Pod Žvahovem
Rok vyhlášení: 1968
Celková rozloha: 0.5 ha
Katastrální území: Hlubočepy
Kategorie: přírodní památka
Ochranné pásmo: ochranné pásmo ze zákona, tj. 50 m
Plán péče (pdf)
Důvod ochrany: Na přirozených svazích s východní orientací význačná teplomilná vegetace vápencových skalních výchozů se společenstvem česneku horského a rozchodníku bílého. Významný geologický profil vývoje pražské pánve ve spodním devonu a vývoje života v tomto období.
Charakteristika území
Přírodní památka Pod Žvahovem je součástí přírodního parku Prokopské a Dalejské údolí. Hlíznaté vápence zlíchovského souvrství zde vytváří podobu obřího písmene A- tento tvar vrásy se nazývá antiklinála (opak = synklinála).
Horní část profilu je přerušena železniční tratí. Skalní svah vznikl těžbou v zaniklém lomu Švagerka, který dal nalezišti jméno. V době budování skalního zářezu železnice zde bylo možné nalézt devonské trilobity, korály, hlavonožce i vzácné zbytky ryb a suchozemských rostlin. Naleziště bylo známé i Joachimu Barrandovi.
Hlízy ve vápencích (tmavé shluky) jsou tvořeny rohovci- tj. vysráženým SiO2 organického původu.
Vegetace
Květena na této lokalitě je dvojího druhu: na skalní stráni s jižní expozicí převládají teplomilná společenstva reprezentovaná kostřavou sivou, walliskou a nově nastupujícím kavylem a netřesky. V trvale zastíněném železničním zářezu nacházíme vlhkomilné rostliny jako kapradiny a mechy.
Flóra
Také zvířena je zastoupena teplomilnými druhy plžů, stepními brouky střevlíky, dřepčíky a nosatci. Skalní sutě využívají ještěrky obecné. Skalní stěna bývalého lomu mimo instruktivního geologického profilu je příkladem přirozené sukcese. Po více než 100 letech je tato lokalita prakticky identická s okolními přirozenými skalními výchozy.
Zajímavostí je v levé části profilu zbytek staré stezky zčásti vylámané ve skále, která kdysi spojovala Zlíchov s Hlubočepy. Stezka byla používána v době, kdy jarní vody zaplavovaly levý břeh Vltavy a ústí Hlubočepského potoka.