Vinořský park
Rok vyhlášení: 1982
Celková rozloha: 34.1 ha
Katastrální území: Vinoř
Kategorie: přírodní rezervace
Ochranné pásmo: ochranné pásmo vyhlášené
Plán péče (pdf)
Důvod ochrany: Krajinářsky významné údolí lemované výchozy svrchnokřídových pískovců, staré dubové porosty a porosty bažinných olšin.
Charakteristika území
Zámecký park ve Vinoři založili v první polovině 18. století Chotkové. Na park navazovala obora a několika alejemi byl později celý areál propojen s bažantnicí u Satalic a dalšími krajinnými prvky v okolí. Ve druhé polovině 19. století byly park i přilehlá část obory upraveny v přírodně krajinářském stylu, celkový ráz barokní kompozice však zůstal v mnoha rysech zachován.
Areál Vinořského parku a obory se rozkládá v několika vlhkých, k severu se sbíhajících skalnatých roklích. Na severozápadním okraji stojí Vinořský zámek, na který navazoval vlastní park. Zatímco veřejnosti nepřístupná část bezprostředně pod zámkem je dodnes udržována, většina lučních partií v údolí Vinořského potoka přirozeně zarůstá náletovými dřevinami a na doby parku poukazují jen mohutné, kdysi solitérní stromy a několik kamenných mostků.
Vegetace
V odlehlejších částech roklí najdeme hodnotné lesní porosty s převahou lípy, javoru mléče a jasanu, s mnoha starými duby. Dna roklí vyplňují převážně mokřady a prameniště porostlé olší lepkavou. Bažinné olšiny v centrální části chráněného území jsou patrně nejcennějším společenstvem ve Vinořském parku. Na území hlavního města se v tomto rozsahu již jinde nevyskytují, navíc jsou důležitými biotopy specifického rostlinného i živočišného genofondu.
Pozoruhodné jsou také dva silné puklinové prameny na severním úpatí Hradiště. Pestrou mozaiku doplňují tři rybníky a četné výchozy křídových pískovců. Rostlinná společenstva území jsou dnes vesměs druhotná, zato je však Vinořský park významným útočištěm mnoha druhů živočichů - zejména hmyzu a ptactva. A je o to významnější, že jde o jednu z nemnoha lesních ploch v severovýchodní části Prahy.
V bezprostředním sousedství parku se nachází několik významných archeologických lokalit - především ostroh Hradiště, vklíněný od jihu mezi rokle, a plošina “Kamenný stůl” nad severovýchodním okrajem areálu.