Rokytka
Délka toku: 37,5 km
Plocha povodí: 134,85 km2
Hydrologické pořadí toku: 1-12-01-034
Přítoky Rokytky: Říčanský potok, Křenický, Běchovický, Svépravický, Hostavický, Vackovský, Prosecký potok, Chvalka, Malá Rokytka
Správce toku:
Zajišťování a financování správy toku: Odbor ochrany prostředí MHMP
Údržba toku ve správě hl. m. Prahy: Lesy hl.m. Prahy
Aktuální průtoky Rokytka - Vysočany - ONLINE data poskytovaná ČHMÚ
Rokytka je vodní tok v povodí dolní Vltavy. Slovo „rokyta“, které dalo jejímu jménu základ, je staroslovanské pojmenování vrby, kterými je říčka lemována dodnes.
Charakteristika povodí
Celková délka vodního toku činí 37,5 km. Pramení jihovýchodně od Říčan v prostoru Říčanského lesa, mezi obcemi Tehov a Tehovec, v nadmořské výšce 453 m. Prameny Rokytky jsou dva a po několika stech metrech se stékají a stávají se počátkem nejdelšího pražského potoka, který má na území Prahy délku 31,5 km. Ústí do Vltavy v městské části Praha – Libeň ve výšce 185 m n.m. Protéká Středočeským krajem a na území Prahy vtéká u obce Nedvězí u Říčan a pokračuje přes katastrální území Královice, Hájek u Uhříněvsi, Koloděje, Běchovice, Dolní Počernice, Hostavice, Kyje, Hloubětín, Hrdlořezy, Vysočany a Libeň.
Historie a současnost
Rokytka protéká řadou rybníků a chráněnými územími. Její okolí prošlo v minulosti značnými změnami. V historii vinařská oblast Libně a Vysočan, kam se ještě na začátku 19. století jezdilo za přírodou, na venkov za rekreací, prošla během 19. a 20. století rozsáhlou proměnou. Rozvoj průmyslu v těchto čtvrtích byl značný, vznikly továrny na cement, líh atd.
Vodní síla Rokytky byla také využívána k pohonu mlýnů, které byly v její blízkosti postaveny. Jednalo se o Löwitův mlýn u ústí Rokytky v Libni, Kejřův mlýn v Hloubětíně, Kyjský mlýn, Počernický mlýn. V současnosti jsou již průmyslové areály částečně nahrazeny bytovou zástavbou a sportovními komplexy. Na začátku 20.století došlo k nejvýznamnější regulaci Rokytky, kdy během let 1905-1910 došlo k napřímení, prohloubení a opevnění jejího koryta od Libně po Hloubětín. Zajímavostí je, že na tyto práce byli najímáni námezdní dělníci italské národnosti, tzv. barabové. Další regulací utrpělo koryto na mnoha místech svého toku v 70. letech minulého století. Odbor ochrany prostředí Magistrátu hl. města Prahy se snaží tyto zásahy napravit, uvést Rokytku do stavu blízkého přirozenému vodnímu toku, mimo jiné také za přispění finančních prostředků z fondů Evropské unie.
Historické zmínky o povodí Rokytky
Silniční klenbový most Zenklovy ulice
Zajímavostí překlenující Rokytku je v úseku ř. km 0,3155 až 0,43012 zakrytí koryta, na jehož povrchu je vybudován malý park Elsnicova náměstí, na toto zakrytí navazuje silniční klenbový most Zenklovy ulice. Tento most patří mezi technické památky Prahy a památkově chráněné stavby. Betonový most byl postaven v roce 1896 inženýrem Antonínem Losem a jeho šířka po rozšíření v roce 1909 dosahuje 99,3 m. Jde o nejstarší silniční most z dusaného betonu v Čechách. V dnešní době je plně využíván k dopravě silniční i tramvajové. Koryto vodního toku je od tohoto místa vedeno v přímé trase s příčným, lichoběžníkovým profilem až k zaústění.
Potok ústí do slepého ramene Vltavy u Libeňských přístavů, pod Libeňským zámkem, podél zaústění byla zbudována naučná stezka Thomayerovy sady. V místech, kde Rokytka ústí do Vltavy, bylo po povodních v roce 2002 postaveno protipovodňové opatření, chránící před povodňovými průtoky hl. město Prahu. Průměrný průtok u ústí činí 0,39 m3/s.
Údržba a správa toku
Součástí údržby je čištění koryta, prořezávání břehových porostů, sečení trávy podél břehů a odklízení černých skládek. Součástí péče je také řez vrb podél potoka, který je prováděn „na hlavu“. Tento styl řezu respektuje historický vývoj potoka a jeho okolí.
VÍCE INFORMACÍ O ROKYTCE
- Nádrže v povodí
- Revitalizace a opravy na Rokytce
- Kvalita vody
- Záplavová území
- Monitoring vodních stavů
- Výskyt ryb
- Zajímavosti v okolí
Fotogalerie viz níže obsahuje následující obrázky
Fotogalerie 1 - Současný stav
Fotogalerie 2 - Historické momenty
Fotogalerie 3 - Letecké snímky revitalizací v Hrdlořezích a Hostavicích