Návštěvnost pražských lesů
Rekreace a ochrana přírody v pražských lesích musejí jít ruku v ruce, neboť mají stejný cíl – kvalitní životní prostředí a uchování přírodních hodnot jako zdroje hluboké relaxace.
Za tím účelem pravidelně a opakovaně monitorujeme návštěvnost pražských lesů, abychom zjistili jaké jsou návštěvnické preference a jak se s časem mění. Následující údaje mohou pomoci čtenářům pochopit vývoj návštěvnosti a z něho plynoucí tlak na ochranu a údržbu lesů, které jsou dále logicky spojeny s vyššími náklady.
I v minulosti jsme se vždy dotazovali příchozích na jejich spokojenost s vybavením v parcích a snažili se vyhovět oprávněným požadavkům. Téměř vždy návštěvníci postrádali odpadkové koše, lavičky, pikniková místa, někdy i dětská hřiště nebo toalety. Jsme rádi, když z opakovaných průzkumů vyplyne, že se nám podařilo většinu návštěvnických potřeb uspokojit.
Jak na to jdeme?
Celková čísla jsou výsledkem výpočtu provedeného podle odborné metodiky na základě 12 pozorování a dotazníkových šetření během roku, nebo na základě 3 velkých sčítacích akcí (v r. 2021). Sčítání návštěvníků probíhá dosud ručně, ale stále častější jsou pokročilé technologie, např. IR počitadla. Do modelu jsou započítány rozdílnosti během roku i během týdne a nedílnou součástí modelu je i počasí. Otázky v průzkumech se časem zpřesňují a jdou do větších podrobností, proto někdy není k dispozici srovnání zcela shodného údaje.
Nejnovější i starší průzkumy
Nejnovější monitoring návštěvnosti byl ukončen v sezoně 2022 v těchto lesích: Čimický háj, Chuchelský háj, Xaverovský háj, Královská obora Stromovka a Milíčovský les. Ukázalo se, že Stromovka je rekordmanem v roční návštěvnosti, ale není bez zajímavosti ani vývoj návštěvnosti v jiných lesích. Například v Čimickém háji stoupla po jedenácti letech návštěvnost přibližně pětinásobně. V jiných lesích (Chuchelský a Xaverovský háj) jsme zaznamenali návštěvnický pokles.
V roce 2020 byl monitoring návštěvnosti prováděn v lesoparcích Vinice, Letňany, Cibulka, v parku U Čeňku, v sadu Třešňovka a v lese Hlásek.
Rok 2020 byl z hlediska návštěvnosti mimořádný. Předpokládáme, že se projevila nastolená protiepidemická opatření: omezené možnosti cestování, omezený provoz nákupních center a s uzavírkami vnitřních sportovišť a bazénů spojená vyšší potřeba obyvatel hledat sportovní vyžití venku.
Nejvíce návštěvníků zaznamenaly pražské lesoparky v březnu, v dubnu a říjnu. V létě nastal mírný pokles návštěvnosti zřejmě díky zmírnění opatření a odjezdem Pražanů na dovolené. Celoroční návštěvnost lesoparku Letňany dosáhla do té doby nevídaných 17 202 osob na hektar ročně. Z dalších průzkumů v sezoně 2021/22 ovšem plyne, že byl i tento rekord na jiných místech pokořen. Z dotazníkového průzkumu víme, že naprostá většina návštěvníků jsou Pražané, kteří to do „svého“ lesa či lesoparku mají méně než půlhodinu cesty. Chodí sem nejčastěji na pěší procházky, venčit psy, zaběhat si, projet se na kole, někdy bývá motivem pozorování živočichů a rostlin. Frekvence návštěv je přibližně stejná ve všední den i o víkendu a většina monitorovaných lesoparků má návštěvnickou špičku o víkendu mezi třetí a půl čtvrtou a ve všední den půlhodinu po páté odpolední.
Další zjištění se týkají parkového vybavení, vnímání údržby a hospodaření v konkrétní lokalitě atp. Také jsme se dotazovali na to, co návštěvníkům schází.
Děkujeme všem, kteří věnovali čas našemu dotazníkovému šetření. Vaše odpovědi nám pomohou směrovat management lesoparků k vyšší spokojenosti vás všech, kteří v pražských lesích rádi trávíte svůj volný čas.
Výsledky monitoringu pro vybrané lesy, lesoparky a parky
Lesopark Letňany (2020)
Xaverovský háj (2021/2010)
Chuchelský háj (2021/2010)
Čimický háj (2021/2010)
Les Hlásek (2020)
Lesopark Na Cibulce (2020)
Lesopark Vinice (2020)
Park U Čeňku (2020)
Sad Třešňovka (2020)
Divoká Šárka (2017/2010)
Obora Hvězda (2017/2010)
Kunratický les (2014/2004)
Hostivařský lesopark (2017/2008)
Prokopské údolí (2010)
Královská obora Stromovka (2021)
Lesopark Letňany
V roce 2020 proběhl monitoring návštěvnosti lesoparku, který přinesl řadu zajímavých zjištění. Rok byl z hlediska návštěvnosti výjimečný, což bylo jistě dáno protiepidemickými opatřeními, která značně omezovala možnosti jiných aktivit. Do lesoparku Letňany vstoupilo za rok 2020 nejméně 629 617 návštěvníků, což je v přepočtu na rozlohu 17 202 návštěvníků na hektar ročně!
Co jsme zjistili?
- Nejvíce lidí přišlo v dubnu, nejméně v lednu.
- 53 % respondentů navštěvuje park o víkendu a nejčastěji zde stráví 1 až 2 hodiny.
- Návštěvnická špička je o víkendu mezi 11,00 a 11,30 h a ve všední den od 16,30 do 17,00 h.
- Na každých 8 návštěvníků připadá 1 kočárek.
- Každý jedenáctý přišel se psem.
- Respondenti průzkumu byli z 94 % obyvatelé Prahy, dále mimopražští, cizinec nebyl zaznamenán žádný.
- Většina návštěvníků žije v panelovém domě do 30 minut od parku a přichází sem pěšky.
- Kromě pěších bylo 37 % cyklistů a 18 % bruslařů (celoroční průměr).
Čím lesopark láká?
- 69 % návštěvníků zde hledá klid a odpočinek, následuje příroda a její krásy (64 %) a sportovní vyžití (35 %).
- 40 % návštěvníků přišlo na procházku.
- 12,5 % sem přišlo pozorovat živočichy a rostliny.
- 11 % je běžců.
- Singletrail na kopcích nevadí 51 % návštěvníků a 39 % se k němu vyjádřilo pozitivně.
Dále jsme se dotazovali na to, co návštěvníkům schází a jak vnímají management lesoparku. Děkujeme všem účastníkům dotazníkového šetření za vstřícnost, se všemi zjištěními budeme dále pracovat, abychom vám zpříjemnili čas strávený v pražských lesích.
Xaverovský háj
Průzkum návštěvnosti v roce 2021 nám ukázal následující: do Xaverovského háje vstoupilo za rok minimálně 157 539 návštěvníků. Rozloha činí 100,32 ha, z toho plyne roční zatížení 1 570 návštěvníků/1 ha. 98 % návštěvníků jsou obyvatelé Prahy.
Aktivity návštěvníků v číslech
- Průzkum zachytil 62 % pěších,následovali cyklisté 26 % a běžci 12 %,
- 62 % návštěvníků přišlo bez jakéhokoli doprovodu,
- 30 % se psem,
- 8 % s kočárkem.
43 % příchozích navštěvuje háj nepravidelně, 25 % 1 × týdně, 9 % 2-3 × týdně
Nejdůležitějším motivem návštěv je pro většinu respondentů „příroda a její krásy” (69 %), následují „klid a odpočinek“ se 63 %. Více než 51 % zde hledá sportovní vyžití.
Pěší turistika/procházka patří mezi nejčastější aktivity oslovených návštěvníků (32,2 %), následují cyklistika (20,1 %), venčení psa (16,9 %), běh (13,4 %) a pozorování živočichů a rostlin (7,5 %). Dále následovalo houbaření a sběr lesních plodů.
Kolik zde návštěvníci tráví času?
V Xaverovském háji stráví méně než hodinu 47 % respondentů, 1-2 hodiny zde stráví 41 % a více než 2 hodiny 12 %.
Respondenti háj navštěvují nejčastěji ve všední den (58 %), o víkendu přichází 42 % všech tázaných.
- 54 % návštěvníků sem dorazí pěšky,
- 24 % na kole,
- 14 % městskou hromadnou dopravou,
- 8 % přijíždí autem.
Cesta do Xaverovského háje trvá 85 % návštěvníků méně než 30 minut.
Spokojenost s vybavením a managementem parku
Většina z dotazovaných považuje množství, kvalitu a rozmístění míst pro odpočinek (laviček)
za optimální. Množství míst považuje za nízké 29 % respondentů, jejich kvalitu považuje za nevyhovující 14 % respondentů a jejich rozmístění 16 %. Kvalitu cestní sítě v Xaverovském háji schvaluje 87 % respondentů.
Volné pobíhání psů v háji nevadí 79 % respondentům.
Lesní porosty jsou zde mj. domovem mnoha druhů hmyzu. Z tohoto důvodu jsou ponechávány na lokalitě ležící stromy či vysoké pařezy. Tento postup rozhodně považuje za správný 75 % respondentů, 24 % spíše ano a 1 % spíše ne.
- 71 % návštěvníků se tu v posledním roce nesetkalo s volně žijící zvěří,
- 21 % setkalo výjimečně
- a 8 % opakovaně.
Obnova lesa v Xaverovském háji probíhá výběrem jednotlivých stromů. 78 % respondentů souhlasí a považuje tento postup za vhodný.
Srovnání návštěvnosti s rokem 2010
Předchozí monitoring návštěvnosti proběhl před 11 lety, v roce 2010. Celková roční návštěvnost Xaverovského háje byla tehdy 195 tisíc, což znamená 1884 návštěvníků na hektar ročně. Znamená to tedy pokles návštěvnosti o cca 47 tisíc návštěvníků ročně.
Chuchelský háj
Velké sčítací akce prováděné v roce 2021 přinesly následující zjištění: do Chuchelského háje vstoupilo za rok minimálně 248 624 návštěvníků. Při rozloze háje 149,14 ha činí celkové roční zatížení 1 667 návštěvníků/1 ha. 96 % návštěvníků jsou Pražané, 4 % mimopražští, cizinci nebyli zaznamenáni žádní.
Aktivity návštěvníků v číslech
- 86 % návštěvníků je pěších, následují běžci (10 %) a cyklisté (4 %)
- 50 % návštěvníků přišlo samo
- 28 % se psem
- 22 % s kočárkem.
Mezi nejčastější aktivity oslovených návštěvníků patří pěší turistika/procházka (48,4 %), venčení psa (16,5 %), běh (8,2 %), jiné aktivity a sporty (6,2 %), a to především návštěva zookoutku a dětských hřišť.
Mezi nejméně provozované aktivity patří jízda na kole (3,9 %), sběr lesních plodů a houbaření.
Nejdůležitějším motivem návštěv je pro většinu respondentů „klid a odpočinek“ (83 %), následují „příroda a její krásy“ se 79 procenty.
Nejméně navštěvují respondenti Chuchelský háj z důvodu sportovního vyžití.
Kdy, jak a na jak dlouho?
- Nepravidelně navštěvuje háj 27 % oslovených, 23 % přichází jednou týdně a 15 % více než 3 × týdně.
- 45 % oslovených přichází na více než 2 hodiny a 12 % na méně než 1 hodinu.
- 55 % návštěvníků přichází o víkendu a 45 % ve všední den.
Do Chuchelského háje se respondenti dopravují převážně pěšky (76 %), automobilem přijelo 13 % respondentů. Městskou hromadnou dopravu (autobus) využilo 6 % dotázaných a na kole se do háje přepravuje 5 % dotazovaných.
Respondentům trvá cesta do háje nejčastěji méně než půl hodiny (50 %), cestu trvající 30-60 minut absolvovalo 8 % dotázaných.
Spokojenost s vybavením háje
Většina z dotazovaných považuje množství, kvalitu a rozmístění míst pro odpočinek (laviček) za optimální a až na jediného dotázaného byli všichni spokojeni s kvalitou cestní sítě.
- 80 % respondentů uvedlo, že jim nevadí volné pobíhání psů.
- 57 % návštěvníků si je vědomo vstupu do lesa na vlastní nebezpečí.
Dotazovali jsme se také na to, zda jsou návštěvníci obeznámeni s hospodařením v lese a podporou biologické rozmanitosti. Lesní porosty v Chuchelském háji jsou mj. domovem mnoha druhů hmyzu a z důvodu jejich podpory jsou ponechávány na lokalitě ležící stromy či vysoké pařezy. Tento postup považuje rozhodně za správný 73 % respondentů, 19 % spíše ano, 5 % spíše ne a 3 % rozhodně ne.
Ze stejných důvodů je na některých místech snižována hustota stromů, s tím souhlasí a líbí se to 49 % dotázaných, 18 % má raději hustší les, 17 % souhlasí a zná důvody této podpory a 16 % je to jedno.
V Chuchelském háji probíhá obnova lesa výběrem jednotlivých stromů. 83 % respondentů považuje tento postup za vhodný, 14 % neví a 3 % by volilo jiný postup (nekácet stromy a nechat hustší les).
Srovnání návštěvnosti s výsledky předchozího výzkumu
Předchozí monitoring návštěvnosti proběhl v roce 2010 a celková návštěvnost Chuchelského háje v tom roce činila 372 tisíc návštěvníků, což je v přepočtu 2498 návštěvníků na hektar ročně. Proti tomuto číslu jsme tedy zaznamenali celkový roční pokles návštěv o cca 120 tisíc.
Čimický háj
Velké sčítací akce provedené na nejzatíženějších místech háje v roce 2021 přinesly následující výsledek: do Čimického háje vstoupilo za rok minimálně 461 180 návštěvníků, přičemž hlavní křižovatkou prošlo 264 410 návštěvníků. Rozloha Čimického háje činí 16 ha, z toho plyne zatížení 28 823 návštěvníků/1 ha ročně. 90 % návštěvníků jsou Pražané, ostatní jsou mimopražští, avšak stále Češi, jen jediný zachycený návštěvník byl cizinec.
Nejčastěji pěšky a sám
- 81 % respondentů bylo pěších, následovali běžci a cyklisté
- 63 % návštěvníků přišlo samo
- 21 % se psem
- 16 % s kočárkem
Jak často a na jak dlouho?
Respondenti výzkumu uvedli, že háj navštěvují nejčastěji ve všední den (63 %), jen 37 % přichází o víkendu.
- 23 % oslovených přichází jednou týdně
- 22 % oslovených uvedlo, že sem zavítá více než 3 × týdně
- 21 % přichází nepravidelně
- 16 % jednou až dvakrát měsíčně
Respondenti do Čimického háje chodí nejčastěji na 1-2 hodiny (57 %). Méně než hodinu zde stráví 32 % a na více než 2 hodiny přichází 11 % respondentů.
Co sem návštěvníky láká?
- 64 % návštěvníků přichází za přírodou a jejími krásami
- 53 % uvedlo „klid a odpočinek“
- Nejméně návštěvníků zde hledá sportovní vyžití.
Průzkumem bylo dále zjištěno, že se sem návštěvníci dopravují převážně městskou hromadnou dopravou (44 %), nebo přicházejí pěšky (42 %).
Na kole přijíždí 8 % respondentů a jinak 6 % respondentů (nejčastěji automobilem). Návštěvníkům trvá cesta do Čimického háje nejčastěji 15−0 minut (43 %) nebo ještě kratší dobu (32 %). Déle než 1 hodinu cestovalo 5 % respondentů.
Většina z dotazovaných považuje množství, kvalitu a rozmístění míst pro odpočinek (laviček) za optimální, stejně jako kvalitu cestní sítě.
Společné užívání cest pěšími a cyklisty v Čimickém háji vnímá 37 % lidí jako nekonfliktní.
Vysoká návštěvnost háje nevadí.
Zajímalo nás i to, zda návštěvníci nějak vnímají, že má Čimický háj z ⅓ soukromého vlastníka a vyplývající odpověď je, že tohoto si příchozí nijak nevšimli.
Vývoj návštěvnosti od roku 2010
První průzkum návštěvnosti v roce 2010 udával celkovou roční návštěvnost Čimického háje hluboko pod sto tisíci návštěvníky ročně. Po jedenácti letech stoupla roční návštěvnost takřka pětinásobně. Čimický háj se řadí se 28 800 návštěvníky na hektar a rok k nejnavštěvovanějším pražským lesům!
Les Hlásek
V roce 2020 proběhl monitoring návštěvnosti lesa Hlásek, který přinesl mnohá zajímavá zjištění. Rok to byl z hlediska návštěvnosti výjimečný, což bylo jistě dáno protiepidemickými opatřeními, která značně omezovala možnosti jiných aktivit. Les navštívilo v roce 2020 nejméně 87 089 návštěvníků, což je v přepočtu na rozlohu 3 003 návštěvníků na hektar a rok. Nejvíce návštěvníků přišlo v dubnu, nejméně v lednu, únoru a srpnu.
Pár zajímavých čísel z našeho průzkumu:
- 97 % příchozích jsou Pražané, zbytek mimopražští, cizinci nebyli zaznamenáni.
- 33 % oslovených jsou nepravidelní návštěvníci, 25 % přichází častěji než 3 × týdně.
- 89 % návštěvníků je pěších, 7 % cyklistů, 4 % běžců.
- Každý 47. přišel s kočárkem.
- Každý 3. příchozí má s sebou psa.
- 66 % návštěvníků přijde pěšky a 44 % trvá cesta méně než 15 minut.
- Nejčastěji se zdrží 1−2 hodiny.
A co sem návštěvníky nejčastěji přivádí?
- klid a odpočinek a příroda a její krásy 82 %,
- sportovní vyžití 36 %,
- pěší turistika 40 %,
- venčení psa 20 %,
- pozorování živočichů a rostlin 14 %.
Návštěvnická špička během všedního dne nastává mezi 10,30 a 11,00 h a o víkendu mezi 11,00 a 11,30 h.
Lesopark Na Cibulce
V roce 2020 proběhl monitoring návštěvnosti lesoparku, který přinesl mnohá zajímavá zjištění. Rok to byl z hlediska návštěvnosti výjimečný, což bylo jistě dáno protiepidemickými opatřeními, která značně omezovala možnosti jiných aktivit. Do lesoparku Na Cibulce vstoupilo za rok 2020 nejméně 179 717 návštěvníků, což je v přepočtu na rozlohu 2 710 návštěvníků na hektar a rok! Nejvíce návštěvníků přišlo v březnu a dubnu, nejméně v lednu.
Pár zajímavých čísel o návštěvnících lesoparku:
- Nejvíce je pěších, zastoupení cyklistů činí jen 6 % (celoroční průměr).
- Na každých 11 návštěvníků připadá 1 kočárek.
- Každý 6. návštěvník má s sebou psa.
- Park Na Cibulce navštěvují z 97 % obyvatelé Prahy, dále mimopražští, cizinci nebyli zaznamenáni.
- Nejvíce oslovených žije v panelovém domě (38 %) nebo v činžovním domě (36 %) a do lesoparku se v drtivé většině dopravují pěšky (71 %).
- Cesta jim trvá do 30 minut (87 %).
- Nejdůležitějším motivem návštěv je pro většinu respondentů „klid a odpočinek” (72 %), následují „příroda a její krásy” (71 %) a „sportovní vyžití” (24 %).
- Oblíbené místo nebo trasu má v lesoparku 29 % respondentů. Nejčastěji jmenovali jezírko, rozhlednu, dětské hřiště, hájovnu a čínský pavilon.
Z průzkumu dále vyplynulo, že návštěvnické špičky nastávají ve všední den mezi 14,30 a 15,00 h a o víkendu mezi 16,00 a 16,30 h.
Lesopark Vinice
V roce 2020 proběhl monitoring návštěvnosti lesoparku, který přinesl řadu zajímavých zjištění. Rok byl z hlediska návštěvnosti výjimečný, což můžeme přičíst protiepidemickým opatřením, která značně omezovala možnosti jiných aktivit. Do lesoparku Vinice vstoupilo za rok 2020 nejméně 115 000 návštěvníků, což je v přepočtu na rozlohu 2 870 návštěvníků na hektar a rok! Nejdůležitějším motivem pro návštěvu lesoparku je individuální sportování, a to buď pěšky nebo na kole.
Podívejte se na pár zajímavostí:
- 1 kočárek připadl na 13 návštěvníků.
- Každý šestý návštěvník měl psa.
- Respondenti průzkumu byli z 87 % obyvatelé Prahy, jen 13 % bylo mimopražských a cizinci nebyli zaznamenáni žádní.
- Mezi nejčastější aktivity oslovených návštěvníků patří workout (26 %), pěší turistika (19 %), cyklistika (15 %), běh (10 %) a venčení psa (9 %).
- Mezi nejméně frekventované aktivity patří pozorování živočichů a rostlin (4,5 %) a sběr lesních plodů (0,4 %).
- Celých 60 % respondentů byli buď studenti nebo duševně pracující.
- Nejvíce je park vytížený mezi 17,00 a 17,30 h ve všední den a mezi 15,00 a 15,30 h o víkendu.
- Nepatrně více návštěv (52 %) připadá na všední den.
- Nejvíce návštěvníků přišlo v dubnu a nejméně v lednu.
Park U Čeňku
V roce 2020 proběhl monitoring návštěvnosti parku U Čeňku, který přinesl některá zajímavá zjištění. Rok to byl z hlediska návštěvnosti výjimečný, což je možno přičíst protiepidemickým opatřením, která značně omezovala možnosti jiných aktivit. Do parku U Čeňku vstoupilo v roce 2020 nejméně 172 525 návštěvníků, což je v přepočtu na rozlohu 10 782 návštěvníků na hektar a rok! Jsou to většinou pražané (94 %), v průzkumu nebyli zachyceni žádní cizinci.
Několik málo zajímavostí zjištěných v průzkumu:
- Každý 9. návštěvník přijde s kočárkem.
- Na každých 6 návštěvníků připadá jeden pes.
- 42 % návštěvníků zde hledá klid a odpočinek a obdivuje přírodní krásy.
- 35 % sem přichází za sportovním vyžitím.
- 33 % návštěvníků sem přichází nepravidelně.
- 23 % více než 3 x týdně.
- Nejčastěji (49 %) zde tráví 1−2 hodiny.
- Téměř 80 % návštěvníků trvá cesta do parku méně než 30 minut a většina (57 %) sem přijde pěšky.
Nejčastější aktivity:
- 39 % pěší turistika
- 15 % venčení psa
- 10 % cyklistika
- 10 % pozorování živočichů a rostlin
Návštěvnická špička během všedních dní nastává mezi 10,00 a 10,30 h, o víkendu mezi 15,30 a 16,00 h.
Dále jsme se dotazovali na to, co návštěvníkům schází a jak vnímají management lesoparku. Děkujeme všem účastníkům dotazníkového šetření za vstřícnost, se všemi zjištěními budeme dále pracovat abychom vám zpříjemnili čas strávený v pražských lesích.
Sad Třešňovka
V roce 2020 proběhl monitoring návštěvnosti sadu na vrchu Třešňovka, který přinesl mnohá zajímavá zjištění. Rok to byl z hlediska návštěvnosti výjimečný, což bylo jistě dáno protiepidemickými opatřeními, která značně omezovala možnosti jiných aktivit. Do Třešňovky přišlo v roce 2020 nejméně 131 334 návštěvníků, což je v přepočtu na rozlohu 13 133 návštěvníků na hektar a rok! Nejvíce návštěvníků přišlo v dubnu, nejméně v srpnu, listopadu a prosinci.
Několik zajímavých čísel z průzkumu:
- 96 % návštěvníků jsou Pražané, 2 % mimopražští a 2 % cizinci
- Na každých 19 návštěvníků připadá 1 kočárek.
- Každý 8. návštěvník má s sebou psa.
- 35 % přichází nepravidelně, zato 26 % sem chodí častěji než 3 x týdně.
Nejčastější aktivity příchozích do sadu Třešňovka:
- 40 % pěší turistika,
- 13 % pozorování živočichů a rostlin,
- 12 % běh.
- Nejvíce respondentů žije v činžovním domě (46 %).
- 66 % návštěvníků přichází do sadu pěšky a cesta jim trvá méně než 15 minut.
Hlavní motivace pro pobyt v Třešňovce:
- 65 % příchozích zde hledá klid a odpočinek,
- 60 % obdivuje přírodu a její krásy,
- 35 % návštěvníků zde nachází sportovní vyžití.
Na otázku zda respondenti využívají třešně ze sadu, odpovědělo 46 % záporně, 45 % sní třešně na místě, 6 % neví, že může třešně legálně trhat a 3 % trhá třešně na další využití.
Chcete-li se vyhnout návštěvnickým špičkám, vězte, že nastávají ve všední den mezi 17,30 a 18,00 h a o víkendu mezi 14,30 a 15,00 h.
Dále jsme se dotazovali na to, co návštěvníkům v sadu vyhovuje či chybí a jak vnímají management sadu. Děkujeme všem účastníkům dotazníkového šetření za vstřícnost, se všemi zjištěními budeme dále pracovat abychom vám zpříjemnili zde trávený volný čas.
Prokopské údolí
V Prokopském údolí proběhl monitoring návštěvnosti naposledy v roce 2010 a výsledky nám i po letech mohou poskytnout zajímavé srovnání. Do lesa vstoupilo za rok minimálně 1 219 000 návštěvníků a poče tnávštěvníků na hektar a rok činí 5 413.
Na procházku, za sportem a pozorovat přírodu
Nejvíce lidí přichází do pražských lesů na pěší procházku, někde více a jinde méně jezdí také na kole. V Prokopském údolí provozovalo cyklistiku 51 % dotazovaných osob. Běhat sem chodí 22 %.
Venčení psa bylo v roce 2010 obvyklé u 30 % návštěvníků Prokopského údolí.
Co si návštěvníci nejvíce přáli?
V Prokopském údolí lidem chyběly odpadkové koše (i na psí exkrementy), lavičky, informační tabule a altány.
V Prokopském údolí návštěvníci dále volali po lepším turistickém značení a rekonstrukci naučné stezky.
Nadpoloviční většina respondentů nevěděla o žádném ekologickém problému v daném místě, menšina označovala jako problém odpadky.
Všude návštěvníci většinou uvedli, že vnímají negativně novou výstavbu v blízkém okolí parku.