Netopýři
Chiropterologický, tedy na netopýry zaměřený, průzkum probíhal v roce 2017 na vybraných pražských lokalitách v centrální části Prahy. Na Folimance, Vyšehradě, Karlově náměstí, Riegrových sadech, Žofíně, Kampě a Bertramce proběhl monitoring výskytu netopýrů ve vafkách a dále byla věnována pozornost parkům, které jsou zároveň zvláště chráněným územím – Letná, obora Hvězda, přírodní památka Petřín a zahrada Kinských.
Obsahem projektu byly terénní práce a sběr dat a jejich následné vyhodnocení:
- Zjištění aktivity jednotlivých druhů netopýrů v aktivní sezóně ve vybraných parcích (noční výzkum).
- Zjištění a zaznamenání stromů s možnými úkryty pro netopýry do GPS (denní výzkum).
Veškerý výzkum vždy směřuje k návrhům opatření, která pomohou živočichy ochránit.
Jaké byly použity metody?
Vzhledem ke stanoveným cílům výzkumu byly použity následující metody:
- zjištění večerní aktivity pomocí ultrazvukového detektoru se systémem time-expansion,
- vyhledávání úkrytů pomocí termokamery-kukátka,
- denní průzkumy potenciálních úkrytů na stromech.
Důležité je také správné načasování průzkumu do období laktace, postlaktace a migrace netopýrů.
Netopýři v Praze
Při průzkumu netopýrů na 11 vybraných lokalitách v Praze bylo zjištěno celkem 11 druhů netopýrů:
netopýr rezavý (Nyctalus noctula),
netopýr hvízdavý (Pipistrellus pipistrellus),
netopýr nejmenší (Pipistrellus pygmaeus),
netopýr parkový (Pipistrellus nathusii),
netopýr večerní (Eptesicus serotinus),
netopýr vodní (Myotis daubentonii),
netopýr vousatý/Brandtův (Myotis mystacinus/brandtii),
netopýr řasnatý (Myotis nattereri),
netopýr velký (Myotis myotis),
netopýr ušatý/dlouhouchý (Plecotus auritus/austriacus),
netopýr Saviův (Hypsugo savii).
Nejbohatší druhové spektrum na jedné lokalitě bylo zaznamenáno v oboře Hvězda (10 druhů).
Za poslední roky došlo k druhovému posunu chiropterofauny Prahy – zvýšil se zejména počet netopýrů rodu Pipistrellus, kam patří na jejím území n. nejmenší, n. hvízdavý, n. parkový, kteří tvoří početné kolonie také v dutinách stromů. Objevují se i nové druhy charakteristické pro jižní faunu.
Významné je zjištění letního výskytu netopýra Saviova. Tento teplomilný druh se objevil v Praze poprvé v roce 2013, kdy jedno zvíře zalétlo v zimě do kanceláře na Malé Straně. Tento nález byl považován za ojedinělý a náhodný zálet migrujícího netopýra a jeho další výskyt nebyl očekáván. V posledních letech se však tento druh stále rozšiřuje směrem z jižních zemí a představuje dalšího synantropního netopýra v naší fauně. V ČR zaznamenáváme rostoucí tendenci jeho populace a zvyšuje se také počet nálezů z větších měst, zejména v Brně. Při monitoringu v parcích v centrální části Prahy byl netopýr Saviův zaznamenán na 4 lokalitách (Riegrovy sady, Žofín, Folimanka, Vyšehrad). Rozmnožování n. Saviova v Praze potvrzuje nález mláděte v Chopinově ulici sousedící s Riegrovými sady. Mezi lokality s největší aktivitou patří ty, které jsou geograficky poblíž Vltavy, která představuje loviště i migrační koridor pro celou řadu druhů netopýrů.
Netopýři na Petříně
Celkem bylo zaznamenáno šest druhů (příp. sedm): netopýr rezavý, netopýr hvízdavý, netopýr nejmenší, netopýr parkový, netopýr večerní, netopýr ušatý/dlouhouchý, jeden záznam nebyl druhově určen. Z těchto druhů převládal n. rezavý, častější byl také n. nejmenší.
Ochrana netopýrů
Všichni netopýři a jejich úkryty jsou chráněni zákonem č 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny ve znění pozdějších předpisů a vyhláškou č. 395/1992 Sb. ve znění vyhlášky č. 175/2006 Sb. v kategorii silně nebo kriticky ohrožený druh.
Nároky na prostředí a úkryty
Každý druh netopýrů má odlišné nároky a vyžaduje jiný ochranářský přístup. Některé druhy dávají přednost přirozeným úkrytům, především dutinám starých stromů a štěrbinám pod kůrou. Stromové druhy často úkryty střídají, jedna kolonie využívá až 40 úkrytů často se nacházejících blízko sebe v okruhu několika set metrů. Je důležité zachovat stromy nejenom s prokázaným úkrytem netopýrů, ale i s úkryty aktuálně neobsazenými. Neméně důležité je zachovat mikroklima v okolí úkrytu, v praxi to znamená ponechat i okolní stromy.
Co můžeme pro netopýry udělat?
Odborníci doporučují cíleně ponechat v parcích některé mladší listnaté stromy, vykazující poškození, které do budoucna vytvoří náhradu za staré doupné stromy, které bude nutné odstranit. Při výsadbě nových stromů a keřů jsou nejvhodnější listnaté druhy, které v době květu lákají velké množství hmyzu. Důležitá je také péče o travní porosty, které jsou biotopem mnoha druhů hmyzu. Část parkové plochy by měly tvořit „kvetoucí louky“, tj. plochy neposečené až do léta, na kterých se líhne hmyz a stává se potravou pro netopýry. Významným zdrojem hmyzu jsou vodní nádrže s pobřežní vegetací, různá jezírka a rybníčky. Ve stromech na březích vodních ploch a vodních toků se často nacházejí úkryty netopýrů. Liniové prvky, jako jsou aleje stromů, břehové porosty podél potoků i cesty jsou využívané netopýry k lovu potravy i jako koridory při přesunu na jiné loviště.
Plánovaným revitalizacím by měl vždy předcházet přírodovědný průzkum zaměřený nejen na netopýry, ale také na ptáky a hmyz žijící ve stromech.
Budky pro netopýry nikdy plnohodnotně nenahradí dutinu ve stromě či v torzu stromu. Vyvěšování budek považujeme za vhodné např. v parcích v centru Prahy, kde je nabídka přirozených úkrytů omezená a netopýři pak vyhledávají náhradní úkryty v okolních stavbách.
Zásady ochrany v devíti bodech
Zásady ochrany netopýrů v parcích jsou podrobně popsány na webových stránkách ČESON http://vestrome.sousednetopyr.cz/aktivni-ochrana/park-pro-netopyry/
Zásady ochrany netopýrů:
- zachovávat stromy se známými úkryty netopýrů
- vytvářet nabídku potenciálních stromových úkrytů
- vysazovat vhodné druhy stromů a keřů
- v části travních porostů aplikovat pozdní seč
- zachovat existující rybníčky a jezírka, případně vytvářet nové
- zachovávat liniové prvky
- vyvěšovat budky pro netopýry
- konzultovat s odborníky
- dodržovat doporučené termíny pro údržbu stromů s potenciálními úkryty netopýrů – nebezpečné stromy by neměly být káceny či prořezávány v období od května do srpna (pravděpodobně jsou úkrytem pro mateřské kolonie) a od prosince minimálně do poloviny března (zimující kolonie).