Čimický a Ďáblický háj
Základní charakteristiky
Katastrální území: Bohnice, Ďáblice, Kobylisy
Nejvíce zastoupené dřeviny: dub zimní, modřín opadavý a lípa srdčitá
Převládající stanoviště: živná stanoviště nižších poloh
Věk porostů: nejvíce je zastoupena 1. a 2. věková třída (1–20 a 21–40 let)
Lesní porosty: 81,32 ha
Nelesní plochy (louky, vodní plochy, cesty): 5,8 ha
Lesní pozemky v majetku hl. m. prahy (zastoupené odborem ochrany prostředí MHMP):
Čimický háj – 16 ha, Ďáblický háj – 37 ha
Údržbu provádějí: Lesy hl. m. Prahy
MAPA lesa ke stažení (pdf)
Historie a současnost
Statek Ďáblice a les na vrchu Ládví, který ke statku náležel, byl už od 1. poloviny 13. století majetkem Rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou. Byl darem od královny Konstancie, vdovy po Přemyslu Otakarovi I. Darovací listina byla potvrzena roku 1320 Karlem IV., který měl řád křižovníků pod svou ochranou a zakázal jeho statky odprodávat. Z lesa na vrchu Ládví se již v 16. století každoročně odprodávalo dříví na provazce za značné částky. Nacházíme o tom záznamy ve dvou dochovaných dřevních účtech z 16. století i zmínky v urbáři ďáblického statku z roku 1610.
Dle přehledu výnosů křižovnických statků byli ďábličtí poddaní povinni ročně nasekat a svésti do dvora 33 a půl provazce dřeva. Na počátku 19. století zaujímá les Ládví 202 jiter a je tvořen především dubem, habrem, břízou a borovicí. Počátkem 80. let 18. století je na ďáblickém statku již doložena umělá obnova lesů. Byl vysazován habr a borovice, také byly kopány příkopy, aby se nálet uchránil před dobytkem. V průběhu dalších let se les velmi mění a na počátku 20. století byl již nejčastější dřevinou smrk a dub. Ďáblický háj byl ještě v pol. 19. století větší (o cca 1/6 směrem k Ďáblické skládce). Z 60. let 20. století pak pochází les v okolí hvězdárny, z 80. let pak výsadby na zavezené pískovně u Kobyliské vozovny.
V 17. století se mezi Kobylisy a Čimicemi nacházel dubový les zvaný Temeliště náležející k bývalému velkostatku Libeň. Poté náležel Čimický háj zemskému statku v Bohnicích. Z celkové výměry lesního majetku tohoto zemského statku tvořil původní lesík Temeliště pouze 25 ha, ostatní plochy byly uměle zalesněné v 19. a 20. století Les byl tvořen zejména dubem, smrkem a borovicí.
V roce 2012 došlo u části Ďáblického háje (cca jižní polovina) k obnovení vlastnictví Rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou.
Území Čimického a Ďáblického háje na mapě stabilního katastru z roku 1848 (pdf)
Rekreace
Čimickým i Ďáblickým hájem prochází dvě turistické stezky a oba lesy se dají také pohodlně projet na kole. Jsou zde instalována 4 dětská hřiště a v bývalém lomu v Ďáblickém háji jsou umístěny fitness prvky. Zde se také nachází hojně využívané piknikové místo s ohništěm. Z vyhlídky u Ďáblické hvězdárny je jeden z nejhezčích výhledů v Praze a za dobré viditelnosti je možné dohlédnout až na Krkonoše. Při severním okraji Čimického háje se nachází malá lesní školka, kde se pěstují dřeviny přímo určené k výsadbám v Praze. Zajímavostí je také přírodní památka Ládví, která je unikátní geologickou lokalitou. Ďáblický háj ročně navštíví téměř 200 tisíc návštěvníků a každoročně jsou zde také pořádány běžecké závody.
Upozorňujeme návštěvníky, že dle platného lesního zákona je vstup do lesa na vlastní nebezpečí.
Zajímavosti v okolí Čimického a Ďáblického háje »
Pěče o les
V současné době se v obou lesích preferuje přírodě blízké hospodaření, tj. v dubových částech lesů je snaha o využití přirozeného zmlazení dubu, tzn. postupuje se zde clonnými sečemi s cílem podpořit perspektivní zmlazení. V případě smrkových porostů Ďáblického háje se postupuje maloplošnou obnovou s výsadbami listnatých i jehličnatých dřevin (dub, lípa, buk, modřín, douglaska, atd.). Lesy v majetku hl. m. Prahy, tedy i Čimický a Ďáblický háj, jsou obhospodařovány podle zásad trvale udržitelného hospodaření v lesích. Praha je od května 2007 držitelem mezinárodního, ekologicky velmi přísného lesnického certifikátu Forest Stewardship Council® (FSC®), který hospodaření v lesích směřuje k dosažení přírodě blízkých lesních porostů. Všechny používané technologie jsou šetrné k lesním ekosystémům a životnímu prostředí. Více o FSC >>
Zastoupení dřevin
Snahou vlastníka lesa je, aby se zastoupení dřevin co nejvíce blížilo původnímu přirozenému složení porostů v daném území. Rovněž se zohledňuje převážně mimoprodukční – rekreační – poslání pražských lesů (tj. používání pestré dřevinné skladby), včetně menšího zastoupení nepůvodních jehličnatých dřevin (např. modřín, douglaska). Současné procentuální zastoupení dřevin znázorňuje graf vpravo. Ideální (přirozené) zastoupení dřevin zobrazuje druhý graf ve druhé fotogalerii. Přirozené zastoupení dřevin vychází z vlastností daného stanoviště, které jsou charakterizovány zejména klimatickými poměry a půdními vlastnostmi daného území (více o lesních stanovištích >>). Rozložení jednotlivých stanovišť zobrazuje třetí graf ve fotogalerii.
Na území Čimického a Ďáblického háje převládají živná stanoviště nižších poloh. Tyto podmínky vyhovují zejména dubu, habru obecnému a buku lesnímu.
Věková skladba porostů
Věková skladba porostů je jednou z hlavních charakteristik stavu lesa a vypovídá také mnohé o jeho historii. Čtvrtý graf ve fotogalerii jasně ukazuje na poměrně vyrovnanou věkovou strukturu lesa i celkem vysoké stáří obou lesů. Rovněž je z grafu patrné rozsáhlé zalesnění bývalé pískovny v 80. letech a přeměna smrkových porostů na smíšené lesy v posledních letech.
Návštěvnost lesoparku
Velké sčítací akce provedené na nejzatíženějších místech háje v roce 2021 přinesly následující výsledek: do Čimického háje vstoupilo za rok minimálně 461 180 návštěvníků, přičemž hlavní křižovatkou prošlo 264 410 návštěvníků. Rozloha Čimického háje činí 16 ha, z toho plyne zatížení 28 823 návštěvníků/1 ha ročně. 90 % návštěvníků jsou Pražané, ostatní jsou mimopražští, avšak stále Češi, jen jediný zachycený návštěvník byl cizinec.
Respondenti do Čimického háje chodí nejčastěji na 1−2 hodiny (57 %). Méně než hodinu zde stráví 32 % a na více než 2 hodiny přichází 11 % respondentů.
První průzkum návštěvnosti v roce 2010 udával celkovou roční návštěvnost Čimického háje hluboko pod sto tisíci návštěvníky ročně. Po jedenácti letech stoupla roční návštěvnost takřka pětinásobně. Čimický háj se řadí se 28 800 návštěvníky na hektar a rok k nejnavštěvovanějším pražským lesům!
Více o výsledcích monitoringu návštěvnosti v Čimickém háji »