Prokopské údolí
Rok vyhlášení: 1978
Celková rozloha: 101.5 ha
Katastrální území: Jinonice, Hlubočepy, (Praha 5)
Kategorie: přírodní rezervace
Ochranné pásmo: ochranné pásmo ze zákona, tj. 50 m
Důvod ochrany: Zachování geologicko-paleontologických hodnot a charakteristických teplomilných společenstev flóry a fauny tohoto území.
Plán péče o ZCHU (pdf)
Prokopské údolí je významné souvislým geologickým profilem silurských a devonských vrstev, v západní části pak hranicí ordovik-silur. Zdejší opěrné profily patří k oblastním i mezinárodním stratotypům. Také jde o významné paleontologické naleziště fosilií v minulosti, sledované Joachimem Barrandem.
Neméně zajímavé jsou ekosystémy vápencových a vulkanických skal, skalních stepí nebo dubohabrového lesa s častými suťovými polohami a na ně vázaný výskyt významné flóry a fauny.
Celkový význam lokality
Prokopské údolí má svůj význam také jako součást územního systému ekologické stability, dnes o to významnější, že od dob vyhlášení přírodní rezervace došlo v jejím okolí k rozsáhlé sídlištní zástavbě, která přinesla i zvýšenou návštěvnost. Stejně významná jako ochrana přírody je zde také památková ochrana. Nachází se zde totiž řada významných archeologických lokalit (např. Butovické hradiště a Dívčí hrady). Zajímavé jsou i paleontologické a archeologické jeskynní nálezy.
Historie území
Stopy pravěkého osídlení lze datovat už do doby před 30 000 lety, o čemž svedčí nálezy v malých jeskyních ve svazích údolí. Známé nálezy z pravěkého období pochází z dnes již zaniklé „Prokopské jeskyně“ a jsou uloženy v Národním muzeu. První zemědělci se objevili v oblasti Klukovic asi 5 000 let př.n.l. Další stopy osídlení území pochází z doby bronzové (kultura knovízská, 1200-800 př. n. l.). Období kolem 5 000 let př. n. l. je také doba, kdy člověk začal souvisleji osidlovat krajinu oblasti Prahy i středních Čech. Je to počátek ovlivňování přírody člověkem, které vedlo k postupnému utváření krajiny nazývané dnes krajinou kulturní. Člověk svou převážně zemědělskou činností ovlivňoval rostlinná společenstva a na ně vázané živočichy. Velkou část přírodní rezervace Prokopské údolí proto také pokládáme za dědictví po našich předcích. Společenstva rostlin a živočichů zde mají daleko delší historii než nejvýznamnější skvosty historické architektury. K významným místům historického osídlení patří bezesporu Butovické hradiště, kde první období osídlení vrcholilo v letech kolem 3 000 let př. n. l. v období řivnáčské kultury. Druhé významné období již spadá do doby slovanského osídlení, kdy hradby hradiště byly vybudovány
z hlíny a kamene (opuky z nedaleké Vidoule) a jeho rozloha přesahovala 9 ha. Hradiště patřilo k soustavě hradišť na území dnešní Prahy, jako např. Divoká Šárka, Zámka, Trója (Podhoří), a zaniklo v první polovině 10. století. Tedy v době vzrůstu významu Pražského hradu a v době počátků formování českého státu. Těmito místy návštěvníky provede naučná stezka "Butovickým hradištěm".
Mezi přírodní a historické zajímavosti Prokopského údolí patří např. Butovické hradiště, Dívčí hrady, Albertův vrch, Hemrovy skály, Dalejská lada, Vysoká, Děvín nebo Dalejský háj.