Martiňák
Katastrální území: Praha − Dolní Počernice
Vodní tok: Svépravický potok, Chvalka
ČHDP: 1–12–01–031
Typ nádrže: napájená z pramenů
Účel nádrže: krajinotvorný, rybochovný
Plocha hladiny: 40 463 m2
Objem nádrže: 49 700 m3
Typ vzdouvací stavby: zemní sypaná hráz, výška 1,7 m
Vlastník: Hlavní město Praha
Správa: Lesy hl. m. Prahy
Rybí hospodaření: Sportovní rybářský revír č. 401008 Rokytka 1 podrevír č. 8 − rybník Martiňák
Správa a údržba
Na rybníce je 1× měsíčně prováděna prohlídka TBD. V rámci prohlídky probíhá kontrola všech objektů rybníka a je měřena průhlednost vody. V rámci údržby je prováděno pravidelné kosení hráze, údržba zeleně a úklid. Úklid břehů, kde je povolen sportovní rybolov zajišťuje Český rybářský svaz.
Historie
Rybník Martiňák se nachází ve východní části Prahy na soutoku Svépravického potoka a Chvalky. V 18. století na Chvalce existovala soustava šesti rybníků, které však během 19. století postupně zanikly.
K obnově Martiňáku došlo v 50. letech 20. století a v roce 1987 prošel rybník rekonstrukcí. Tehdy byl na jeho levém břehu vybudován pomocný bezpečnostní přeliv, který pomáhá zvládat větší množství vody. Další úprava následovala v roce 1990, kdy došlo k odbahnění rybníka. Rok nato bylo jeho okolí zařazeno do chráněné Oblasti klidu Klánovice – Čihadla.
Proměna rybníka Martiňák (pdf)
Fotografie rybníka před rekonstrukcí
Revitalizace
V roce 2009 proběhla kompletní rekonstrukce rybníka. Ze dna bylo odstraněno přibližně 5 000 m³ sedimentu, který byl využit při úpravách nedalekého golfového hřiště. Hráz, která byla místy poškozená, dostala nové zpevnění kamennou dlažbou. Havarijní stav původního stavidla (požeráku) a kašnového přelivu vedl k jejich demolici a následné výstavbě nových kamenných konstrukcí. Součástí úprav bylo i nové loviště pro výlov ryb.
V rámci krajinářských změn byly staré topoly na hrázi vykáceny a nahrazeny dubovou alejí.
Fotografie z průběhu revitalizace v roce 2009
V letech 2019–2020 prošla proměnou i zadní část rybníka a jeho levý břeh. Historický val z vytěženého sedimentu, který zde zůstal pravděpodobně od rekonstrukce v 80. letech, byl odstraněn a břehy byly zmírněny, což usnadnilo přístup k vodě.
Poloostrov mezi Svépravickým potokem a Chvalkou byl částečně odbagrován až na písčité podloží a vznikla zde rozsáhlá soustava tůní. Zajímavostí je, že se zde vytvořil zcela nový pražský ostrov – vznikl oddělením 10 metrů širokým vodním příkopem a má rozlohu 13 000 m².
Další zajímavostí je písečná duna vysoká 5 metrů, která byla vytvořena na břehu z vytěženého písku. Děti ji dnes využívají jako přírodní pískoviště. V okolí rybníka zároveň vzniklo sedm větších a tři menší vodní plochy o celkové rozloze 3 300 m², přičemž při pracích bylo přemístěno více než 20 000 m³ zeminy.
Revitalizace přinesla i nečekaný archeologický objev – při hloubení tůní byly nalezeny pozůstatky germánského osídlení z doby Římské a také neolitické hroby.
Celý projekt měl několik hlavních cílů – zadržet vodu v krajině, vytvořit nové biotopy pro vodní a mokřadní živočichy a zároveň nabídnout atraktivní místo pro rekreaci.
Fotografie z průběhu revitalizace v roce 2020
Přírodní zajímavosti
Martiňák je domovem mnoha druhů živočichů. Z obojživelníků zde najdeme ropuchu obecnou, zelené skokany a vzácně i ropuchu zelenou. Z plazů se v okolí vyskytují užovka obojková a užovka hladká.
Z vodních ptáků tu můžeme pozorovat volavku popelavou, poláka chocholačku, lysku černou nebo potápku roháče. V oblasti roste několik druhů keřových vrb a také vzácné ostřice.
V roce 2024 byl na rybníce poprvé zaznamenán bobr evropský, což svědčí o zlepšující se kvalitě zdejší přírody.
Chov ryb
Rybník Martiňák je součástí rybářského revíru Rokytka 1 (č. 401008), podrevír č. 8 a spravuje ho Český rybářský svaz, Územní svaz města Prahy.
Každoročně se zde na jaře a na podzim vysazuje přibližně 1 300 kaprů s minimální hmotností 1,25 kg. Dále se nasazují štiky a candáti. Lov přívlačí je povolen od 16. června do 31. prosince.
Video rybníků Martiňák a v Pískovně je natočeno v roce 2016, tedy v době před úpravou zadní části rybníka.
Kvalita vody
Aktuální údaje o kvalitě vody »