Urešova
Městská část: Praha - Kunratice
Katastrální území: Kunratice
Upřesnění polohy: Studánku najdeme v jihovýchodní části Kunratického lesa. Pramen vyvěrá v pravém břehu potoka, odtéká krátkým erozním údolíčkem směrem bývalému Kunratickému mlýnu pod Dolnomlýnským rybníkem a vlévá se do Kunratického potoka.
Další studánky v blízkém okolí: Krellova, Václavka, Žofinka, Pod jeslemi 1 a 2, Krychle, Pod Krellovou studánkou, U Klenotů, Vernerovy prameny, a Sadová (již trvale suchá), zaniklé Labutěnka a Řeřišnicová, Habrovka
Studánka je v majetku hl. m. Prahy ve správě odboru ochrany prostředí MHMP
Charakteristika
V minulosti hrozil studánce zánik. V roce 2012 provedlo Hnutí Brontosaurus za podpory magistrátu hl. m. Prahy celkovou rekonstrukci, v roce 2015 byla podoba znovu radikálně změněna. Podzemní voda je jímána třemi skružovými jímkami, které jsou zakryty a přesypány zeminou. Studánka je zasazena v břehu potoka, je vyzděná z tmavě šedého lomového kamene, má tvar pomníčku. V dolní části je zasazena plastová trubka, z které vytéká voda rovnou do potoka. Protější břeh byl také zpevněn plochými kameny stupňovitě umístěnými pro snadný přístup k výtoku.
Zajímavosti
Studánka je nazvána na počest Ing. Eduarda Ureše, který se dlouhodobě zabýval pražskými studánkami, sám ji však označoval jako Myslivecká, nebo Lovecká.
Leží na území přírodní památky Údolí Kunratického potoka a regionálního biocentra ÚSES Kunratický les.
Kvalita podzemní vody a vydatnost
Podzemní voda je vápenato sírano uhličitanového typu s neutrálním pH a zvýšenou mineralizací. Sledované chemické parametry vyhovují požadavkům na pitnou vodu vč. typických antropogenních kontaminantů (chloridy, dusičnany). Výjimkou je obsah vápníku převyšující doporučenou hodnotu (tvrdost). U dalších možných antropogenních kontaminantů (těžké a toxické kovy) nebyly zjištěny zvýšené koncentrace. Mikrobiologická analýza nezjistila přítomnost fekálních bakterií, ani zvýšené počty jiných nežádoucích mikroorganismů. Kvalita voda s výjimkou tvrdosti vyhovuje požadavkům na pitnou vodu. Vydatnost pramene je nízká vzhledem k vlastnostem skalního podloží, pohybuje se v setinách l/s. v roce 2016 byla změřena ve výši 0,055 l/s.