Revitalizace a opravy na Chodoveckém potoce
Stabilizace koryta
- Délka úprav 256 m
- Stabilizace poškozeného koryta těžkou kamennou rovnaninou
- Výstavba tůní na potoce
- Vyčištění okolí potoka
- Doba realizace: červen 2011 − červenec 2012
Celková úprava údolí Chodoveckého potoka proběhla v polovině 70. let v souvislosti s výstavbou Jižního Města. Na potoce byly vystavěny tři retenční nádrže, které slouží k zachycování nárazových srážek na území Jižního Města – Chodov. Svedením dešťových vod do potoka se zvýšilo zatížení koryta a původně přírodní koryto potoka muselo být stabilizováno. Jako opevnění byla použita kamenná dlažba a koryto bylo napřímeno. Vznikl tak pevný prvek v měkkém prostředí a příroda dala velice rychle najevo svůj nesouhlas s touto úpravou.
V roce 2011 zde místo původního opevnění zbylo jen pár kamenů v 2,5 m hluboké strži. Celé údolí bylo po obou stranách zavezeno zeminou a stavebním odpadem z výstavby sídlišť. Dodnes jsou na některých místech mezi stromy patrny části vyčnívajících betonů, které již dnes nejde odstranit.
Potok byl tedy nově stabilizován těžkou kamennou rovnaninou (tzv. alpskou úpravou), která umožňuje vytvořit stabilní, ale zároveň přírodě blízké, koryto s tůňkami a jízky. Oproti klasickému opevnění je
v takovémto korytě potoka mnohem více vody, která se na jízcích okysličuje, a tůně slouží jako domov mnoha vodním organismům. Okolí potoka bylo vyčištěno a byly zde provedeny výsadby stromů a mokřadních rostlin.