Šárka
Městská část: Praha 6
Katastrální území: Liboc
Upřesnění polohy: Studánka se nachází v městské části Praha 6 v Liboci, v přírodním parku Šárka – Lysolaje na jižním okraji louky v údolí bezejmenného potoka pod Šáreckou Habrůvkou, asi 120 m západně od koupaliště v Divoké Šárce.
Další studánky v blízkém okolí: Šárecká Habrůvka, Šestákova, Ovčí, Franciho a zaniklé Zlodějka, Čertovka, Šestákova Horní
Studánka není v majetku hl. m. Prahy
Charakteristika
Studánku tvoří mělká obdélná jímka z kamenných kostek vysoká asi 40 cm s otvorem pro výtok vody. Odtok pod přepadem je v délce jednoho metru vyložen kamennými kostkami, dále odtok pokračuje neupraveným drobným korytem dále směrem k Šáreckému potoku. Kamenná jímka je krytá jednoduchou lehkou dřevěnou konstrukcí se sedlovou stříškou, ve štítu je umístěna dřevěná tabulka s nápisem "Šárka".
Zajímavosti
Takřka do stejných míst jako studánka Šárka bývá ve starších materiálech lokalizována i studánka Ctirad, která v terénu však nebyla nalezena.
Zajímavosti v okolí
V okolí se nacházejí další studánky: Šárecká Habrůvka, Šestákova, Ovčí, Franciho a zaniklé Zlodějka, Čertovka, Šestákova Horní. Součást přírodního parku Šárka-Lysolaje, nedaleko přírodní rezervace a regionální bicentrum Divoká Šárka.
Geologické poměry
Zdrojem podzemní vody je akumulace fluviálních hlinitopísčitých a písčitých náplavů se štěrkovitými polohami na podkladu proterozoických fosilně zvětralých drob s vložkami prachovců a břidlic.
Kvalita podzemní vody a vydatnost
Podzemní voda v této studánce je pravděpodobně chemického typu vápenato uhličitanového se slabě alkalickým pH a středně vysokou mineralizací. Vykazuje vysokou koncentraci vápníku (vysoká tvrdost vody). Obsahy typických antropogenních polutantů se pohybují pod limity pro pitnou vodu dle vyhlášky č. 252/2004 Sb. o pitné vodě. Podzemní voda nebyla analyzována na všechny limitované ukazatele. Analýza těžkých a toxických kovů neprokázala zvýšený obsah ani u jednoho stanovení. V minulosti byly zjištěny nárazově zvýšené počty fekálních bakterií a dále bakteriální znečištění vlivem splachů z okolí a průsaků povrchové vody do vody podzemní. Vodu nelze považovat za pitnou. Dlouhodobá vydatnost je v řádu prvních desetin vteřinového litru, v roce 2015 byla změřena 0,17 l/s.