Háje
Městská část: Praha 13
Katastrální území: Stodůlky
Další studánky v blízkém okolí: V louce, Za mototechnou, V zahradě
Upřesnění polohy: Studánka se nachází v městské části Praha 13, v k. ú. Stodůlky v horní části přírodní památky U Hájů asi 80 m nad rybníkem. Přístupná je vyšlapanou lesní pěšinou začínající na jižním okraji PP před kinologickým cvičištěm po cca 120 m, nedaleko ohybu ulice K Hájům, nebo spodem lesoparkovými cestami vzhůru do kopce.
Studánka není v majetku hl. m. Prahy
Charakteristika
Studánka Háje je obtížněji přístupná po úzké prošlapané cestě od komunikace K Hájům směrem k severu, případně z lesoparku směrem na jih vzhůru do kopce po nevýrazné cestě. V místě je nevelké prameniště, které podmáčí půdu v okolí. Samotný objekt studánky je tvořen mělkou betonovou skruží sloužící jako jímka, která je krytá dřevěnou stanovou stříškou. Přes podmáčený terén vede krátký povalový chodníček. Voda odtéká stružkou volně do terénu, kde se ztrácí.
Zajímavosti
Studánka je známá pod názvy Háje, případně U Hájů, nebo nově označovaná také U cvičáku. O studánku se příležitostně stará ZO ČSOP 01/30 Troja a oddíl Pterodactylus v rámci pravidelné údržby celého území přírodní památky.
Zajímavosti v okolí
Lokalita leží v přírodní památce U Hájů, důvodem ochrany jsou mokřadní luční společenství. PP U Hájů je lesopark o výměře 6,63 ha patřící k bývalému dvoru či usedlosti "Háje". Důvodem ochrany jsou mokřadní luční společenstva. Usedlost "Hajčí" dvůr si nechal v roce 1836 upravit L. Lëmmel, první ředitel České spořitelny. Zajímavostí této lokality je, že se zde v minulosti těžilo až do 19. století černé uhlí.
Geologické poměry
Zdrojem podzemní vody jsou denudované zbytky křídových vrstev cenomanského stáří, reprezentované korycanskými vrstvami středně až hrubozrnných kaolinických pískovců. Pramen je typický pro okraje pískovcových plošin, vyvěrá na rozhraní propustných hornin s nepropustným skalním podložím (ordovické břidlice a řevnické křemence). Jedná se o průlinově propustný kolektor s typickou vydatností v řádu desetin l/s.
Kvalita podzemní vody a vydatnost
Podzemní voda je středně mineralizovaná, s mírně kyselou reakcí, hydrochemického typu Ca-HCO3. Vykazuje nižší obsahy vápníku a hořčíku, je středně tvrdá. Obsahy chloridů dlouhodobě stoupají a nyní jsou již vyšší, než připouští vyhláška č. 252/2004 Sb. o pitné vodě. Další antropogenní polutanty kolísají, sírany a dusičnany se relativně snižují, je však patrný nárůst dusitanů. Kvalita podzemní vody je jednoznačně ovlivněna infiltrací vody z povrchu. Bylo zaznamenáno bakteriologické znečištění vlivem splachů z okolí a tlejícího rostlinného opadu.