Počernický rybník
Rok vyhlášení: 1988
Celková rozloha: 41,7 ha
Katastrální území: Dolní Počernice
Kategorie: přírodní památka
Ochranné pásmo: ochranné pásmo ze zákona, tj. 50 m
Plán péče o ZCHÚ (pdf)
Důvod ochrany: Významné útočiště a hnízdiště mnoha druhů vodních a bahenních ptáků. Významný biotop vodní a mokřadní vegetace.
Charakteristika území
Vlastní rybník byl založen pravděpodobně již na konci 15. stol. a byl odděleně napájen potoky Rokytka a Říčanským. Dnes jsou oba potoky spojené asi jeden km před ústím do rybníka.
Území přírodní památky je tvořeno břidlicemi, prachovci, droby a pískovci vinických až kosovských vrstev svrchního ordoviku. Mělké břehy rybníku jsou lemovány rákosovými porosty, přecházejícími do porostů vysokých ostřic s dominantní ostřicí dvouřadou, ostřicí kalužní a ostřicí říznou. V litorálu rybníka jsou vysoké porosty rákosu obecného, chrastice rákosovité a orobince úzkolistého.
Z vodních rostlin se tu nachází např. šejdarka bahenní.
Vegetace a fauna
Velmi cenná mokřadní olšina s olší lepkavou se vyskytuje ve východní části, kde v úzkém pruhu lemuje rybník a rákosiny. Na březích Rokytky jsou potom rozsáhlé porosty vrb - vrba popelavá, vrba košíkářská, vrba trojmužná nebo vrba obecná. Na svazích nad rybníkem jsou vyvinuty přechody k suťovému lesu a dubohabřině. Porosty přirozeného druhového složení jsou ovšem místy nahrazeny akáty. Pobřežní a mokřadní vegetace je významná především pro její využívání jako hnízdiště ptactva i jako odpočinková lokalita na tahu a v zimním období. Z hnízdících ptáků můžeme zaregistrovat např. potápky roháče, kachny divoké, lysky černé, slípky zelenonohé, moudivláčka lužního, rákosníka obecného či strnada rákosního. Z táhnoucích ptáků můžeme při troše štěstí zahlédnout orlovce říčního, kormorána velkého nebo lžičáka pestrého.
Běžně se v území vyskytuje skokan zelený a hnědý, ropucha obecná a z měkkýšů pak škeble rybničná, okružák Anisus vortex či bahenka Viviparus contectus.
Z řady druhů brouků zde nacházíme střevlíčky (např. Stenolophus mixtus, Bembidion fumigatum), nebo vzácného nosatečka Eubrychius velutus (na stolístku přeslenatém). Z motýlů jsou nejvýznamnější druhy s vazbou na rákosové porosty, např. zdobníček rákosinový, vrbkovníček mokřadní nebo travařík velký.
Součástí přírodní památky je i část parku u Počernického zámku. Park byl založen po roce 1776 z původní ovocné a okrasné zahrady hrabaty Sweerts-Šporky. Dnes zde nacházíme řadu mohutných exemplářů stromů, mezi nimiž převládá dub, a je pravděpodobné, že pochází z doby založení parku.