Revitalizační protipovodňové opatření u Kozinova náměstí
- Délka úpravy 130 m a 270 m
- Odstranění historických navážek a rozšíření koryta
- Vytvoření ekologické bermy
- Výstavba tůní a ostrovů
- Vegetační úpravy
- Doba realizace: 2009, 2017
Při povodních v roce 2002 došlo v tomto úseku Botiče k poškození části koryta a narušení břehů. V minulosti byl levý břeh zavezen a navýšen stavebním odpadem. Tato navážka, zarostlá z větší části trnovníkem akátem a dosahující místy výšky až 1,5 m, usměrňovala vodu při zvýšených průtocích k pravému břehu, který je nižší, a docházelo tak k zaplavování přilehlých objektů.
Odbor ochrany prostředí Magistrátu hl. m. Prahy jako správce toku zadal v rámci řešení protipovodňových opatření projekt na celkovou revitalizaci a rozšíření této části koryta Botiče.
V rámci realizace I. etapy projektu bylo v roce 2009 provedeno odtěžení historické skládky stavebního odpadu v délce 130 m v rozsahu cca 9 m od koryta potoka. Tvar koryta byl vymodelován tak, že na levém břehu vznikla široká berma (lavice), která navázala na původní terén zvlněným svahem o sklonu cca 1:2. Berma je 20 cm nad hladinou a byla vytvarována jako přírodní součást koryta. Vznikly zde malé tůňky a rozdvojení koryta. K břehům byly umístěny větší kameny nejen pro vodní živočichy, ale i k posezení u vody. Namáhané části svahů byly stabilizovány kamennou rovnaninou z velkých balvanů, méně namáhané byly osety trávou a celá lokalita je pravidelně kosena.
Fotografie z I. etapy projektu
II. etapu projektu v délce 270 m měla realizovat městská část Praha 15 v rámci výstavby cyklostezky. Vzhledem k tomu, že se realizace stále odkládala, převzal v roce 2016 projekt od městské části Praha 15 odbor ochrany prostředí MHMP a práce byly obratem zahájeny. Plocha byla vyčištěna od invazních a nepůvodních dřevin, břehy Botiče byly zpozvolněny a vznikly zde i dva ostrovy. Na největším z ostrovů byla vybudována nová tůň. Na dalším ostrově byly ponechány staré vrby ořezané na torza, aby dál mohly sloužit ptákům hnízdících v dutinách stromů a různým druhů brouků. Součástí projektu byly i výsadby stromů a keřů.
Fotografie z II. etapy projektu
Vzhledem k tomu, že se nacházíme v přírodní památce, nebyla plocha po revitalizaci ohumusována a oseta trávou. Nejzajímavější druhy rostlin, které chceme v lokalitě podporovat, totiž vyhledávají právě stanoviště chudá na živiny. Pro ozelenění tedy byly použity speciální travobylinné směsi zaseté jen do upraveného terénu.
Celkově došlo ke zvětšení kapacity koryta a zároveň k výraznému zpřírodnění celé lokality.
V roce 2009 se v Praze jednalo o první projekt protipovodňové ochrany, který byl řešen formou rozšíření a zároveň zpřírodnění koryta vodního toku.