Archiv (2023)
- Článek "Jak uhájit hodnoty a potenciál Královské obory Stromovka“
- Oprava sportovního multifunkčního hřiště na dětském hřišti Kaštánek
- Nově zrealizované oplůtky trvalkových záhonů u vstupu do parku Stromovka z ulice Ovenecká
- Regenerace travnatých ploch ve Starém parku ve Stromovce – III.etapa
- Arboristické práce ve Stromořadích – II. etapa
- Regenerace travnatých ploch ve Starém parku ve Stromovce – II. etapa
- Kvetoucí narcisy v průhledu k bruselské bráně ve Stromovce
- Vandalismus na piknikových místech v parku Stromovka
- Realizace rekonstrukce přičleněné části Výstaviště k parku Královská obora Stromovka
- Zahájení realizace stavby "Modernizace trati Praha Bubny – Praha zastávka Výstaviště"
- Postupná obnova a doplnění mobiliáře v parku Stromovka
- Speciální fytopatologické průzkumy ve Stromovce
Jak uhájit hodnoty a potenciál Královské obory Stromovka
Oprava sportovního multifunkčního hřiště na dětském hřišti Kaštánek
20.11.2023
V první polovině ledna 2024 (v závislosti na klimatických podmínkách) bude započata rekonstrukce multifunkčního hřiště v areálu dětského hřiště Kaštánek. Předpokládaný termín dokončení stavebních prací je konec dubna 2024.
Součástí realizace oprav bude kompletní výměna povrchu hřiště včetně podkladových vrstev. Povrch bude nově realizován z elastického polyuretanového sportovního povrchu. Tento povrch bude použit i v rámci opravy dopadové zóny u lezecké stěny.
Součástí oprav je i odvodnění hřiště a doplnění mobiliáře. Staré dožívající sportovní vybavení bude nahrazeno novým. Hřiště bude vybaveno novými brankami s basketbalovými koši. Kolem hřiště bude zrealizováno dostatečně vysoké oplocení proti pádu míče mimo hřiště. Taktéž bude opraveno i obvodové oplocení hřiště včetně přístupového schodiště z promenády v parku.
Návrh řešení opravy sportovního hřiště
Nově zrealizované oplůtky trvalkových záhonů u vstupu do parku Stromovka z ulice Ovenecká
10.10.2023
V rámci obnovy vstupního prostranství do parku Stromovka z ulice Ovenecká vznikly v roce 2017 trvalkové záhony po obou stranách vstupního prostranství. Záhony byly ochráněny proti vstupu psů oplůtky z dubových hranolů s ocelovým lankem v několika řadách. Bohužel se časem ukázalo, že tato ochrana zde nepostačuje. V rámci přírodně a památkově chráněného historického parku Královská obora Stromovka platí přísný zákaz vstupu psů do květinových záhonů. Toto pravidlo je opakovaně majiteli psů porušováno.
Z výše uvedených důvodů byl začátkem října 2023 původní oplůtek zaměněn za bytelnější oplůtek z atypické tyčové oceli nýtovaný s povrchovou úpravou v souladu s mobiliářem v rámci parku Stromovka. Oplůtek byl obměněn u obou trvalkových záhonů lemujících východní a západní vstupní předprostor od brány z ulice Ovenecká. V průběhu letošního podzimu zajistíme dosadby trvalkového záhonu včetně zlepšení půdních podmínek pro trvalky.
Oplůtky a trvalkové záhony byly navrženy ateliérem Steiner a Malíková krajinářští architekti.
Vstupní část do parku Stromovka má reprezentativní charakter podtržený vstupní historickou kamennou branou a navazujícími trvalkovými záhony. Abychom tuto funkci mohli zachovat, bylo třeba citlivým způsobem doplnit historizující oplůtek kolem záhonů tak, aby oplůtky působily subtilně, vizuálně nerušily trvalkové záhony a zároveň plnily funkci zábrany proti vstupu psů.
Rádi bychom touto cestou požádali majitelé psů, aby dodržovali pravidla pohybu psů v parku Stromovka a uklízeli exkrementy po svých čtyřnohých přátelích. V rámci parku Stromovka mají majitelé psů k dispozici sáčky na psí exkrementy. Važme si práce zahradníků.
Děkujeme všem ohleduplným návštěvníkům parku Stromovka.
Regenerace travnatých ploch ve Starém parku ve Stromovce – III.etapa
11.8.2023
V minulých letech byla část travnatých ploch v parku Stromovka regenerována a obnovována, a to zejména na dně rybníka. Při regeneračních zásazích jsme částečně využili potenciálu původních travních společenstev na předmětných plochách a doplnily tato travní společenstva o druhy a odrůdy trav, které snáší vyšší míru zátěže a zároveň jsou méně náročné na případnou doplňkovou závlahu. Obnovované a regenerované travnaté plochy na dně rybníka ve Stromovce, byly realizovány jako první s ohledem na velmi vysokou návštěvnost těchto ploch. Důvodem byly i nově vybudované vodní plochy na dně rybníka, zrekonstruovaný parter s květinovými záhony před Šlechtovou restaurací a postupné dokončování rekonstrukce Šlechtovy restaurace.
Od poloviny srpna do konce října proběhne regenerace další části travnatých ploch ve Starém parku ve Stromovce včetně stabilizace nově zregenerované plochy před otevřením plochy pro veřejnost. Jedná se o plochu o výměře 4665 m2 vymezenou ze severu parkovou cestou vedoucí jižně od fontány podél strouhy ve Starém parku a z jihu je regenerovaná plocha vymezena samotnou strouhou lemovanou trvalkovými podsadbami. Cílem regenerace je připravit pro návštěvníky parku Stromovka pobytovou travnatou plochu v klidnějším prostředí mimo přímý kontakt se Šlechtovou restaurací a nově budovanými vodními plochami na dně rybníka, kde je koncentrace návštěvníků parku v současné době velmi vysoká. Návštěvníci zregenerovaných travnatých ploch si budou moci odpočinout jak na plném slunci, v mírném přistínění i v hlubším stínu, který poskytují koruny vysázených i stávajících stromů. Regenerací předmětné travnaté plochy sledujeme i rozšíření nabídky různých forem pobytových a rekreačních ploch v parku Stromovka pro návštěvníky parku.
Arboristické práce ve Stromořadích – II. etapa
3.5.2023
V loňském roce proběhla aktualizace dendrologického průzkumu ve stromořadích podél frekventovaných hlavních parkových cest (Arbonet s.r.o.) včetně návrhu pěstebních opatření.
Na základě výsledků z dendroprůzkumu byly OCP MHMP oddělením péče o zeleň zadány arboristické zásahy ve stromořadích zajišťující provozní bezpečnost jednotlivých stromů ve stromořadích.
V průběhu roku 2022 a 2023 bude ošetřeno cca 800 stromů ve stromořadích.
Práce ve stromořadích provádí arboristé Lesů hl. m. Prahy.
Žádáme návštěvníky parku, aby respektovali zákazy vstupu do míst, kde jsou prováděny arboristické práce. Omlouváme se za dočasná omezení provozu v rámci stromořadí v parku Stromovka.
Děkujeme.
Regenerace travnatých ploch ve Starém parku ve Stromovce – II. etapa
24.4.2023
V minulých letech byla část travnatých ploch v parku Stromovka regenerována a obnovována, a to zejména na dně rybníka. Při regeneračních zásazích byl částečně využit potenciál původních travních společenstev na předmětných plochách a tato travní společenstva byla doplněna o druhy a odrůdy trav, které snáší vyšší míru zátěže a zároveň jsou méně náročné na případnou doplňkovou závlahu. Obnovované a regenerované travnaté plochy na dně rybníka ve Stromovce byly realizovány jako první s ohledem na velmi vysokou návštěvnost těchto ploch. Důvodem byly i nově vybudované vodní plochy na dně rybníka, zrekonstruovaný parter s květinovými záhony před Šlechtovou restaurací a postupné dokončování rekonstrukce Šlechtovy restaurace.
V letošním roce přistoupilo oddělení péče o zeleň odboru ochrany prostředí MHMP k regeneraci další části travnatých ploch ve Starém parku ve Stromovce. Jedná se o plochu o výměře téměř 5 000 m2 v severozápadně od altánu ve Starém parku, v okolí starého platanu. Cílem regenerace je připravit pro návštěvníky parku Stromovka pobytovou travnatou plochu v klidnějším prostředí mimo přímý kontakt se Šlechtovou restaurací a nově budovanými vodními plochami na dně rybníka, kde je koncentrace návštěvníků parku v současné době velmi vysoká. Návštěvníci zregenerovaných travnatých ploch si budou moci odpočinout jak na plném slunci, v mírném přistínění i v hlubším stínu, který poskytují koruny vysázených i stávajících stromů. Regenerací předmětné travnaté plochy sledujeme i rozšíření nabídky různých forem pobytových a rekreačních ploch v parku Stromovka pro návštěvníky parku.
(text připravil Ing. Marek Hamata)
Kvetoucí narcisy v průhledu k Bruselské bráně ve Stromovce
V rámci návštěvy parku Královská obora Stromovka se můžete prvním rokem potěšit záplavou květů různých kultivarů narcisů. Cibule narcisů byly vysázeny na podzim 2022 v průhledu k Bruselské bráně. Svěží barvy květů narcisů osvěžily v jarním období rašící porostní okraje průhledu.
Věříme, že kvetoucí narcisky vám zpříjemní jarní návštěvu parku Stromovka.
CIBULOVINY: | počet kusů | doba kvetení | barva květu | výška v cm |
Narcissus 'Jet Fire' | 14 000 | III−IV | žlutá, korunka oranžová | 15−25 |
Narcissus ‘Rijnveld’s Early Sensation’ | 16 000 | I−II | sytě zlatě žlutá | 25−30 |
Narcissus 'Topolino' | 18 600 | III−IV | bílá, zářivě žlutá korunka | 15−20 |
Narcissus 'Geranium' | 28 500 | IV−V | bílá, oranžová pakorunka | 30−35 |
Narcissus 'February Gold' | 5 100 | III | zářivě žlutá | 20−30 |
Narcissus obvallaris | 34 000 | III−IV | žlutá | 25−30 |
Vandalismus na piknikových místech v parku Stromovka
28.3.2023
S nastupujícím jarem začíná i sezóna grilování na piknikových místech ve Stromovce. Údržba parku začátkem jara opakovaně zaznamenala poškozování nově zrealizovaných grilů nevhodných zacházením. Pravidla použití piknikových míst s grily návštěvníci naleznou v blízkosti piknikových míst na infotabulích. Náhled infotabule (pdf)
V rámci přírodně a památkově chráněného parku Stromovka je na piknikových místech povoleno používat pouze dřevěné uhlí. Otevřené ohně jsou v parku Stromovka zakázány. Taktéž řezání, či lámání větví z okolních dřevin viz fota od údržby parku Stromovka.
Z výše u vedeného důvodu žádáme návštěvníky parku Stromovka, aby dodržovali nastavená pravidla používání piknikových míst s grilem.
V případě, že byste zaznamenali nedodržování pravidel na piknikových místech, neprodleně, prosím, oznamte porušení provozního řádu na operační středisko OŘ MP Prahy 7 ba tel. 222 025 970 nebo na linku tísňového volání 156.
Realizace rekonstrukce přičleněné části Výstaviště k parku Královská obora Stromovka
27.3.2023
Revitalizovaná plocha vznikla odplocením nevyužívané plochy Výstaviště, kde se nacházely i bývalé tenisové kurty a další nevyužívané asfaltové zpevněné plochy. Znovupřičleněním tohoto prostoru, který historicky náležel k parku Stromovka, jsou rozšířeny hojně využívané pobytové travnaté plochy a dále plochy pro prostorově nenáročné sportovní aktivity v rámci parku Stromovka.
Prostorem východně od viaduktu Stromovka I., který má výrazně protáhlý tvar a lemuje podmokelskou dráhu, je v co nejkratší logické trase proložena zpevněná cesta − páteř, na kterou jsou navázány plochy s herními a programovými aktivitami. Průchozí trasa je osvětlená, mlatová a sklonité úseky jsou dlážděny obdobně jako již u opravených částí parku. Tuto propojku lemuje záhon trvalek ke zplanění doplněný o cibuloviny. Bude vysázeno 1 705 ks trvalek a 4 586 ks cibulovin, 45 ks solitérních stromů a keřů, bude obnoveno 20 770 m2 travnatých ploch.
Realizace rekonstrukce přičleněné části Výstaviště k parku Královská obora Stromovka - plánek
Svažité části cest jsou navrženy ze žulových odseků obdobně jako na dně bývalého rybníka, úseky v rovině tvoří MZK (mlat). Přírodní charakter území je podtržen využitím technologie štěrkového trávníku jako povrchu pro vedlejší parkovou cestu.
Multifunkční malé plochy s posezením, místa pro setkání, pro hru v petangue, kuličky a jiné aktivity, jsou pak situovány podél historické stopy staré pěší trasy, která je v návrhu potvrzena zpevněnou travnatou cestou. Tři stoly na stolní tenis jsou umístěny v betonovém povrchu, ve kterém jsou stejně jako Za drahou provedeny otisky listů a přírodních struktur. Dvě místa jsou vyhrazena pro nácvik provazochodectví (slackline), které je v parku Stromovka velice oblíbené. Jsou zde umístěny sestavy na protažení těla. Program je dále doplněn o dvě zadlážděná místa pro hru šachy.
Velkým pozitivem pro následnou údržbu a zkvalitnění pobytových ploch je realizace krajinářských terénních úprav. Vegetační povrchy tvoří v nejvíce osluněné části pobytový trávník pro hry i odpočinek, parkový trávník a pod skupinami stromů podrosty bylin. Provozně jsou některé plochy odděleny pásy extenzivních výsadeb trvalek ke zplanění.
Zahájení realizace stavby "Modernizace trati Praha Bubny – Praha zastávka Výstaviště"
8.3.2023
Začátkem března zahájila Správa železnic, s.o. přípravné práce v rámci realizace zastávky Výstaviště v rámci vstupní části parku Stromovka z ulice U Výstaviště.
V březnu 2023 budou Správou železnic s.o. odstraněny dřeviny z důvodu realizace veřejně prospěšné stavby „Modernizace trati Praha Bubny – Praha zastávka Výstaviště“.
V průběhu roku 2023 budou probíhat stavební úpravy opěrné zdi Královské obory z důvodu realizace zastávky Výstaviště. Dále budou prováděny přípravné práce pro realizaci lávky pro pěší přes buštěhradskou dráhu do Stromovky.
Investor: Správa železnic, státní organizace
Předpokládaný termín realizace stavby v rámci parku Stromovka: 8.3.2023 – 28.10. 2024
Kontaktní osoby:
Správa železnic, státní organizace – Jarmila Maděrová, Maderova@spravazeleznic.cz
Metrostav TBR a.s. – Petr Hanzal, Petr.Hanzal@m-tbr.cz
OHLA ŽS a.s. – Pavel Walder, walderp@ohla-zs.cz
V roce 2024 budou dokončeny úpravy opěrné zdi včetně prostupu v opěrné zdi směrem do parku Stromovka. V průběhu roku 2024 budou ze zastávky Výstaviště nově zrealizovány dvě vedlejší dlážděné parkové cesty směrem do Stromovky. Parková bezbariérová cesta směřující ze zastávky Výstaviště do předprostoru areálu Výstaviště bude doplněna veřejným osvětlením. Další nově navržená přístupová cesta plynule naváže na stávající cestní síť v parku Stromovka. Návrh nových parkových cest a nového veřejného osvětlení koresponduje s koncepcí celopražsky významného krajinářského parku Královská v parku Stromovka. Investorem akce je Správa železnic, státní organizace. Realizaci stavby zajišťuje Metrostav TBR a.s. a OHLA ŽS a.s.
Postupná obnova a doplnění mobiliáře v parku Stromovka
23.2.2023
Cílem postupné obnovy a doplnění mobiliáře v památkově a přírodně chráněném parku Královská obora Stromovka je zlepšení vybavenosti parku Stromovka. Součástí záměru je postupné doplnění cílových typů mobiliáře dle závazné koncepce mobiliáře v parku Královská obora Stromovka včetně sjednocení a zkvalitnění údržby mobiliáře.
Etapizovaně probíhá obnova a doplnění laviček Berlín, které jsou nejvíce zastoupeným typem laviček v parku Stromovka. Cílově jsou dřevěné části laviček Berlín realizovány z dubu v přírodní povrchové úpravě.
V rámci kompozičních os v parku Stromovka budou postupně v rámci nových realizací doplněny lavičky typ viz lavičky na parteru před Šlechtovkou a v ose k ulici Ovenecká). Jedná se o kompoziční osu Šlechtovka – Výstaviště, dále o kompoziční osu z předprostoru Stromovky od ulice U Výstaviště k Planetáriu. V projektové přípravě je celková rekonstrukce kompoziční osy od vstupu z ulice Ovenecká po Místodržitelský letohrádek včetně reprezentativního předprostoru letohrádku.
V roce 2017 byla zrealizována celková rekonstrukce kompoziční osy z předprostoru Stromovky od ulice U Výstaviště ke vstupu z ulice Ovenecká včetně nového mobiliáře. V loňském roce zde došlo k obnově povrchové úpravy těchto laviček.
V centrální části Stromovky nyní probíhá obnova povrchové úpravy atypických lavic „vlnovců”, které doplňují vybavenost dna rybníka v rámci některých pobytových ploch. Základ vybavenosti dna bývalého rybníka tvoří historické lavičky „Had”. Tyto lavičky jsou umístěny v nikách podél cesta a taktéž „na volno” v travnatých plochách na dně bývalého rybníka. Pravidelně je na nich prováděna povrchová úprava v rámci údržby mobiliáře.
V loňském roce proběhla obnova laviček a posezení v rámci dětského hřiště Tramvaj u Vozovny a obnova posezení a laviček na posedových zídkách na dětském hřišti Kaštánek včetně obnovy laviček Berlín umístěných na dětském hřišti.
V rámci parku Stromovka jsou postupně doplňovány a obměňovány velkoobjemové 120l koše. Taktéž dochází k doplňování nových typů stojanů na sáčky pro psí exkrementy.
Cílem je sjednocení charakteru a typů mobiliáře v rámci památkově a přírodně chráněného parku Stromovka.
Speciální fytopatologické průzkumy ve Stromovce
23.2.2023
Pražský park Stromovka je jedním z největších, nejstarších a nejvíce navštěvovaných parků v České republice. Je proto naprostou nutností zajistit v tomto parku profesionální péči o dřeviny, která, ač ji běžný návštěvník parku pravděpodobně téměř nezaznamená, zajišťuje odpovídající úroveň bezpečnosti a dlouhodobou udržitelnost dřevin v přírodně a památkově chráněném parku královská obora Stromovka.
Jednou z důležitých součástí této komplexní péče o dřeviny jsou speciální arboristické průzkumy, které jsou v parku prováděny od roku 2016. Jedná se především o fytopatologický průzkum, jehož cílem je včas odhalit dřeviny, které by mohly být nebezpečné pro své okolí. Jde nejen o dřeviny výrazně napadené nebezpečnými druhy dřevních hub, jež mohou způsobit nečekané selhání a pád stromu, kterým můžou být ohroženy objekty a lidé v jejím bezprostředním okolí, ale také o dřeviny napadené patogenními chorobami a škůdci, jejichž rozšíření v parku by mohlo znamenat hromadné odumírání stromů, tedy významné riziko pro zdravotní stav a dlouhodobou udržitelnost dřevin v parku. Práce fytopatologa v parku Stromovka spočívá především v realizaci detailních a plošných fytopatologických průzkumů.
Detailní fytopatologický průzkum je z pravidla zpracováván u vybraných dřevin, které byly inventarizací vyhodnoceny jako rizikové z pohledu bezpečnosti a zároveň cenné z pohledu mohutného vzrůstu, kompoziční, biologické či historické hodnoty. Takovéto dřeviny jsou následně v rámci detailního průzkumu po dobu jednoho roku pravidelně v přibližně měsíčním intervalu navštěvovány a jsou u nich zaznamenávány veškeré nalezené poruchy, poškození a symptomy, díky nimž je možné lépe zhodnotit aktuální stav stromu a predikovat jeho vývoj do budoucna. Na základě těchto informací je následně vyhotoven plán péče o dřevinu, který je výstupem tohoto hodnocení.
Od roku 2016 do současnosti bylo takto v parku zhodnoceno přibližně 2 200 dřevin. Plošné fytopatologické průzkumy probíhají v parku od roku 2021 do současnosti. Doposud tedy proběhly ve dvou sezónách. V rámci těchto průzkumů jsou v každém roce v několika ročních obdobích prohlédnuty všechny dřeviny a v případě nálezu plodnic či jiných specifických symptomů poukazujících na přítomnost konkrétních houbových parazitů či patogenů jsou tyto zaneseny do databáze ke konkrétním napadeným stromům. Cílem těchto průzkumů je vytvořit komplexní databázi, v níž budou zaneseny všechny nálezy v parku, bez ohledu na jejich aktuální vliv na zdravotní stav či perspektivu stromů. To umožní následně tyto dřeviny kontrolovat v pravidelných fytopatologem stanovených intervalech a zavčas provádět jejich ošetření s cílem zajistit nejen bezpečnost, ale především jejich dlouhodobou existenci v parku. V případě infekce dřeviny dřevními houbami je totiž zásadní, v jaké fázi je tato infekce odhalena. V případě pozdního nálezu již rozsáhlé infekce je často nutné přistoupit k pokácení, či výrazné redukci stromu. Oproti tomu, když se objeví infekce již v začátku, je možné s dřevinou pracovat postupně a citlivěji. Dalším podstatným výstupem této práce je daleko lepší zjištění celkového stavu dřevin v parku a druhové diverzity hub s vazbou na dřeviny, které se zde nacházejí.
Již v prvním roce řešení, tedy v sezóně 2021 bylo v parku zaznamenáno 342 dřevin, na nichž bylo identifikováno přes 500 houbových parazitů a patogenů, patřících do 43 druhů. Je velmi pravděpodobné, že i v roce 2022 vzejde z prováděných průzkumů obdobný počet nových nálezů, neboť dřevní houby z pravidla nevytvářejí plodnice každým rokem, ale jen jednou za několik let.
I v roce 2023 jsou naplánovány další průzkumy na nejvíce frekventovaných místech a nejvýznamnějších dřevinách tohoto parku. Budeme se tedy těšit na možná setkání v parku a v případě Vašeho zájmu Vám rádi o detailech těchto průzkumů povíme více.
Autorem článku je Ing. Jiří Rozsypálek (fytopatolog)