U topolů
Městská část: Praha - Ďáblice
Katastrální území: Ďáblice
Upřesnění polohy: Prameniště se nachází na hranici městských částí Ďáblice a Čakovice na okraji zástavby ve slepé ulici Na Pramenech, která vede z hlavní silnice Kostelecká po kraji pole. Studánka leží na západním okraji soukromém pozemku p.č. 1719/1.
Další studánky v blízkém okolí: Pod vrbou, Zámecký pramen
Studánka není v majetku hl. m. Prahy
Charakteristika
Pramen U topolů býval krytý trojbokou jehlanovou stříškou z dřevěné kulatiny o základně 130 cm s jednou otevřenou stranou. Přímo u pramene byla velmi nevhodně vybagrována široká odtoková strouha, která svedla vyvěrající vodu, takže zastřešená studánka již neplní svou funkci. Voda v místě bagrované strouhy vytvořila menší protáhlou tůň. Z východní strany bylo prameniště skutečně ještě před několika lety lemováno řadou vzrostlých topolů, byly však pokáceny někdy v období 2013 - 2014 a zbyly pouze pařezy. Studánka U topolů není volně přístupná, leží na soukromém pozemku přibližně 30 m silnice, který byl v období 2002-2005 oplocen. Místo je hustě zarostlé a obtížně k nalezení.
Zajímavosti
Studánka U topolů je známa pod několika dalšími názvy: Prameniště Mratínského potoka, Na pramenech, U tří stromů a Pod topoly. Pramen ale není počátkem Mratínského (Červenomlýnského) potoka. Potok odtékající z prameniště severozápadním směrem je 630 metrů dlouhý pravostranný přítok Mratínského potoka. Nedaleko v prameništi je další pramen Pod Vrbou.
Zajímavosti v okolí
Ve stejném prameništi jako studánka U topolů, jen o něco níže je studánka Pod vrbou.
Kvalita podzemní vody a vydatnost
Podzemní voda v této studánce je pravděpodobně chemického typu vápenato sírano uhličitanového typu s neutrálním až mírně zásaditým pH a středně vysokou mineralizací. Dosud však nebyl proveden úplný chemický rozbor podzemní vody na hlavní kationy a anionty. Koncentrace dusičnanů překračují limity pro pitnou vodu dle vyhlášky č. 252/2004 Sb. Ostatní možné antropogenní kontaminanty (těžké a toxické kovy, ropné látky a chlorované uhlovodíky) nejsou sledovány. Ve studánce byly zjištěny zvýšené počty bakterií fekálního původu a znečištění způsobené průsakem vody z povrchu. Vydatnost tohoto pramene nelze měřit, odhadem se pohybuje v řádu desetin vteřinového litru (do 0,2 l/s), silně kolísá v závislosti na ovzdušných srážkách.