Panský (Zámecký)
Katastrální území: Jinonice
Vodní tok: Jinonický potok
ČHDP: 1–12–01–011
Typ nádrže: průtočná
Účel nádrže: krajinotvorný a ekologický
Plocha hladiny: 2 409 m2
Objem nádrže: 3 702 m3
Typ vzdouvací stavby: zemní hráz, výška 1,6 m
Vlastník: Hlavní město Praha
Správa: Lesy hl. m. Prahy
Správa a údržba
Na rybníce je 1x měsíčně prováděna prohlídka TBD. V rámci prohlídky probíhá kontrola všech objektů rybníka a je měřena průhlednost vody. V rámci údržby je prováděno pravidelné kosení hráze, údržba zeleně a úklid.
Historie
Založení Panského rybníka zřejmě souvisí se stavbou či úpravou Jinonického zámečku, který byl vystavěn po roce 1620 Pavlem Michnou z Vacínova. V dřívější době byl Panský rybník součástí systému vodních nádrží propojených korytem Jinonického potoka.
V 80. letech minulého století, v souvislosti s výstavbou Jihozápadního města, došlo k značnému zásahu do přirozeného povodí rybníka, vodní plochy v horní části povodí byly zasypány a koryto potoka zatrubněno. Vlivem urbanizace došlo k zastavění a odvodnění většiny pramenišť Jinonického potoka. Rybník se stal pramenným a trpěl nedostatkem vody. Díky absenci jakékoli údržby byl rybník zcela zabahněný a zarostlý. Původní cihlové vypouštěcí zařízení bylo rozpadlé a nefunkční. V okolí se nacházely skládky a smutná torza suchých rozlámaných vrb.
Panský rybník před revitalizací
Revitalizace
Revitalizace byla zaměřena na vyčištění a rehabilitaci celého území. Práce byly zahájeny na jaře 2006 odbahněním rybníka a úklidem všech okolních skládek. Nové vypouštěcí zařízení bylo postaveno z kamene a bylo navrženo tak, aby co nejvíce zapadlo do okolí rybníka. Břehy byly řádně vyčištěny, ohumusovány a osety travou. Okolní vrby byly zmlazeny a seřezány a k rybníku se vysadily mokřadní rostliny a nové stromy.
Vlivem nedostatku vody se hloubka rybníka pohybuje okolo jednoho metru, což vede k většímu zarůstání rybníka orobincem. I tak se jedná o velmi malebnou vodní plochu.
Přehled projektu revitalizace Panského rybníka (pdf)
Získávání nových zdrojů vody
Devastující zásahy do vodního režimu této lokality a odvodnění pramenišť již není možné zcela napravit. I přesto je zde snaha vlastníka o navrácení co největšího množství vody do kaskády Jinonických rybníků.
Prvním úspěchem bylo svedení části dešťových vod z výstavby nových objektů v areálu zámku. V roce 2017 byla provedena obnova části Jinonického potoka nad rybníkem, do kterého je voda přiváděna z 1,2 km vzdáleného Vidoulského vodojemu, a který dříve sloužil jako zdroj vody pro Jinonický zámek.
V roce 2018 pak bylo provedeno propojení dešťové kanalizace z nové zástavby na Vidouli. Dešťová voda z několika hektarů střech a zpevněných ploch, jež kdysi byly prameništěm Jinonického potoka, je nově svedena zpět do soustavy jinonických rybníků. Dalším zdrojem vody by také mohlo být svedení dešťových vod z připravované Radlické Radiály.
Ochrana přírody
Z pohledu ochrany přírody se jedná o nádrž přírodního charakteru s vyvinutým litorálem, který je tvořen zejména orobincem širolistým. Břehovou linii dále dotváří několik starých vrb a výsadby mladých olší.
Při průzkumu prováděném v roce 2007 zde bylo nalezeno 49 druhů rostlin a 29 druhů motýlů. Z obojživelníků se zde vyskytuje skokan skřehotavý, ropucha obecná, ropucha zelená a čolek obecný. Z ptáků zde pravidelně hnízdí lyska černá a slípka zelenonohá.
Chov ryb
V současné době není rybník rybářsky využíván a nevypouští se.
Kvalita vody
Aktuální údaje o kvalitě vody »