sira Nicolase Wintona
Městská část: Praha 1
Katastrální území: Hradčany
Upřesnění polohy: Pramen, obnovený v roce 2009 na počest sira Nicolase Wintona leží v horní části Velké Strahovské zahrady navazující na Petřínské sady, přímo pod Strahovským klášterem na území katastru Hradčan v Praze 1. Objekt leží asi 20 m pod hlavní parkovou cestou zahradou z Pohořelce směrem k Petřínu.
Další studánky v blízkém okolí: Petřínka, Ve Strahovské zahradě
Studánka není v majetku hl. m. Prahy
Charakteristika
Pramen je upraven jako částečně opracovaný kámen s hladkou přední plochou a vytesaným nápisem "pramen sira Nicolase Wintona, zachránce 669 dětí". Po malé kovové trubce zůstal pouze otvor v desce. Výtok přepadá na kámen položený naplocho, který je ukloněn zpět a voda odtéká do drenáže. Drenáž je vyvedena ve vzdálenosti cca 20 m do revizní šachty potrubí, odvádějícího podzemní vodu z historických vodovodních štol v areálu Strahovského kláštera. Trasa odtoku ze štol (I., II. a III.) probíhá v těsné blízkosti objektu, ale není zdrojem vody této studánky.
Zajímavosti v okolí
Okolí je upraveno jako ovocný sad a dětské hřiště.
Geologické poměry
Jde o klasický suťový pramen drénující kvartérní deluviální hlinitoštěrkovité až hlinitopísčité uloženiny na strahovských svazích. Zdrojem podzemní vody jsou denudované relikty svrchnokřídových cenomanských sedimentů tvořených převážně pískovci korycanských vrstev, které vytvářejí dobře propustný průlinovo-puklinový kolektor. Průsaky podzemní vody pronikají do svahových uloženin a po relativně méně propustném podkladu (jílovce a ordovické břidlice) prosakují pod povrchem terénu a v příhodném místě vyrážejí na povrch. Kolektor se v posledních letech potýká s velkým poklesem vydatnosti jímaných pramenů.
Kvalita podzemní vody a vydatnost
Podzemní voda je chemického typu vápenato uhličitanového s mírně zásaditým pH a zvýšenou mineralizací. Z hlediska analyzovaných chemických složek nevyhovuje vyhlášce č. 252/2004 Sb. o pitné vodě koncentrace dusičnanů a parametr CHSK, což značí přítomnost organického znečištění. Koncentrace vápníku je vyšší, než doporučená hodnota. Další možné antropogenní kontaminanty (těžké a toxické kovy, ropné látky a chlorované uhlovodíky) zatím nebyly v této studánce sledovány. Podzemní voda dosud nebyla testována na přítomnost bakteriálního znečištění, proto nelze vodu označit za pitnou. Vydatnost pramene se pohybuje 0,005 – 0,01 l/s.