Nad Cibulkou
Městská část: Praha 5
Katastrální území: Košíře
Upřesnění polohy: Studánka Nad Cibulkou se nachází ve starém okrasném parku usedlosti Cibulka pod vrchem Vidoule v lese mezi železniční tratí a severními srázy Vidoule. Pramen vytéká pod kořen vzrostlého jasanu asi 5 m pod cestou, jdoucí podél plotu bývalých průmyslových hal (dnes zde sídlí mj. Ekoškola Vidoule) od vrstevnicové cesty kolem Vidoule (žlutá turistická značka) a ulicí Naskové přibližně 80 m pod vrstevnicovou cestou.
Další studánky v blízkém okolí: Na Cibulce, Poklop, Pod Vidoulí, Pod Vidoulí - hist. Vodojem
Studánka je v majetku hl. m. Prahy ve správě odboru ochrany prostředí MHMP
Charkteristika
Studánka má podobu úzké protáhlé mělké tůňky pod kořeny vzrostlého jasanu, která přechází v úzké silně zahloubené přírodní odtokové koryto. Voda dříve vytékala z kameninové trubky o průměru 12 cm, která dnes již není vidět. Odtok se připojuje se k dalším drobným pramenům na podmáčeném svahu.
Zajímavosti v okolí
Je součástí chráněného území "Přírodní park Motol - Košíře". Blízká Vidoule je výrazný morfologický útvar s pískovcovými skalními výchozy tvořícími kolmé stěny s výškou místy přes 10 m. Výchozy jsou předmětem ochrany vyhlášené přírodní památky Vidoule. Vrch kdysi sloužil jako opevněné hradiště.
Geologické poměry
Zdrojem podzemní vody je pravděpodobně kolektor drob a břidlic ordovického stáří, případně jeho zvětralinová zóna, do které infiltruje voda křídové zvodně a je obohacena o vyluhované ionty kovů.
Kvalita podzemní vody a vydatnost
Podzemní voda v této studánce je pravděpodobně chemického typu vápenato –uhličitano – síranového typu s neutrálním pH a středně vysokou mineralizací. Voda je silně železitá a vytváří rezavě zbarvené usazeniny. Obsahy iontů železa a manganu jsou vlivem přírodně zvýšeného pozadí výrazně vyšší, než připouští vyhláška č. 252/2004 Sb. o pitné vodě. Byly zjištěny zvýšené počty koliformních bakterií, Enterokoků a bakterií Escherischia coli, což může prokazovat přítomnost fekálního znečištění, které v okolí tohoto pramene prosakuje do horninového prostředí a podzemních vod. Také byly v této vodě naměřeny zvýšené počty psychrofilních bakterií, což dokládá průsak povrchové vody, prameniště je neupraveno a nezakryto proti splachům a opadu z okolí. Vydatnost tohoto pramene je dlouhodobě do 0,1 l/s. Vzhledem ke sníženým ovzdušným srážkám v posledních letech však tato vydatnost postupně klesá a pohybuje se v rozmezí 0,01 - 0,05 l/s.