Ovčí
Městská část: Praha 6
Katastrální území: Liboc
Upřesnění polohy: Pramen, kterému se říká také "Hradištní studánka", se nachází v městské části Praha 6 v k. ú. Liboc v přírodním parku Šárka – Lysolaje. Objekt leží na svahu v blízkosti hradiště Dolní Liboc a nad vodní nádrží Džbán.
Další studánky v blízkém okolí: Šárka, Šárecká Habrůvka, Šestákova, Franciho a zaniklé Zlodějka, Čertovka, Šestákova Horní
Studánka není v majetku hl. m. Prahy
Charakteristika
V minulosti šlo o neupravenou "louži", která se postupně zazemnila. Upravený objekt byl vybudován v roce 2007. Původně zde byl skládka zarostlá vegetací a obydlí bezdomovců. Při úklidu se zjistilo, že na místě vyvěrá slabý pramen vody. Po úklidu byl ošetřen vlastní pramen, odstraněno velké množství jemného bahna i komunálního odpadu a zabudována betonová skruž, která studánku stabilizovala. Během následujícího roku byla studánka i její blízké okolí postupně upraveno a před studánkou na kraji louky byl vybudován malý rybníček jako zdroj vody pro ptáky a zvěř.kdy byla vybudována skružová jímka, dřevěné šestiboké zastřešení a na odtoku mělká nádržka pro ptactvo a živočichy. V roce 2016 byla vyměněna šestiboká dřevěná stavba chránící jímku za obdobnou žlutě natřenou, jeden segment je tvořen kovovou odklápěcí mřížkou pro přístup.
Zajímavosti
V letním období slouží pro napájení stáda ovcí a koz při „řízené pastvě“ travních porostů v chráněném území (odtud název "ovčí").
Zajímavosti v okolí
Studánka se nachází v přírodním parku Šárka - Lysolaje a v blízkosti přírodní rezervace Divoká Šárka. Divoká Šárka, kde se do přelomu 9. a 10. stol. nacházelo mohutné slovanské hradiště, je národní kulturní památkou. V údolí je vodní nádrž Džbán.
Geologické poměry
Z geologického hlediska leží studánka v pruhu tvořeném paleozoickými šáreckými břidlicemi. Voda prosakuje do svahových hlinitých uloženin a zvětralinové zóny jinak málo propustného skalního podkladu, po kterém stéká mělce pod povrchem do údolí směrem k Šáreckému potoku.
Kvalita podzemní vody a vydatnost
Podzemní voda je středně až slabě mineralizovaná hydrochemického typu vápenato – uhličitano – síranového, s mírně zásaditým pH, která odpovídá chemismu křídových kolektorů. Je však částečně ovlivněna chemismem ordovických šáreckých břidlic, což se projevuje zvýšeným množstvím arsenu, které přibližně dvojnásobně překračuje limit pro pitnou vodu. Přítomnost arsenu je patrně způsobená zvětráváním šáreckých břidlic s pyritickým zrudněním. Vydatnost pramene je velmi malá a pohybuje se řádově okolo 0,001 l/s. Při zaklesnutí hladin podzemní vody je zcela bez odtoku.