Homolka
Katastrální území: Praha − Újezd
Vodní tok: Milíčovský potok
ČHDP: 1–12–01–020
Typ nádrže: průtočná
Účel nádrže: chov ryb, krajinotvorný
Plocha hladiny: 9 350 m2
Objem nádrže: 12 400 m3
Typ vzdouvací stavby: zemní sypaná hráz (výška cca 2,0 m)
Vlastník: Hlavní město Praha
Správa: Lesy hl. m. Prahy
Správa a údržba
Na rybníce je 1x měsíčně prováděna prohlídka TBD. V rámci prohlídky probíhá kontrola všech objektů rybníka a je měřena průhlednost vody. V rámci údržby je prováděna údržba zeleně a úklid.
Historie a současnost
Rybník Homolka v Milíčovském lese patří mezi historické pražské rybníky. Podle stáří dubů na hrázi lze datovat vznik Milíčovských rybníků do začátku 18. století. Patří do soustavy několika rybníků − Milíčovský, Kančík, Vrah a Šáteček, které na sebe bezprostředně navazují a spolu s Homolkou jsou první tři součástí chráněného území přírodní památky Milíčovský les a rybníky.
Celá tato lokalita je velmi významná výskytem řady chráněných druhů živočichů a rostlin. V okolí rybníků se nachází mokřady, vlhké louky a zachovalé lesní porosty. Území je také významným hnízdištěm ptactva.
Nejcennější je alej 12 dubů na hrázi rybníka, která je památkově chráněna.
Fotografie rybníka před revitalizací
Revitalizace
Revitalizace rybníka Homolka vycházela ze špatného stavu rybníka, který byl zabahněn, bezpečnostní přeliv a vypouštěcí zařízení byly poškozeny a hráz protékala.
Na podzim 2012 byl rybník vypuštěn a z jara 2013 bylo provedeno celkové odbahnění rybníka. Na dně rybníka se nacházelo cca 4200 m3 sedimentu. Protože sediment nebyl kontaminovaný, byl použit na rekultivaci městských pozemků v okolí rybníka. Při odbahnění bylo dbáno na to, aby nebyly poškozeny rákosové porosty u břehů rybníka, a nebyla tím snížena jeho ekologická a estetická hodnota. V rámci odbahnění byla provedena i modelace pravého břehu, kde došlo k pozvolnému propojení vodní hladiny a přilehlé louky.
Hráz rybníka byla značně podemletá a poškozená. V rámci revitalizace byla celá hráz očištěna, zatěsněna a vytvarována do sklonu 1:2. Po dotěsnění byl celý návodní svah opevněn kamennou dlažbou, uloženou do štěrku.Původní konstrukce stávajícího požeráku byly vybourány a odstraněny. V hrázi bylo položeno nové odpadní potrubí. Jako nové vypouštěcí zařízení byl použit železobetonový prefabrikovaný požerák, který je obložen dubovým dřevem.
Vzhledem k tomu, že rybník je součástí přírodní památky, všechny opravy probíhaly s maximálním ohledem na životní prostředí, aby byl co nejvíce zachován přírodní stav rybníka.
Fotografie z průběhu revitalizace v roce 2013
Ochrana přírody
Rybník Homolka je součástí přírodní památky „Milíčovský les a rybníky". Má velmi bohatě vyvinutou jak vodní, tak litorální vegetaci. Ve vodě dominují růžkatec ostnitý a okřehek menší, vytvářející místy rozsáhlé porosty. V litorálním pásmu jsou významné zejména porosty orobince úzkolistého, zblochance vzplývavého a ostřice štíhlé spolu s trsy kosatce žlutého. V širším okolí se nacházejí nepůvodní porosty vysázených topolů kanadských, které jsou ale postupně odstraňovány.
Společenstvo vodních měkkýšů je složeno víceméně z běžných druhů, ale patří svou bohatostí (8 druhů) i sílou populací mezi nejbohatší rybníky. Významná je také absence nepůvodních druhů.
Průzkum prováděný v roce 2005 prokázal existenci celkem 337 druhů motýlů s vazbou na vrbové porosty, úzký rybniční litorál na severním břehu, mokřad ve směru k rybníku Kančík a fragment rákosiny při západním konci vzdutí. Z celkového počtu jsou dva druhy významnými indikátory. Z ptáků zde zahlédneme kachnu divokou, slípku zelenonohou, lysku černou, ale i poláka chocholačku nebo potápku malou. V zimních měsících se zde občas objevuje volavka bílá.
Rybník byl vždy významnou lokalitou výskytu obojživelníků. Bohužel mezi roky 2000–2005 došlo k několikerému jarnímu vypuštění rybníka z důvodu výlovu ryb, a populace obojživelníků tím byly vážně oslabeny. Od roku 2007 již rybník neslouží k chovu ryb a populace obojživelníků se postupně zotavují. To dokazuje i masivní jarní tah ropuch v roce 2013, kdy zde bylo napočítáno několik set jedinců.
Z obojživelníků se zde dále vyskytuje vzácná kuňka obecná, zelení a hnědí skokani a čolek obecný. Rybník je ještě zajímavý tím, že na jednom z památných dubů na hrázi rybníka se dlouhodobě vyskytuje vzácný tesařík obrovský.
Chov ryb
Rybník neslouží k chovu ryb a je udržován bez rybí obsádky. Jednou za tři roky probíhá vypuštění rybníka a kontrolní odlov nežádoucích druhů ryb. Prosíme návštěvníky, aby v okolí rybníků drželi své psy na vodítku a nepouštěli je do vody. Koupající se psi ničí vajíčka obojživelníků a ruší vodní ptáky, kteří zde pak nemohou zahnízdit a vyvést mladé.