Štěpánka Dolní
Městská část: Praha 12
Katastrální území: Modřany
Upřesnění polohy: Pramen vytéká v levém svahu strmé boční rokle, směřující od Cholupického vrchu do Modřanské rokle, pod severní částí zahrádkářské kolonie Cholupice II. Přístup je z komunikace Pod remízkem v MČ Praha 12 - Modřany, ze které zabočíme na nezpevněnou cestu po hraně rokle na okraji zahrádkářské kolonie. Roklí protéká potok, přítok Písnického potoka.
Další studánky v blízkém okolí: Palisádová, U studní, Pod školou, V liščích děrách, V Modřanské rokli, Pod Babou, Ve skále, K Dýmači, Pod Beránkem, Horní Štěpánka
Studánka je v majetku hl. m. Prahy ve správě odboru ochrany prostředí MHMP
Charakteristika
Studánka obdélníkového půdorysu 40 x 50 cm je vyzděná ze žulových kostek, zasazená do svahu přímo na břehu potoka. Boční stěny se stupňovitě snižují. V horní části zadní stěny je zasazena plastová trubka, kudy vytéká voda do krátké erozní rýhy a dále do blízkého potoka. Stavbička se pomalu rozpadá, jak se uvolňují stále další kostky. Oproti Horní Štěpánce není udržovaná.
Zajímavosti
Název vymysleli členové ZO ČSOP Taraxacum, kteří zde prováděli rozbory vody. Je označován také jako Chatařská 2 pro odlišení od nedaleké studánky Horní Štěpánka/Chatařská 1.
Zajímavosti v okolí
Studánka je součástí přírodní památky Modřanská rokle, leží v přírodním parku Modřanská rokle - Cholupice. Nedaleko prochází Modřanskou roklí naučná stezka Modřanská rokle.
V těsné blízkosti (13 m výše v údolí) stavebně téměř totožná studánka Horní Štěpánka. V Modřanské rokli řada dalších studánek: Palisádová, U studní, Pod školou, V liščích děrách, V Modřanské rokli, Pod Babou.
Cca 0,5 km od studánky prochází žlutě značená turistická trasa ze zastávky MHD Na Beránku do Komořan.
Geologické poměry
Zdrojem podzemní vody je zvětralinová zóna proterozoických břidlic a drob.
Kvalita podzemní vody a vydatnost
Podzemní voda je zde vápenato sodno sírano uhličitanového typu s neutrálním pH a středně vysokou mineralizací. Sledované chemické parametry vyhovují požadavkům na pitnou vodu vč. typických antropogenních kontaminantů (chloridy, dusičnany). Další možné antropogenní kontaminanty (těžké a toxické kovy, ropné látky a chlorované uhlovodíky) zatím nebyly sledovány. Podzemní voda dosud nebyla testována na přítomnost bakteriálního znečištění, proto nelze vodu označit za pitnou. Vydatnost pramene se dlouhodobě pohybuje okolo 0,1 l/s, je nižší, než u blízké Horní Štěpánky. V prameništi je více drobných nezachycených pramenů.