Lysinka
Městská část: Praha 4
Katastrální území: Hodkovičky
Upřesnění polohy: Studánka se nachází v městské části Praha 4 v k. ú. Hodkovičky na severním okraji lesoparku asi 15 metrů od ulice Na Lysinách proti domu čp. 390/63.
Další studánky v blízkém okolí: Zálesí
Studánka je v majetku hl. m. Prahy ve správě odboru ochrany prostředí MHMP
Charakteristika
Vlastní objekt tvoří drobná krychlová jímka z cihel, zachytávající jeden z pramenů v prameništi. Voda vytéká z krátké kovové trubky nízko nad terénem a odtéká krátkým korytem do otevřené betonové jímky a dále volně v terénu lesoparku, kde se ztrácí v opadu a podrostu. V současné době postupně pustne a rozpadá se. Voda teče četnými obtoky a vytváří podmáčený bahnitý terén v okolí.
Zajímavosti
Studánka byla vybudována Ing. Eduardem Urešem v roce 1984. V minulosti zde tekl drobný potok přibližně v ose ulice Na Lysinách směrem na západ k Vltavě.
Zajímavosti v okolí
V blízkosti vede zelená turistická trasa z Malé Chuchle dále směrem na Kamík a do Modřanské rokle.
Geologické poměry
Zdrojem podzemní vody jsou bohdalecké břidlice ordovického stáří. Skalní podloží ordovických hornin vytváří kolektor s omezenou puklinovou propustností a s velmi malou vododajností. Drobné průsaky pronikají do svahových hlinitých uloženin a pronikají na povrch v místech lokálních depresí.
Kvalita podzemní vody a vydatnost
Dlouhodobá vydatnost se pohybuje v řádu prvních setin l/s, v roce 1988 byla 0,045 l/s, v posledních letech klesá a zpravidla nepřekračuje 0,01 l/s. Chemismus podzemní vody ve studánce odpovídá geologickým poměrů. Podzemní voda je středně až silně mineralizovaná, hydrochemického typu Ca-SO4 a má mírně až silně kyselou reakci (4,5 - 5,5). Je velmi tvrdá vzhledem k vysokým obsahům vápníku a hořčíku. Obsahuje zvýšené koncentrace agresivního CO2. Podzemní voda vykazuje přítomnost kovů překračujících koncentrací limity pro pitnou vodu. Velmi vysoký je obsah hliníku (11x), manganu (45x) a niklu (18x), a řádový rozdíl je také v obsahu fluoridů v porovnání s ostatními sledovanými prameny. Původ těchto zvýšených koncentrací je přirozený, stejně jako vysoký obsah síranů, překračující limit pitné vody cca o 1/3.