RN Říčanka
Katastrální území: Praha – Dubeč
ČHDP: 1–12–01–029
Typ nádrže: průtočná (napájená srážkovými vodami z dešťového kanalizačního sběrače, který je občasným přítokem Říčanského potoka)
Účel nádrže: ekologický, retenční, krajinotvorný, chov ryb
Plocha hladiny: 8 833 m2
Objem nádrže: 14 170 m3
Typ vzdouvací stavby:
zemní sypaná hráz (výška cca 4,5 m)
Vlastník: Hlavní město Praha
Správa: Lesy hl. m. Prahy
Správa a údržba
Na nádrži je 1x měsíčně prováděna prohlídka TBD. Při prohlídce probíhá kontrola všech objektů a je měřena průhlednost vody. V rámci údržby je prováděno pravidelné čištění sdruženého objektu, údržba zeleně a úklid.
Historie a současnost
Retenční nádrž Říčanka leží jihovýchodně od Dubče u Říčanského potoka. Má pravidelný geometrický tvar a celá hráz je opevněna polovegetačními tvárnicemi. Nádrž má zejména protipovodňovou funkci a slouží k zachycení zvýšených průtoků na dešťovém sběrači z průmyslové zóny v oblasti Uhříněvsi, Horních a Dolních Měcholup.
Výstavba retenční nádrže Říčanka byla zahájena v první polovině osmdesátých let a v roce 1984 byla uvedena do provozu. Po napuštění nádrže se objevily průsaky vody pod hrází. Následně bylo zjištěno, že při výstavbě nebyly provedeny patní drény. Ty musely být proto dodatečně dodělány. Nádrž měla železobetonový kašnový přeliv s nornou stěnou o délce přelivné hrany 27 m. Zajímavostí je, že jeho kapacita byla mnohem větší než kapacita odtokového potrubí. Na nátoku byla vybudována sedimentační jímka, která měla zabraňovat zanášení nádrže. Toto řešení se ale neosvědčilo, protože čištění těchto jímek je velmi nákladné a k zanášení nádrže stejně docházelo.
Protože byla postavena jako čistě technické vodní dílo, nebylo řešeno její zapojení do okolní krajiny. Časem sice došlo k částečnému zpřírodnění a zapojení do okolí, ale i tak nádrž nesplňovala současné požadavky na vodní plochy v Praze. Některé betonové konstrukce byly navíc značně poškozené a bylo potřeba provést jejich celkovou sanaci.
Fotografie rybníka před revitalizací
Revitalizace
V roce 2011 a 2012 byla provedena celková revitalizace a úprava nádrže. Po výlovu na podzim v roce 2010 zůstala nádrž vypuštěna a byla provedena příprava na odbahnění.
Na jaře v roce 2011 byly provedeny rozsáhlé výsadby v okolí nádrže. Jižní břeh byl navíc přetvarován tak, aby byl zajištěn alespoň částečný pozvolnější přístup k vodě. V létě pak práce pokračovaly odbahněním nádrže, ze které bylo odvezeno 1000 m3 sedimentu.
V roce 2012 byla provedena úprava bezpečnostního přelivu, ze kterého byly odstraněny nepotřebné části konstrukcí, a celý objekt byl zasanován a obložen kamenem. Přelivná hrana byla opatřena kamenořezem. Upravena byla i lávka k vypouštěcímu zařízení.
V nátokové části byla celá betonová sedimentační jímka odstraněna a přetvarována na jezírko, jehož břehy jsou opevněny kameny. Z jezírka pak voda odtéká po balvanitém skluzu do nádrže. Přebytečná zemina z výkopů jezírka byla použita na výstavbu malého ostrova.
Přehled projektu revitalizace RN Říčanka (pdf)
Fotografie z průběhu revitalizace
Ochrana přírody
Z přírodního hlediska se jedná spíše o průměrnou lokalitu. V roce 2008 zde bylo zmapováno 98 druhů rostlin, z nichž dva jsou vedeny v Červeném seznamu cévnatých rostlin ČR. Jedná se o zdravínek nachový pozdní a skřípinec jezerní. Dále zde bylo zjištěno 23 druhů motýlů. Z ptáků zde můžeme vidět kachnu divokou nebo poláka chocholačku. Z obojživelníků se zde hojně vyskytují zelení skokani, méně častá je ropucha obecná a zelená.
Chov ryb
Rybník slouží také k extenzivnímu chovu ryb, zejména kapra a candáta. Extenzivní chov je zaměřen zejména na vytvoření rovnováhy mezi rybí obsádkou a přirozeným prostředím rybníka. Každý podzim se provádí výlov.
Upozornění:
V nádrži a přilehlém potoce se může vyskytovat rak pruhovaný, který je v našich podmínkách nepůvodní a je přenašečem choroby zvané račí mor, která je pro naše původní druhy smrtelná. Přenesení jen jediného jedince do lokality s výskytem našich původních raků může mít za následek vyhubení celé populace původních druhů. Proto Vás žádáme, abyste případný nález oznámili správci nádrže a nepokoušeli se raky „přemisťovat".
Kvalita vody
Aktuální údaje o kvalitě vody »