Revitalizace a zkapacitnění Rokytky pod Čihadly
- Délka úprav 503 m
- Rozšíření koryta a výstavba ekologické bermy
- Stabilizace koryta balvanitou rovnaninou
- Výstavba tůní
- Zpozvolnění a zpřístupnění břehů
- Vegetační úpravy
- Doba realizace: květen 2020 − září 2020
Rokytka pod dnešním suchým poldrem Čihadla prošla v minulých letech již řadou proměn. Původní mělká niva Rokytky s přírodním potokem byla v roce 1935 zavezena a Rokytka byla narovnána a opevněna kamennou dlažbou. Celé území bylo zasypáno asi metr vysokou navážkou, na které postupem času vznikly zahrady okolních domů. Při povodni v roce 2013 se Rokytka vylila z břehů a zaplavila několik okolních nemovitostí.
Vyvstal tedy požadavek na zkapacitnění koryta a jeho revitalizaci. Výpočty ukázaly, že zkapacitnění koryta na cca stoletou povodeň lze provést pouze jeho rozšířením o 3−6 m a vytvořením ekologické bermy. Vzhledem k tomu, že většina okolních pozemků byla soukromých, byly vlastníci osloveni s žádostí o odprodej částí pozemků podél potoka pro potřeby zkapacitnění. Všichni dotčení nakonec souhlasili a úprava Rokytky byla v roce 2020 připravena k realizaci. V roce 2019 byly v předstihu provedeny přeložky inženýrských sítí, které byly v kolizi s rozšířením koryta.
Břehy Rokytky byly rozšířeny o 3−6 m a v některých místech, kde je podél Rokytky vymezen biokoridor dokonce o 10 m. V korytě tak vznikla zatravněná ekologická berma pro převádění povodňových průtoků. Při výkopových pracech bylo zjištěno, že v minulosti byly kolem původního koryta Rokytky vystavěny hráze z kvalitní zeminy a za hrázemi bylo území zavezeno popílkem a stavebním odpadem. Koryto bylo stabilizováno těžkou balvanitou rovnaninou a bylo mírně směrově i hloubkově rozčleněno. V bermě vznikly dvě tůně. Úpravu koryta doplnily výsadby mokřadních rostlin a stromů. Pro zpřístupnění pravého břehu bylo do bermy zřízeno kamenné schodiště se sezením.