Milíčovský rybník
Katastrální území: Praha – Újezd u Průhonic
Vodní tok: Milíčovský potok
ČHDP: 1–12–01–020
Typ nádrže: průtočná
Účel nádrže: krajinotvorný
Plocha hladiny: 29 034 m2
Objem nádrže: 48 663 m3
Typ vzdouvací stavby: zemní sypaná hráz (výška cca 2 m)
Vlastník: Hlavní město Praha
Správa: Lesy hl. m. Prahy
Správa a údržba
Na rybníce je 1× měsíčně prováděna prohlídka technicko-bezpečnostního dohledu. V rámci prohlídky probíhá kontrola všech objektů rybníka a je měřena průhlednost vody. Součástí údržby je také údržba zeleně a úklid.
Historie
Milíčovská rybníční soustava vznikla v 18. století na podmáčených loukách a prameništi Milíčovského potoka. Původně zde bylo šest rybníků: Křtiny (5,5 ha), Borovej (2,1 ha), Nový (6,6 ha, dnešní Milíčovský), bezejmenný (0,3 ha, dnešní Kančík), Homolka (11,9 ha) a Vrah (3 ha). Vedle dnešního rybníka Kančíka se nacházely i sádky.
Rybníky Křtiny a Borovej, ležící severozápadně od dnešního Milíčovského rybníka, byly v minulosti zazemněny. Na jejich místě dnes najdeme vlhké louky, rákosiny a porosty vrb. Zaniklý rybník Křtiny byl symbolicky obnoven při stavbě malé retenční nádrže nad Milíčovským rybníkem, která dnes nese jeho jméno.
I samotný Milíčovský rybník býval kdysi větší. Ze starých map z roku 1848 lze vyčíst, že měl přibližně dvojnásobnou rozlohu a malý ostrůvek. Na začátku 20. století byl sice rybník vyčištěn, ale nikdy se již nevrátil do své původní velikosti. V 80. letech 20. století byla do jeho severní části navezena stavební suť z výstavby Jižního Města, což vedlo ke zničení vzácných podmáčených luk. Současná zástavba Nové Kateřinky kdysi ukrývala potok, z něhož dnes zbyla jen vlhká strouha v lese.
Ještě na počátku 21. století byl rybník využíván pro chov ryb a pravidelně vypouštěn. Nedostatek vody se ale projevoval při jeho napouštění, které trvalo i několik měsíců a komplikovalo hospodaření. V roce 2016 rybník odkoupilo od soukromého vlastníka hlavní město Praha.
Revitalizace
Celková revitalizace Milíčovského rybníka začala v říjnu 2018. Nejprve byl rybník sloven a vypuštěn. Poté došlo k opravě hráze, která byla upravena do pozvolnějšího sklonu a opevněna kamennou dlažbou.
Původní výpustné zařízení bylo odstraněno a na jeho místě vznikla nová konstrukce obložená kamenem. K vypouštěcímu zařízení vede kamenné schodiště, které zajišťuje snadnější přístup k vodě. Na pravé straně hráze byl vybudován kašnový bezpečnostní přeliv a propustek s kamennými čely vyzděnými do tvaru klenby.
V rámci revitalizace bylo ze dna rybníka odstraněno přibližně 7 000 m³ sedimentu. Zároveň bylo rozšířeno litorální pásmo s mělkou vodou na severním břehu, což zvýšilo atraktivitu lokality pro vodní ptactvo. V okolí rybníka vzniklo také několik tůní určených pro obojživelníky a bezobratlé živočichy.
Nezbytnou součástí obnovy krajiny byla i výsadba aleje z dubů letních na hrázi. Revitalizace byla zakončena opravou asfaltové cesty vedoucí po hrázi.
Fotografie z průběhu revitalizace v roce 2018
Přírodní zajímavosti
Milíčovský rybník spolu s Homolkou a Kančíkem patří do chráněného území přírodní památky Milíčovský les a rybníky. Tato oblast je významná nejen svou rozmanitou vegetací, ale také vysokým počtem chráněných druhů živočichů.
V okolí se nachází mokřady, vlhké louky a lesní porosty, které slouží jako hnízdiště ptactva. Po zrušení chovu ryb rybník znovu osidlují vodní rostliny jako lakušník a růžkatec. V okolí byly vytvořeny různé typy mokřadů a tůní zejména s ohledem na obojživelníky a vodní bezobratlé. kterých je zde na 12 druhů. Vyskytují se tu čolek obecný i č. velký, z žab kriticky ohrožený skokan skřehotavý, s. hnědý, s. krátkonohý, ropucha zelená, r. obecná, kuňka obecná.
Lokalita patří mezi nejcennější pražské oblasti pro život obojživelníků.
Chov ryb
Milíčovský rybník není využíván k chovu ryb a je udržován bez stálé rybí obsádky. Každých 3 až 5 let je vypuštěn a probíhá kontrolní odlov nežádoucích druhů ryb.
Prosíme návštěvníky, aby v okolí rybníků vodili psy na vodítku a nepouštěli je do vody. Koupající se psi ničí vajíčka obojživelníků a ruší hnízdění ptáků.
Kvalita vody
Aktuální údaje o kvalitě vody »