Žahadloví blanokřídlí
Cílem projektu byl komplexní biologický průzkum žahadlového blanokřídlého hmyzu (Hymenoptera, Aculeata) na území přírodní památky Petřín a návrh managementu pro udržitelnost a zlepšení přírodních podmínek na sledovaných lokalitách v návaznosti na zjištěné spektrum druhů.
Žahadloví blanokřídlí
Mezi nejznámější představitele této skupiny hmyzu patří vosy, včely, sršni, čmeláci a mravenci. Ve svém životním cyklu procházejí proměnou dokonalou: z vajíček se líhnou beznohé larvy, které se po určité době zakuklí a z kukly se líhne dospělec. Vyznačují se dvěma páry blanitých křídel, která jim dávají dobrou letovou schopnost a umožňují snadné šíření v krajině. Z toho důvodu jsou u druhy zaznamenané do 500 metrů od studovaného území považovány za druhy, které se s vysokou pravděpodobností vyskytují i na sledované lokalitě.
Čmeláci a pačmeláci (rod Bombus) patří mezi chráněné skupiny hmyzu podle vyhlášky zákona č. 114/1992 Sb. Pro jejich sběr muselo být získáno povolení. Počet chráněných druhů je jedním z významných hledisek hodnocení biotopů.
Jak a kdy jsme hmyz sbírali?
Pro účely tohoto výzkumu byli blanokřídlí lapáni do standardních pastí s roztokem umístěných na 15 různých stanovištích. Vybrána byla výrazně osluněná místa, která jsou pro hmyz dobře viditelná. Pasti byly umístěny od konce května do konce srpna 2020 a v dubnu a květnu 2021.
Vysoký počet zjištěných druhů
Celkem byly na studovaném území (PP Petřín a Strahovská zahrada) nasbírány vyšší tisíce jedinců 275 druhů blanokřídlého hmyzu zkoumané skupiny Hymenoptera, Aculeata. Je to vysoký počet, což připisujeme rozsáhlosti a rozmanitosti území přírodní památky Petřín: od jižních po severní svahy s lučními biotopy, sady různých druhů ovocných dřevin, výslunné řídké lesy i poměrně tmavé lesy na severním svahu.
Pro zajímavost – je to více než v přírodní památce Dolní Šárka.
Nejvýznamnější nálezy
Kromě očekávaných a běžných druhů byly zjištěny i druhy zapsané na tzv. červeném seznamu. Překvapivý byl nález jednoho druhu nového pro území Čech. Jde o kutilku ševčíka Vandelova (Passaloecus vandeli). Jedná se o druh teplých řídkých lesů, který se zřejmě pozvolna šíří k severu. Nestává se z něj ale druh hojný. Osidluje jen velmi kvalitní biotopy, na které má tento druh vysoké nároky.
Hbitěnka Parascleroderma fuscipennis je v ČR řazena mezi vyhynulé druhy. Historicky byla dosud zaznamenána pouze jednou, a to v PP Trojská v 60. letech minulého století. Nově byl tento druh ovšem nalezen také v PP Housle v roce 2019. O tomto druhu máme velmi málo informací. Zřejmě se jedná o teplomilný lesní druh.
Dalším významným nálezem je kutilka uzlatka čtyřpruhá (Cerceris quadricincta) z kategorie kriticky ohrožený druh v ČR. Tento druh byl v minulosti na našem území rozšířen všude v teplých oblastech, poté většinově vyhynul, v Čechách zřejmě úplně. Nyní se vrací na svůj původní areál.
Kukaččí včela Nomada facilis je také druhem z kategorie kriticky ohrožených v ČR. Parazituje u včely pískorypky Andrena fulvago. Tato kukaččí včela bývala vždy vzácná, ale jinak široce rozšířená. V současnosti bychom ji nalezli na několika lokalitách v Praze, ale jinak se tento druh v ČR vyskytuje narozdíl od minulosti velmi sporadicky.
Z ohrožených druhů se podařilo zaznamenat trněnku drobnou (Tiphia minuta) a hrabalku Evagetes siculus. Trněnka Tiphia minuta je ubývající druh světlých lesů a křovin, který parazituje na menších listorohých broucích. Hrabalka Evagetes siculus je kleptoparazitický druh, který pravděpodobně parazituje na vzácných hrabalkách rodu Aporus, které jsou vázané na pavouky sklípkánky (Atypus). V PP Petřín byl zaznamenán hostitelský druh Aporus unicolor z kategorie téměř ohrožený, ale žije zde jen velmi malá populace.
Z nalezených lesních druhů lze také hned několik označit jako velmi vzácné až výjimečné. Jedná se především o nálezy stopčíka smrtonosného (Pemphredon mortifer) a stopčíka hladkého (Pemphredon podagrica). Od druhého zmíněného druhu existují z ČR pouze dva nálezy, jeden historický z Moravy a jeden novější nález z Prahy.
Z významných stepních či jiných teplomilných druhů otevřené krajiny bychom rádi zmínili zejména nálezy kutilek trubčíka Steckova (Astata kashmirensis) a kresbíka vzácného (Solierella compedita), které žijí na obnažených půdách, či starých zdech. Druhý zmíněný druh má v PP Petřín i vzácného parazita, zlatěnku Hedychridium krajniki.
Ze stepních druhů stojí za pozornost kodulka hlavatá (Myrmilla calva distincta), která se jen obtížně šíří a dokládá tedy historickou kontinuitu zdejšího původního stepního biotopu, a to v místech jižních svahů v Seminářské zahradě.
Průzkum zachytil 38 druhů čmeláků z červeného seznamu a celkem 11 druhů čmeláků je na seznamu zákonem chráněných druhů (zákon č. 114/1992 Sb.).
Byla také zaznamenána celá řada ubývajících druhů běžné krajiny a jeden zranitelný druh pískomilný.
Navrhovaná péče o území
Součástí této studie je taktéž návrh managementu, tzn. obhospodařovávání daného území, který zajistí dobré podmínky pro zkoumané druhy rostlin a živočichů.
Z pohledu blanokřídlých jsou vegetace a biotopy na Petříně v poměrně dobrém stavu. Jako nejvýznamnější problém je zde hodnoceno zarůstání a cílená výsadba na nevhodných místech, které zastiňují či mohou zastiňovat pískovcové skály a jejich osypy.
Navrženo bylo vyřezání a prosvětlení části lesa a výsadby kolem cest před některými jižně orientovanými skalami.
Jako druhý problém byla zmíněna příliš intenzivní seč, byť již neprobíhá plošně v jednom termínu. Mnohem vhodnější je mozaiková seč a také by měly zůstat alespoň některé plochy jednou za čas neposečené od léta do jara dalšího roku.
Zdroj: Žahadloví blanokřídlí (Hymenoptera, Aculeata) PP Petřín a VKP Kotlářka