Jabloňka
Rok vyhlášení: 1968
Celková rozloha: 1.25 ha
Kategorie: přírodní památka
Ochranné pásmo: ochranné pásmo ze zákona, tj. 50 m
Zřizovací předpis: vyhl. č. 5/1968 Sb. NVP
Plán péče o ZCHU (pdf)
Katastrální území: Libeň
Důvod ochrany: Zachování společenstev teplomilných pastvin a křovin a na ně vázaných vzácných druhů hmyzu na geologickém profilu ordovickými horninami.
Charakteristika území
Přírodní památka Jabloňka je tvořena strmými skalními stěnami tzv. „Černé skály“ s převýšením 80 až 100 m. V západní části ostrohu je starý stěnový lom, kde se v 19. století těžily poměrně masivní lavice křemenců. Východní část, tvořená břidlicemi, má zachovaný původní reliéf.
Území představuje profil ordovickými vrstvami z období prvohor. Nejvyšší část je vyvinuta v podobě silně písčitých, poměrně pevných jílovců. V opuštěném lomu jsou místy patrné zkamenělé stopy po činnosti organismů, zpravidla jako chodby vzniklé lezením.
Vegetace
Na strmé skalní ostrožně se vyskytuje teplomilné společenstvo s kostřavou sivou a s nápadně zjara žlutě kvetoucí tařicí skalní. Ze zajímavějších druhů k nim přistupuje jestřábník bledý a vzácný jestřábník hadincovitý. Na mírněji skloněném čele skály rostou teplomilné trávníky s trýzelem škardolistým a kostřavou walliskou. V nich je významný výskyt pelyňku pontického, hojněji rozšířeného až v Českém středohoří, a omanu německého.
Z dalších chráněných a ohrožených druhů stojí za zmínku výskyt bělozářky liliovité a chrpy chlumní. Do otevřeného společenstva skalní stepi se shora šíří porosty teplomilných keřů s trnkou, růží šípkovou a dalšími i nepůvodními druhy, které jsou pravidelně odstraňovány.
Jednu ze dvou dosud známých lokalit zde má jeřáb dubolistý, který se vyvinul z křížence jeřábu ptačího a jeřábu muku a který je endemitem území Prahy (na celém světě se vyskytuje jen zde). Při okrajích chráněného území roste druhotná teplomilná doubrava s chudým bylinným patrem. V něm převládá lipnice hajní, netýkavka malokvětá, metlička křivolaká a další běžné druhy.
Fauna
Jabloňka je významná také jako refugium drobných teplomilných bezobratlých. Cenná je zdejší fauna ploštic a pavouků (např. vzácný reliktní stepní sklípkánek pontický). Z reliktních fytofágních brouků zde žijí některé mandelinky a nosatci. Ze vzácných blanokřídlých zde byly zjištěny teplomilné hrabalky, kutilky, stepní včely a mnoho druhů zlatěnek.
Díky své nepřístupnosti je území významné i jako hnízdiště drobných ptáků (např. budníčků, pěnic a dalších).