Pod Děvínem
Katastrální území: Radlice
Upřesnění polohy: Studánka se nachází v městské části Praha 5, v k. ú. Radlice v ulici Výmolova naproti domu č.p. 329.
Další studánky v blízkém okolí: Pod Kesnerkou
Studánka je v majetku hl. m. Prahy
Charakteristika
Studánka po levé straně ulice bývala polorozpadlá zděná okrouhlá jímka, zarostlá a zanesená. Nedávno byla nově upravena z lomového kamene a vytvořena zpola krytá jímka, pro lepší ochranu před opadem a zanesením. Vlastní jímací objekt je cca o 10 m výše v uzavřené šachtě. Do objektu studánky je sveden trubkou. Ze studánky vede odtok otevřeným příkopem podél silnice. Objekt studánky, šachta i armatura nesou známky silného srážení železa.
Zajímavosti v okolí
Lokalita leží poblíž místa zvaného "Dívčí hrady", které je součástí přírodního parku Prokopské a Dalejské údolí.
Geologické poměry
Geologie lokality je dosti složitá. Území je součástí Barrandienu. Předkvartérní podklad tvoří souvrství hornin ordoviku a siluru, střídající se v rychlém sledu. Souvrství paleozoika je překryto denudačními relikty křídových hornin cenomanského souvrství. Zdrojem podzemní vody pramene Pod Děvínem není velmi omezená kvartérní zvodeň, ale dle chemismu podzemní vody ordovické souvrství králodvorské, resp. rozhraní na kontaktu souvrství králodvorského a bohdaleckého. Souvrství jsou reprezentováno tmavě šedými jemně jílovitými, slídnatými až bezslídnatými břidlicemi, místy s karbonátovými konkrecemi (bohdal. s.). Lokalita je tektonicky postižena, poruchovým pásmem vystupuje podzemní voda k povrchu.
Kvalita podzemní vody a vydatnost
Podzemní voda je silně mineralizovaná (cca 1800 mg RL/l), neutrálního až mírně alkalického pH, hydrochemického typu Ca Mg SO4 HCO3. Vykazuje velmi vysoké obsahy síranů (1130 mg/l), vápníku a hořčíku (velmi tvrdá) a obsahuje agresivní CO2. Byl zjištěn zvýšený obsah železa (1,25x) a manganu (11x) ve srovnání s limity pro pitnou vodu. Zvýšené obsahy kovů souvisejí s přirozeným geologickým prostředím zvodně. Břidlice skalního podkladu, tzv. kyzové břidlice, obsahují množství pyritu a dalších minerálů, které jsou zdrojem rozpuštěných kovů v podzemní vodě. Pokud by obsahy redukovaných iontů indikovaly přítomnost organické znečištění, byla by zvýšená hodnota chemické spotřeby kyslíku CHSKMn, ale není tomu tak. Slabě zvýšený obsah železa a manganu nemá vliv na zdravotní závadnost v případě pití, ale způsobuje změnu barvy a chuti. Kvalita podzemní vody nejeví známky antropogenního ovlivnění. Obsahy chloridů, dusičnanů i dusitanů jsou hluboko pod limitem, které připouští vyhláška č. 252/2004 Sb. o pitné vodě. Kromě celkové tvrdosti a obsahu síranů, Fe a Mn vyhovuje voda požadavkům na pitnou vodu.