Chuchelský háj
Základní charakteristiky
Rozloha: 149,14 ha
Katastrální území: Malá Chuchle, velká Chuchle
Nejvíce zastoupené dřeviny: dub letní a zimní, trnovník akát, borovice lesní
Převládající stanoviště: živná stanoviště nižších poloh
Věk porostů: nejvíce je zastoupena 8. věková třída, tedy věk nad 140 let
Lesní porosty: 145 ha
Nelesní plochy (louky, vodní plochy, cesty): 4,14 ha
Vlastník lesa: hlavní město Praha, zastoupené odborem ochrany prostředí MHMP
Údržbu provádí: Lesy hl. m. Prahy
MAPA lesa ke stažení (pdf)
Historie a současnost lesa
Chuchelský háj náležel od 13. století k panství Zbraslav, které bylo majetkem cisterciáckého řádu a bylo spravováno náboženským fondem. V dobách husitských válek byl majetek řádu zabaven, ovšem v roce 1455 byla Malá Chuchle získána zpět. V roce 1786 je v revíru Zbraslav popisována dubová a habrová porostlina nazývaná Chuchelský háj. Zbraslavské panství, k němuž náležela Velká i Malá Chuchle, koupil v roce 1825 bavorský šlechtic kníže Bedřich z Oettingen-Wallersteinu.
V současné době v lese převažuje dub zimní, borovice lesní a lípa srdčitá, poměrně hojný je také nepůvodní a agresivní akát, který zde byl vysazován ve 20. letech 20. století. Akát je však systematicky odstraňován a je nahrazován původními dřevinami.
Území Chuchelského háje na mapě stabilního katastru z roku 1840 (pdf)
Rekreace
Ač je Chuchelský háj poněkud odlehlejším pražským lesem a dostupnost městskou dopravou není taková jako u některých jiných přírodních lokalit v Praze, navštíví ho ročně více než 400 tisíc návštěvníků. Příroda této části Prahy je nesmírně pestrá – nalezneme zde rozlehlé lesy, romantické skály i unikátní stepní lokality. Velkým lákadlem pro návštěvníky je také lesní zookoutek. Územím prochází naučná stezka Barrandovské skály – Chuchelský háj, která začíná u tramvajové zastávky v Hlubočepích a končí ve Velké Chuchli. Naučná stezka byla v roce 2005 zrekonstruována a má čtrnáct zastávek. V lese jsou instalovány lavičky, altány, fitness prvky i dřevěná dětská hřiště. Chuchelský háj můžeme také navštívit na kole.
Upozorňujeme návštěvníky, že dle platného lesního zákona je vstup do lesa na vlastní nebezpečí.
Zajímavosti v okolí Chuchelského háje »
Péče o les
V lese jsou prováděny prořezávky v mladých porostech do sedmi metrů výšky. Dále ve středně starých porostech probíhá jejich výchova probírkami, které slouží zejména k úpravě dřevinné skladby a odstraňování netvárných nebo poškozených jedinců. Velký důraz je kladen na obnovu lesa přirozeným zmlazením, a to zejména v dubových částech lesa. Postupným výběrem jednotlivých dospělých stromů se zvyšuje množství světla dopadajícího na zem, což umožňuje výškový přírůst semenáčků.
Všechny lesy v majetku hl. m. Prahy, tedy i Chuchelský háj, jsou obhospodařovány podle zásad trvale udržitelného hospodaření v lesích. Hl. m. Praha je navíc od května 2007 držitelem mezinárodního, ekologicky velmi přísného lesnického certifikátu Forest Stewardship Council® (FSC®), který hospodaření v lesích směřuje k dosažení přírodě blízkých lesních porostů. Více o FSC »
V rámci certifikace FSC® byly též vymezeny tzv. referenční plochy, což jsou území, která jsou vyjmuta z intenzivního lesnického využívání. Případné zásahy musí vždy směřovat k dosažení přirozeného stavu lesních ekosystémů. Části referenčních ploch jsou v bezzásahovém režimu (s výjimkou opatření proti hmyzím škůdcům). V těchto porostech je proto možné setkat se např. s odumřelými stromy, které se ponechávají k přirozenému rozpadu a z lesa se neodstraňují.
Zastoupení dřevin
Snahou vlastníka lesa je, aby se zastoupení dřevin co nejvíce blížilo původnímu přirozenému složení porostů v daném území. Rovněž se zohledňuje převážně mimoprodukční – rekreační – poslání pražských lesů (tj. používání pestré dřevinné skladby), včetně menšího zastoupení nepůvodních jehličnatých dřevin (např. modřín, douglaska). Současné procentuální zastoupení dřevin znázorňuje graf vpravo. Ideální (přirozené) zastoupení dřevin zobrazuje druhý graf ve třetí fotogalerii. Přirozené zastoupení dřevin vychází z vlastností daného stanoviště, které jsou charakterizovány zejména klimatickými poměry a půdními vlastnostmi daného území (více o lesních stanovištích >>). Rozložení jednotlivých stanovišť zobrazuje třetí graf. Na území Chuchelského háje převládají živná stanoviště nižších poloh. Tyto podmínky vyhovují zejména dubu, habru obecnému a lípě.
Věková skladba porostů
Věková skladba porostů je jednou z hlavních charakteristik stavu lesa a vypovídá také mnohé o jeho historii. Z grafu č. 4 např. jasně vyplývá, že poměrně velká část lesa je tvořena stromy staršími 140 let, rovněž jsou zde zachyceny výsadby na původně nelesních půdách v šedesátých letech 20. století (les u Slivence).
Návštěvnost Chuchelského háje
Velké sčítací akce prováděné v roce 2021 přinesly následující zjištění: do Chuchelského háje vstoupilo za rok minimálně 248 624 návštěvníků. Při rozloze háje 149,14 ha činí celkové roční zatížení 1 667 návštěvníků/1 ha. 96 % návštěvníků jsou Pražané, 4 % mimopražští, cizinci nebyli zaznamenáni žádní.
Mezi nejčastější aktivity oslovených návštěvníků patří pěší turistika/procházka (48,4 %), venčení psa (16,5 %), běh (8,2 %), jiné aktivity a sporty (6,2 %), a to především návštěva zookoutku a dětských hřišť. Nejdůležitějším motivem návštěv je pro většinu respondentů „klid a odpočinek“ (83 %), následují „příroda a její krásy” se 79 procenty.
Většina z dotazovaných považuje množství, kvalitu a rozmístění míst pro odpočinek (laviček) za optimální a až na jediného dotázaného byli všichni spokojeni s kvalitou cestní sítě
Předchozí monitoring návštěvnosti proběhl v roce 2010 a celková návštěvnost Chuchelského háje v tom roce činila 372 tisíc návštěvníků, což je v přepočtu 2498 návštěvníků na hektar ročně. Proti tomuto číslu jsme tedy zaznamenali celkový roční pokles návštěv o cca 120 tisíc.
Více o výsledcích monitoringu návštěvnosti v Chuchelském háji »