Projekty a aktuality 2024
- Realizace rekonstrukce vjezdu do tramvajového obratiště v předprostoru Stromovky
- V parku Královská obora Stromovka je třeba při venčení psů dodržovat nastavená pravidla pohybu psů v parku
- Rekostrukce dětského hřiště Koníček, obnova parkových cest, schodišť a mobiliáře v okolí dětského hřiště Koníček
- Multifunkční hřiště Kaštánek je po rekonstrukci opět otevřené
- Regenerace travnatých ploch ve Starém parku ve Stromovce – IV. etapa
- Realizace přístupových parkových cest z nové železniční zastávky Výstaviště a z nové lávky do parku Stromovka v rámci stavby „Modernizace trati Praha Bubny – Praha zastávka Výstaviště”
- Koncepční obnova keřů v parku Královská obora Stromovka
Realizace rekonstrukce vjezdu do tramvajového obratiště v předprostoru Stromovky
18. 8. 2024
Od 2. 9. 2024 zahájí DPP, a. s. rekonstrukci vjezdu do tramvajového obratiště v předprostoru Stromovky. Předpokládaný termín realizace stavby v rámci parku Stromovka je od 2. 9. do 25. 11. 2024.
V přílohách naleznete plánovaná dopravní omezení DPP a.s. a obchozí trasy atd.
- 020_DIO_2_Etapa_schema_objizdne_tr_09.pdf
- 021_DIO_2_Etapa_sit_vyparkovani.pdf
- 022_DIO_2_Etapa_situace_Duk_hrd_SN_VEL.pdf
- 022a_DIO_2_Etapa_prov_zastavka_156.pdf
- 023_DIO_2_Etapa_situace_Duk_hrd_VEL_STROJ.pdf
- 024_DIO_2a_Etapa_Vystaviste.pdf
- 025_DIO_2b_Etapa_Vystaviste_vykopy.pdf
- 026_DIO_2_Etapa_obchozi_trasy_Stromovka.pdf
- 027_DIO_2_Etapa_schema_trasa_156.pdf
Název stavby: Dukelských hrdinů a U Výstaviště
Stručný popis stavby: rekonstrukce vjezdu do tramvajového obratiště Výstaviště
Mapy: v přílohách 024, 025, 026
Termín: 2. 9. – 25. 11. 2024
Zodpovědná osoba: Ing. Miroslav Grossmann, +420 296 19 18 17
V parku Královská obora Stromovka je třeba při venčení psů dodržovat nastavená pravidla pohybu psů v parku
Rekostrukce dětského hřiště Koníček, obnova parkových cest, schodišť a mobiliáře v okolí dětského hřiště Koníček
Na konci dubna byla zahájena rekonstrukce dětského hřiště Koníček, obnova parkových cest, schodišť a mobiliáře v okolí hřiště. Cílem obnovy je zlepšení vybavenosti dětského hřiště Koníček, obnova zpevněných povrchů cest včetně mobiliáře, rekonstrukce schodišť v rámci další ucelené části parku Stromovka.
Rekonstruovaná část parku s dětským hřištěm Koníček bude pro návštěvníky parku znovu otevřena až po stabilizaci regenerovaných a nově zakládaných travnatých ploch v rámci dětského hřiště Koníček začátkem září 2024.
Nově rekonstruované plochy v hojně navštěvovaném a využívaném parku Královská obora Stromovka zpřístupňujeme vždy až po kvalitním zapojení a prokořenění regenerovaných a nově zakládaných trávníků z důvodu udržitelnosti nově zakládaných ploch.
Rekonstrukce dětského hřiště Koníček zahrnuje obnovu a doplnění vybavenosti dětského hřiště Koníček včetně obnovy vhodného povrchu hřiště tzn. bezpečných dopadových zón. Hřiště Koníček je zčásti tvořeno autorskými prvky od akademické sochařky Alexandry Koláčkové, které tvoří charakteristickou podobu hřiště a jsou ponechány v nezměněné podobě.
Ostatní herní prvky, které v mezičase technicky dožily, jsou citlivě nahrazeny novými. Ty svým navrženým rozložením a barevností navazují na prvky autorské. Zejména jde o lanovou herní sestavu (lezecký les), nové pískoviště s obrubou z dřevěných hranolů, pohyblivé prvky – houpačku hnízdo, zemní trampolíny, skákací desky a houpací mísy. Povrchy pod herními sestavami budou z plaveného štěrku (kačírku), ostatní povrch hřiště bude opět travnatý. Hřiště bude doplněno masivními lavicemi z dubu.
Součástí rekonstrukce je i obnova povrchů parkových cest. Stávající parkové cesty nejsou v trasování nijak výrazně měněny. Mění se část povrchů ve svažitém terénu na dlažbu ze žulových odseků. Tam, kde není cesta ve výrazných sklonech, je obnovován povrch z asfaltobetonu. Tyto hladké cesty pak tvoří okruh včetně přístupů ke hřišti a od Mecserovy silnice. Nově jsou doplněny niky pro umístění lavic, odpadkových košů a stojanů pro sáčky na psí exkrementy.
Obnova zahrnuje i rekonstrukci dvou schodišť z dětského hřiště Koníček a dvou schodišť směřujících k Mecseryho cestě ze západní strany restaurace Vozovna. Podél Mecseryho silnice zůstala zachována dvě schodiště s historickými romantizujícími prvky inspirovanými kmeny a pařezy stromů. Historizující schodiště budou opravena do původní podoby a zbylá dvě schodiště budou materiálově a pohledově sjednocena s ostatními schodišti v parku.
Rekonstrukce dětského hřiště proběhne v roce 2024. Informace o připravované rekonstrukci budou průběžně doplňovány a aktualizovány.
Multifunkční hřiště Kaštánek je po rekonstrukci opět otevřené
9.4.2024
Více o rekonstrukci hřiště Kaštánek »
Regenerace travnatých ploch ve Starém parku ve Stromovce – IV. etapa
18.3.2024
Na jaře 2024 proběhne regenerace další části travnatých ploch ve Starém parku ve Stromovce. Jedná se o plochu o výměře 6 032 m2 vymezenou ze SZ strany hlavní parkovou cestou lemovanou oboustranným stromořadím, ze SV strany vodotečí vedoucí Starým parkem a z jižní strany mlatovou parkovou cestou od bývalé hájovny (dnes zázemí údržby parku Stromovka) směrem k fontáně ve Starém parku.
Cílem regenerace je připravit pro návštěvníky parku Stromovka pobytovou travnatou plochu v klidnějším prostředí mimo přímý kontakt se Šlechtovou restaurací a nově budovanými vodními plochami na dně rybníka, kde je koncentrace návštěvníků parku v současné době velmi vysoká.
Návštěvníci zregenerovaných travnatých ploch si budou moci odpočinout jak na plném slunci, v mírném přistínění i v hlubším stínu, který poskytují koruny vysázených i stávajících stromů. Regenerací předmětné travnaté plochy sledujeme i rozšíření nabídky různých forem pobytových a rekreačních ploch v dalších částech parku Stromovka.
Realizace přístupových parkových cest z nové železniční zastávky Výstaviště a z nové lávky do parku Stromovka v rámci stavby „Modernizace trati Praha Bubny – Praha zastávka Výstaviště”
V polovině března zahájí Správa železnic, s. o. práce v rámci realizace přístupových parkových cest ze zastávky Výstaviště a z nové lávky do parku Stromovka a předprostoru Výstaviště a Stromovky.
V druhé polovině března bude Správou železnic, s. o. odstraněno 9 ks dřevin z důvodu realizace veřejně prospěšné stavby „Modernizace trati Praha Bubny – Praha zastávka Výstaviště”.
V průběhu roku 2024 bude probíhat realizace přístupových parkových cest ze zastávky Výstaviště. Nové cesty jsou navrženy tak, aby navázaly na stávající cestní síť v parku Stromovka jak svojí šířkou, tak i materiálově (žulové odseky v okrovošedém odstínu). Taktéž proběhne realizace veřejného osvětlení cesty trasované do předprostoru Výstaviště a vstupu do Stromovky z ulice U Výstaviště včetně elektropřípojek. Součástí stavby je i realizace lávky pro pěší přes stávající provozní bariéru buštěhradské dráhy z Prahy 7 směrem do Stromovky.
Návrh nových parkových cest a nového veřejného osvětlení koresponduje s koncepcí celopražsky významného krajinářského parku Královská v parku Stromovka. Investorem akce je Správa železnic, státní organizace. Realizaci stavby zajišťuje Metrostav TBR, a. s. a OHLA ŽS, a. s.
Na základě projektové dokumentace „Koncepční obnova keřů v parku Královská obora Stromovka” (Ing. Josef Souček 2023) bude v roce 2025 a v následujících letech realizována koncepční obnova keřů a keřových skupin v rámci parku Stromovka.
První etapa prací proběhne v zimním období a předjaří roku 2025, jedná se o pěstební zásahy navržené specialistou na stávajících keřích. Cílem zásahů je zajištění udržitelnosti cílových keřů a keřových skupin. Druhá etapa bude řešit redukce přestárlých keřových skupin a keřů. Třetí etapa obnovy bude zahrnovat realizaci kvalitních kompozičně vhodných nových výsadeb keřů a keřových skupin.
Proč a jak budeme keře obnovovat?
Keře a keřové porosty jsou přímou součástí kompozice parku již od dob jeho založení. Výsadby keřů probíhaly během let a různých etap vývoje parku v mnoha podobách. Od solitérně vysazovaných keřů v travnatých plochách ve dvacátých a třicátých letech 20. století, až po zahuštěné formace keřových porostů v sedmdesátých a osmdesátých letech 20. století. V průběhu let keřové výsadby vznikaly a zanikaly na různých místech parku. Většina keřových skupin i jedinců pak vzala za své během povodní v letech 2002 a 2013.
V nově tvořené kompozici parku jsou keře obnovovány podle několika hlavních hledisek. V místech exponovaných z pohledu návštěvníka parku je to zejména estetická role tradičních i nových druhů keřů, které zaujmou svými květy, podzimním zbarvením listů nebo habitem. Druhotným efektem keřů v těchto partiích je pak celkové zvyšování biodiverzity v prostoru parku. V místech méně exponovaných je pak dominantní role keřů biologická. Keře a jejich porosty skýtají úkryt drobným živočichům, či slouží pro rozšíření potravní nabídky ptáků a drobných savců.
Estetické působení těchto keřů jak z hlediska jejich umístění v kompozici, tak i z hlediska jejich vlastností je samozřejmostí. Z důvodu násobení efektů estetických a biologických jsou pro výsadby voleny často druhy s dužnatými plody atraktivními pro ptactvo a druhy výrazně kvetoucí sloužící jako potrava pro hmyz. Při výběru druhů je tak z důvodů estetických i biologických věnována zvláštní pozornost kvetení jednotlivých taxonů. V návrhu výsadeb převažují keře domácí nebo keře v prostoru parku Královská obora Stromovka historicky doložené. V návrhu je však též věnována pozornost taxonům sbírkovým, jejichž použití je v prostoru parku tradiční již od doby jeho vzniku. Doplněním keřového patra tak dojde k obnově keřů v rámci parku Královská obora Stromovka. Efekt těchto výsadeb bude tedy nejenom estetický.
Výsadby jsou navrženy nejen z důvodu doplnění kompozice parku, ale též pro efekt biologický, spočívající ve vytvoření celé řady ekologických nik pro různé druhy živočichů. Výsadby keřů budou probíhat v několika etapách. Kromě nových výsadeb dojde i k rozsáhlejším úpravám stávajících keřů, a to tak, aby do budoucna plnily veškeré funkce, které jsou od nich v prostoru parku očekávány.