Trojský Haltýř
Městská část: Praha - Troja
Katastrální území: Troja
Upřesnění polohy: Studánka, či vodojem se nachází ve střední části údolí Havránka nad Pražskou botanickou zahradou, jehož osou je cesta vedoucí z ul. K pazderám do ulice Pod Havránkou.
Další studánky v blízkém okolí: Bendova, V Černé rokli, Havránka, Pod Haltýřem
Studánka je v majetku hl. m. Prahy ve správě odboru ochrany prostředí MHMP
Charakteristika
Prameniště v přírodní památce Havránka zahrnuje upravené jímací objekty Trojský Haltýř, Pod Haltýřem a neupravený pramen Havránka. Oba upravené objekty bývají zaměňovány. Chemismus podzemní vody všech pramenů je však stejný. Haltýř je pobořená zděná jímka na horním okraji prameniště, sestávající z klenutého vstupu, za kterým je rozlehlá zaklenutá prostora o rozměrech cca 2x3x2 m. Je ze 2/3 naplněn vodou, hloubka vody je 1,5 m. Na dně jímky je napadaný různorodý materiál (dřevo, větve, suť, kovové předměty). Před vchodem je silně zanesená jímka, do které lze sestoupit po železných příčlích. Nadzemní část stavby je zakryta jednoduchou konstrukcí z dřevěné kulatiny, která se vlivem času rozpadá.
Zajímavosti
Studánka je pramenem krátkého, avšak výrazného potoku, zvaného též Haltýř.
Od středověku byla zdrojem vody pro celé osídlení Tróji. Kdysi sloužil jako vodojem pro potřeby Trojského zámku (dle písemných dokladů odtud byla od roku 1670 vedena voda dřevěným potrubím do trojského zámku). Až do 80. let 20.stol., kdy bylo v rámci rekonstrukce Trojského zámku přívodní potrubí v celém areálu zámecké zahrady údajně zrušeno, využívala tento vodní zdroj Pražská zoologická zahrada.
Zajímavosti v okolí
Studánka leží v přírodním parku Draháň – Trója a je součástí přírodní památky Havránka a regionálního i nadregionálního biokoridoru ÚSES.
Geologické poměry
Zdrojem podzemní vody jsou pravděpodobně relikty štěrků a písků jedné z vltavských teras. Podzemní voda z terasové zvodně napájí pukliny zvětralinové zóny podložních silně zvětralých a rozpukaných proterozoických drob, prachovců a břidlic.
Kvalita podzemní vody a vydatnost
Podzemní voda je vápenato hořečnato uhličitanového typu s neutrálním až slabě alkalickým pH a zvýšenou mineralizací. Sledované chemické parametry vyhovují požadavkům na pitnou vodu s výjimkou vápníku a hořčíku, kde koncentrace překračuje doporučenou hodnotu. Ropné látky ani chlorované uhlovodíky nevykazují zvýšenou koncentraci. Další možné antropogenní kontaminanty (těžké a toxické kovy) zatím nebyly sledovány. V minulosti bylo zjištěno bakteriální znečištění vlivem splachů z okolí a průsaků povrchové vody do vody podzemní. Vodu tak nelze považovat za pitnou. Vydatnost tohoto pramene je uváděna přibližně 3 l/s, nelze ji však ověřit. Zdroj je čerpán a využíván patrně v blízkém domku.