Kalvárie v Motole
Rozloha: 3.67 ha
Kategorie: přírodní památka
Ochranné pásmo: ochranné pásmo vyhlášené
Zřizovací předpis: vyhl. č. 4/1982 Sb. NVP
Plán péče o ZCHU (pdf)
Důvod ochrany: Význačný geologický a krajinný prvek se společenstvem teplomilné skalní stepi.
Charakteristika území
Chráněné území je tvořeno dvěma částmi, svahy levé části údolí Motolského potoka a skalním sukem na druhé straně tohoto údolí (ve směru toku). Geologické podloží tu tvoří především diabasy. V místě výchozu diabasu tvoří poměrně mělké údolí Motolského potoka menší soutěsku, které dominuje skalní útvar - vlastní Kalvárie. Na levé straně obnažila částečně skalní podloží těžba kamene a zářez Plzeňské ulice. Geologické podloží tvoří i liteňské břidlice siluru, kde v době odkryvů docházelo k významným nálezům zkamenělin.
Vegetace a fauna
Ve východní části ZCHÚ, na skalním ostrohu Kalvárie, je porost pěchavy vápnomilné s výskytem vzácného reliktu česneku tuhého, dále chrpy chlumní a koniklece lučního. Po okrajích jsou menší zalesněné plochy se zbytky hájové vegetace. Na protější, západní části ZCHÚ se svahy s jižní expozicí jsou útržky kavylových stepí. Celek představuje refugium drobné fauny bezobratlých. Z plžů tu je pontický prvek páskovka žíhaná, z reliktních stepních brouků střevlíčci Olistophus sturmii a Harpalus vernalis. Bezkřídlý nosateček Acalles comutatus dokazuje, že malá svahová plocha přirozeného listnatého lesa ve východní části CHÚ je zbytkem lesního porostu, který se v této oblasti udržel několik set let. Z obratlovců se objevuje ještěrka obecná, hojný je drozd zpěvný, budníček menší i mlynařík dlouhoocasý.
Vliv lidské činnosti
Chráněné území sloužilo v minulosti jako pastvina. Po ukončení této činnosti v padesátých letech našeho století docházelo k pozvolnému zarůstání území. Okrajové části ZCHÚ jsou osázeny druhově nevhodnými dřevinami, akátem a borovicí černou.
V území postupně probíhají zásahy, které vedou ke stabilizaci a ochraně zejména společenstev skalních stepí s cílem je v budoucnu částečně rozšiřovat.