Vinořský park – Satalická bažantnice
Délka: 3,5 km
Počet zastávek: 9
Potřebný čas: cca 2 hodiny
Trasa: vede po žluté turistické značce od hráze vinořského rybníka Malá Obůrka ulicí V Podskalí k Vinořskému parku, pokračuje přes něj a dál starou trojřadou alejí až do Satalické bažantnice. Tou prochází a končí v Satalicích u oborní zdi nedaleko Kaple sv. Anny (a autobusové zastávky MHD).
Přístup: K začátku naučné stezky se dostanete od autobusové zastávky MHD Vinořský hřbitov (linka č. 259). K návratu od konce naučné stezky můžete využít autobus č. 186 z blízké autobusové zastávky Satalická obora nebo se můžete vrátit vlakem z nedalekého nádraží.
MAPA naučné stezky se zaznačením zastávek (pdf)
Leták naučné stezky ke stažení (pdf)
Zajímavosti v rámci naučné stezky (pdf)
Naučná stezka provází po dvou chráněných územích: přírodní rezervaci Vinořský park a s ní alejemi spojené přírodní památce Satalická bažantnice.
Údolní část dnešního Vinořského parku byla v 19. stol. přeměněna na přírodně krajinářský park. V něm byla část údolí tvořena loukami, ale odvodňovací systém přestal být již před desetiletími udržován, louky se zamokřily a přestaly se kosit. To umožnilo jejich přirozené zalesnění náletem dřevin. Nově vzniklý les je olšovo-jasanový luh a právě zdejší zamokřená centrální část parku je přírodovědecky nejcennější. Žijí tu mnohé druhy obojživelníků a plazů, včetně ohrožených a silně ohrožených druhů (např. čolek obecný, slepýš křehký, ropucha obecná, užovka obojková a další).
Po stranách vinořského údolí vystupují různě členité pískovcové skály, místy pod nimi nebo z jejich trhlin vyvěrají vodní prameny. Nachází se tu také vchod do tzv. „vodní jeskyně“. Někde, jako např. U Kamenného stolu, jsou skály upravené člověkem.
Vývoj v čase
Satalická bažantnice byla vybudována koncem 18. stol. ve francouzském stylu a některé prvky tehdejších úprav se dodnes zachovaly. Bývala celá ohrazena zdí (dnes zůstala jen její část oddělující ji od vsi) a chovali se tu kromě bažantů i holubi, jeleni a daňci. Palouk v západní části obory sloužil k výřadům zvěře a zámeckým slavnostem. Veřejnosti byla obora zpřístupněna r. 1949 a již o dva roky později byla vyhlášena její ochrana. Druhové složení stromů se blíží jejich přirozené skladbě a za pozornost stojí i zdejší tři památné duby. Obora je zajímavá také výskytem brouků vázaných na torza starých dubů a různých druhů motýlů, žijí tu i drobní savci a početná ptačí populace.
Naučná stezka
Upozorňuje mimo jiné na dvě místa dávného lidského osídlení. První – V Obůrkách – bylo obydleno již v pravěku a největšího rozmachu dosáhlo v mladší době kamenné a starší době bronzové a je vyhlášenou národní kulturní památkou. Druhé je na ostrohu uprostřed parku –zde stálo od 8. – 10. stol. až do vrcholného středověku slovanské hradiště. Dodnes se zachovaly jeho vysoké valy.
U všech zastávek naučné stezky jsou pro děti i zvídavé dospělé tzv. environmentální atrakce.