo od panelové manipulační komunikace. Levý břeh poblíž hráze má umělý charakter a je doprovázen souvisle úzkým lemem bahničky mokřadní. Hráz je na návodní straně betonová. Podél pravého břehu jsou položené panely, které brání přirozenému vývoji litorálu. Zhlaví rybníka je ruderální, negativně ovlivněné skládkovou činností.
Na lokalitě bylo v roce 2006 zaregistrováno celkem 158 druhů motýlů, z tohoto množství jsou dva druhy – Cataclysta lemmata a Rhizedra lutosa - významnými indikátory 2. stupně, 14 druhů je indikátory 3. stupně a 142 druhů (89,87 %) jsou druhy eurytopní. Mezi zjištěnými druhy není žádný chráněný platnou legislativou. Z ptáků se zde mimo jiné vyskytuje kachna divoká, slípka zelenonohá, lyska černá, labuť velká, rákosník obecný a rákosník zpěvný, z obojživelníků zde můžeme zaslechnout skokana zeleného, ropuchu obecnou nebo ropuchu zelenou.
Chov ryb
Nádrž slouží také k extenzivnímu chovu ryb, zejména kapra K1 a candáta. Extenzivní chov je zaměřen zejména na vytvoření rovnováhy mezi rybí obsádkou a přirozeným prostředím nádrže. Každý rok se na podzim provádí výlov.
Kvalita vody
Aktuální údaje o kvalitě vody »