Albrechtův vrch
Celková rozloha: 0,7 ha
Katastrální území: Jinonice
Počet stromů (2019): 18 jabloní, 2 torza jabloní a 1 hrušeň (starý sad), nově vysazeno 20 jabloní a 20 slivoní
Ovoce k natrhání: staré jabloně stále bohatě plodí, výsadby v jabloňové aleji již také plodit začínají, nové slivoně ještě neplodí
Odrůdy
Ve starém sadě není žádný strom určen.
Jabloně v aleji (vysazené 2011): Syreček úřetický, Řehtáč soudkovitý, Zvonkové, Matčino, Malinové podzimní Panenské české
Slivoně (vysezené 2018): švestka domácí, Chrudimská, Nancyská, Malvazinka a Wazonova renkloda
Sad Albrechtův vrch se skládá ze tří rozdílných částí. Tou první je starý stinný původní mikrosad ukrytý pozornosti kolemjdoucích. Rostou v něm letité jabloně, vysázené v 50. letech, které dříve bývaly součástí zahradnictví.
Druhá alejová část se sestává z nových výsadeb jabloní. Na jabloňovou alej navazuje plocha dvaceni starých odrud slivoní, které byly vysázeny v roce 2018. Na všechny tyto nové výsadby je krásný pohled z nadchodu nad Jeremiášovou ulicí.
Zajímavostí je, že Albrechtův vrch býval před stovkami milionů let činnou sopkou, kterou omývalo silurské moře. Právě i skladba podloží ovlivňuje místní rostlinná společenstva a tak zde můžeme najít chráněné suchomilné a teplomilné stepní rostliny a ještě se přitom rozhlédnout do krajiny z lavičky umístěné na jeho vršku.
Historie
Pozemek starého sadu patřil dle pozemkových knih mnoho let k rodovému majetku Schwarzenbergů. Toto vlastnictví trvalo až do šestého dubna 1923, kdy na základě smlouvy trhové přešlo vlastnické právo na hlavní město Prahu. Již tehdy byl veden pozemek v pozemkových knihách jako role čili pole, což ostatně potvrzují i historické letecké snímky z roku 1938.
V padesátých letech dvacátého století zde byl postaven dům, který sloužil dle pamětníka jako malé zahradnictví. V té době zde byly vysázeny i staré jabloně, které zde rostou dodnes. Stavba se zde nacházela jen velmi krátce, v osmdesátých letech jsou na leteckých snímcích patrné již jen pozůstatky tohoto stavení. Ještě nyní lze spatřit v sadu dochované části domu, které dnes bohužel slouží spíše jako odpadiště.
Celá oblast postupně zarůstala. Lehkých změn doznal sad v roce 2010, kdy zde byla provedena výsadba sedmi jabloní. V blízkosti sadu byla v roce 2011 vysázena jabloňová alej se starými odrůdami jako je Matčino či Otcovo a další, která čítá okolo dvaceti stromů. V roce 2018 zde byly vysazeny slivoně.
Proč se vrch jmenuje Albrechtův?
Vysvětlení poskytla českému rozhlasu bývalá kronikářka Prahy 13 paní Věra Opatrná: „V roce 1610 se dějiny Butovic už natrvalo spojují s Jinonicemi. Albrecht Pfefferkorn z Ottopachu, majitel Jinonic, koupil Butovice za 17 400 kop míšeňských grošů.” Jiný Albrecht se v okolí nevyskytoval, tak získal jméno asi po tomto šlechtici.
Zmíněný Albrecht vlastnil také selskou usedlost, která stále na vrchu ještě v 50. letech 20. století, patřila mu také orná půda na terasách v dolní partii.