Homolka
Katastrální území: Praha − Újezd
Vodní tok: Milíčovský potok
ČHDP: 1–12–01–020
Typ nádrže: průtočná
Účel nádrže: chov ryb, krajinotvorný
Plocha hladiny: 9 350 m2
Objem nádrže: 12 400 m3
Typ vzdouvací stavby: zemní sypaná hráz (výška cca 2,0 m)
Vlastník: Hlavní město Praha
Správa: Lesy hl. m. Prahy
Správa a údržba
Na rybníce je 1× měsíčně prováděna prohlídka TBD. V rámci prohlídky probíhá kontrola všech objektů rybníka a je měřena průhlednost vody. V rámci údržby je prováděna údržba zeleně a úklid.
Historie a současnost
Rybník Homolka v Milíčovském lese patří mezi historické pražské rybníky. Jeho vznik lze odhadnout na začátek 18. století, a to na základě věku majestátních dubů na jeho hrázi. Homolka je součástí soustavy Milíčovských rybníků – Křtiny, Milíčovský, Kančík, Vrah a Šáteček – které spolu tvoří přirozeně propojený ekosystém.
První tři rybníky včetně Homolky jsou součástí chráněné oblasti přírodní památky Milíčovský les a rybníky, která je cenná pro svou rozmanitou faunu a flóru. Krajina kolem rybníků je tvořena mokřady, vlhkými loukami a zachovalými lesy a slouží jako důležité hnízdiště mnoha druhů ptactva. Nejvzácnější ozdobou je ale historická alej 12 dubů na hrázi, která je chráněna jako přírodní památka.
Fotografie rybníka před revitalizací
Revitalizace
Rybník Homolka se v minulosti potýkal s vážnými problémy – jeho dno bylo zaneseno bahnem, vypouštěcí zařízení a přeliv byly poškozeny a částečně podemletá hráz prosakovala. Na podzim 2012 byl rybník vypuštěn a na jaře 2013 proběhlo jeho kompletní odbahnení, při kterém bylo odstraněno přibližně 4200 m³ sedimentu. Protože tento sediment nebyl kontaminovaný, mohl být využit k rekultivaci okolních městských pozemků.
Při revitalizaci byla na prvním místě ekologická a estetická hodnota rybníka. Zůstaly ochráněny rákosové porosty a pravý břeh byl upraven tak, že vzniklo plynulé propojení mezi hladinou vody a přilehlou loukou. Při opravě byla posílena hráz, vytvarovaná do sklonu 1:2 a opevněná kamennou dlažbou uloženou do štěrku. Původní požerák byl nahrazen novým železobetonovým prefabrikátem obloženým dubovým dřevem.
Vzhledem k tomu, že rybník je součástí přírodní památky, probíhaly všechny opravy s maximálním ohledem na životní prostředí.
Fotografie z průběhu revitalizace v roce 2013
Přírodní zajímavosti
Díky tomu, že se v rybníce rybářsky nehospodaří, najdeme zde pestrou vodní a pobřežní vegetaci. V jeho vodách roste růžkatec ostnitý a okřehek menší, zatímco pobřežní zóna je porostlá orobincem úzkolistým, zblochanem vzplývavým a ostřicí štíhlou, doplněnou o trsy kosatce žlutého. V letních měsících zde můžeme pozorovat jak je část hladiny doslova pokryta květy vodních rostlin.
V blízkosti rostou také topoly kanadské, které však zde nejsou původní a jsou postupně odstraňovány.
Vodní měkkýši zde zastoupení osmi běžnými druhy tvoří bohaté společenstvo, které patří mezi nejrozmanitější v okolí. Příznivé je, že zde chybí nepůvodní druhy.
Průzkum z roku 2005 odhalil přítomnost 337 druhů motýlů, jejichž život je spjat s vrbovými porosty a rákosinami. Z toho dva druhy jsou vzácnými indikátory ekosystému. Z ptáků zde zahlédneme kachnu divokou, slípku zelenonohou, lysku černou, ale i poláka chocholačku nebo potápku malou. V zimních měsících se zde občas objevuje volavka bílá.
Rybník je důležitým místem pro život obojživelníků, včetně vzácné kuňky obecné, skokanů hnědých i zelených a čolka obecného. Několikeré vypuštění rybníka mezi lety 2000−2005 jim neprospělo, ale po roce 2007, kdy rybník přestal sloužit k chovu ryb, se populace obojživelníků začala zotavovat. To dokázal např. masivní jarní tah ropuch v roce 2013. Tehdy zde byly napočítány stovky jedinců.
Na jednom z památných dubů se pravidelně objevuje vzácný tesařík obrovský.
Na odkrytém pravém břehu se po revitalizaci objevily zajímavé druhy rostlin jako zeměžluč spanilá, bezosetka štětinovitá, bahnička jehlovitá, rozrazil štítkovitý nebo tajnička rýžovitá.
Prosíme návštěvníky, aby v okolí rybníků drželi své psy na vodítku a nepouštěli je do vody. Psi ve vodě ničí vajíčka obojživelníků a ruší vodní ptáky, kteří zde pak nemají dostatek klidu na hnízdění a vyvedení mladých.
Chov ryb
Rybník neslouží k chovu ryb a je udržován bez rybí obsádky. Jednou za tři roky probíhá vypuštění rybníka a kontrolní odlov nežádoucích druhů ryb.