Nad závodištěm
Rok vyhlášení: 1988
Celková rozloha: 22.3 ha
Katastrální území: Velká Chuchle
Plán péče (pdf)
Kategorie: přírodní památka
Ochranné pásmo: ochranné pásmo ze zákona, tj. 50 m
Důvod ochrany: Významný geologický profil dokumentující vývoj pražské prvohorní pánve v ordoviku a ve spodním siluru a současně vývoj života v těchto obdobích.
Charakteristika území
Když Joachim Barrande v polovině 19. století zkoumal prvohorní usazeniny v jihovýchodním okolí Prahy, narazil na několik míst, kde byly ve starších vrstvách prokazatelně mladší zkameněliny. Jev vysvětlil tak, že šlo o jakési “předsunuté” skupinky mladší fauny ve starším prostředí, a nazval tyto lokality “koloniemi”. Jedny z prvních kolonií nalezl Joachim Barrande právě tady.
Nazýval je podle odpůrců své teorie, takže zde najdeme např. “kolonii Krajčí” či “kolonii Haidinger”. Další výzkumy daly za pravdu odpůrcům kolonií a dokázaly, že “kolonie” vznikly tektonicky - tedy vklíněním mladších vrstev mezi starší během následných horotvorných procesů.
Území, budované převážně prvohorními břidlicemi a křemenci bohdaleckého, královédvorského a kosovského souvrství, má velice složitou tektonickou stavbu. Díky zlomům a přesunům se zde jednotlivé vrstvy, včetně hranice silur-devon, opakují až čtyřikrát po sobě - to jsou právě ony Barrandovy “kolonie”.
Vegetace
Dříve skalní výchozy a pastviny byly v minulosti zalesněny akátovým lesem. Je to smutná ukázka, jak nevhodný trnovník akát na svých stanovištích dokáže zcela zahubit přirozené bylinné i křovinné patro vegetace. Trnovník akát dává prostor pouze ruderálním rostlinám snášejícím vysoký obsah dusíku, který bakterie usazené na akátových kořenech v půdě produkují.
Dobře přístupný je odkryv geologických vrstev při ulici Na Hvězdárně. Postupně od severovýchodu (od Velké Chuchle) zde můžeme vidět bohatý výchoz bohdaleckých vrstev, poté šikmou vrstevnou plochu kosovského souvrství s dobře dochovanými čeřinami (zkamenělé vlnky zčeřeného písku) a ještě dále v zatáčce ulice je zastižena hranice mezi silurskými a devonskými vrstvami. V době svého odkryvu byl výchoz bohatý na nálezy zkamenělin.
Lesní hospodaření na tomto území postupně předpokládá odstranění nevhodných akátových porostů a jejich nahrazení dřevinami odpovídajícími tomuto stanovišti, zejména dub, habr, lípa, javor, částečně i borovice. Nad železniční zastávkou Velká Chuchle jsou patrné první ukázky této započaté obnovy.