Pitkovický potok
Délka toku: 15 km
Plocha povodí: 32 km2
Hydrologické pořadí toku: 1-12-01-019
Přítoky: Čestlický potok, potok V alejích, Nupacký potok, Kuřský potok, Jažlovický potok, Kašovický potok, Vinný potok, 6 bezejmenných přítoků
Správce toku: Hlavní město Praha zastoupené organizací Lesy hl. m. Prahy (říční km 0,0-7,4), Povodí Vltavy, s.p. (říční km 7,4-15)
Zajišťování a financování správy toku: OCP Magistrátu hl. m. Prahy
Údržba toku ve správě hl. m. Prahy: Lesy hl. m. Prahy
Obecné informace
Pitkovický potok je 15 km dlouhý vodní tok, který je pravostranným přítokem Botiče. Do Botiče se vlévá na jeho 17,4 km severně od obce Křeslice v nadmořské výšce okolo 255 m n.m.
Potok pramení asi 1 km severozápadně od obce Strančice ve Středočeském kraji. Pramenná oblast se nachází v nadmořské výšce okolo 400 m n.m.
Od pramene potok protéká několika obcemi na území Středočeského kraje: Svojšovice, Otice, Voděrádky, Krabošice a Kuří. Na území Středočeského kraje spravuje Pitkovický potok Povodí Vltavy, s.p. Středočeský kraj opouští Pitkovický potok u Lipan, které jsou součástí městské části Praha-Kolovraty. Od Lipan po ústí do Botiče Pitkovický potok protéká Benicemi a Pitkovicemi.
Historie a současnost
Dle map stabilního katastru z 1. poloviny 19. století měl Pitkovický potok přírodní meandrující koryto a byl lemován podmáčenými loukami. Jako jeden z mála pražských potoků si svou přírodní krásu zachoval až do dnešní doby. Zachovaly se i louky, které jsou v současnosti udržovány sečením jak v okolí Benic, tak v okolí Pitkovic.
V okolí Pitkovic a Křeslic je niva potoka porostlá ruderálním porostem, ve kterém se nachází velké množství vývratů a zlomených větví z břehového doprovodu (především ze starých vrb a topolů), které zasahují do průtočného profilu koryta vodního toku. S obnovou břehového doprovodu Pitkovického potoka na území hlavního města Prahy bylo započato v úseku nad Benicemi a v dalších letech je plánována obnova břehového doprovodu u Pitkovic a Křeslic. Především v okolí cest a zastavěného území bude provedeno kácení a ořez rizikových stromů a jejich náhrada novými stromy – olše, vrby, duby aj. V nezastavěném území mimo cesty budou naopak některé vývraty a staré stromy ponechány jako úkryt pro živočichy.
Koryto vodního toku je v některých místech již poměrně dost hluboké, a proto je v příštích letech plánováno provedení „proštěrkování" dna, tak aby nedocházelo k dalšímu prohlubování koryta.
V roce 2015 byla po dohodě s MČ Praha-Benice provedena sanace dvou břehových nátrží v blízkosti cesty, která vede podél potoka a spojuje Benice s Pitkovicemi. Sanace spočívala ve stabilizaci pravého břehu Pitkovického potoka těžkou kamennou rovnaninou. Práce provedla městská organizace Lesy hl. m. Prahy.
Ochrana přírody
Mezi obcemi Pitkovice a Křeslice se nachází přírodní památka Pitkovická stráň.
Charakteristika povodí, vodního toku, sledování průtoků a povodňové stavy
Pro sledování průtoků na Pitkovickém potoce je v Benicích, cca 35 m pod mostem v ulici Květnového povstání, na pravém břehu zřízena limnigrafická stanice.
Z hlediska povodňových průtoků je kapacita koryta na většině míst dostatečná do průtoků odpovídajících Q5. Při průtocích odpovídajících Q50 se již Pitkovický potok rozlévá do svého okolí na většině své trasy. Největší problém jsou v souvislosti s povodňovými průtoky v Benicích. Při Q100 dochází vlivem malé kapacity koryta pod Benicemi ke seškrcení průtoku a vlivem toho i ke zvýšení hladiny vody a zpětnému vzdutí vody v korytě v Benicích.
Fotogalerie viz níže obsahuje následující obrázky
Fotogalerie 1 - Pitkovický potok ve správě povodí Vltavy
Fotogalerie 2 - Pitkovický potok po vyčištění
Fotogalerie 3 - Pitkovický potok