V Šárce
Rozloha: 104,23 ha
Katastrální území: Dejvice, Lysolaje, Vokovice
Nejvíce zastoupené dřeviny: trnovník akát a habr obecný
Převládající stanoviště: extrémní stanoviště
Věk porostů: nejvíce je zastoupena 6. věková třída, tedy věk 101–120 let.
Lesní porosty: 82,31 ha
Nelesní plochy (louky, vodní plochy, cesty): 21,92 ha
Vlastník lesa: hlavní město Praha, zastoupené odborem ochrany prostředí MHMP
Údržbu provádějí: Lesy hl.m. Prahy
MAPA lesa ke stažení (pdf)
Historie a současnost
Ještě v 19. století byla většina Šárky bezlesá a lesy se zde nacházely pouze v okolí kostelíka sv. Matěje. Šárecké stráně byly vypásány stády ovcí, a tak se zde vyvinula travinná
a keřová teplomilná společenstva, jejichž zbytky zde nalezneme jako součásti chráněných území. Na jižních svazích se zde od dob Karla IV. až do 18. století nacházely vinice (např. Zlatnice, Žežulka, Šatovka nebo Baba).
Postupem času stáda ovcí ze Šárky zmizela a stráně začaly zarůstat lesem, většina území však byla uměle zalesněna na přelomu 19. a 20. století. Dřeviny, které zde byly vysazovány, byly však často nevhodné a nepůvodní (např. trnovník akát nebo modřín opadavý). Zejména akát byl v té době hojně využíván na zalesňování strání a extrémních stanovišť. Nyní je bohužel v Šárce nejčastější dřevinou. Akát vytváří na svých kořenech hlízy s bakteriemi schopnými fixovat vzdušný dusík. Tím obohacuje zejména chudší stanoviště a mění druhovou skladbu, jeho kořeny navíc vylučují do půdy toxické látky, a v jeho sousedství tak nevydrží žádné další rostliny.
Rekreace
Tichá i Dolní Šárka jsou tradičním výletním místem Pražanů a zdaleka nejsou jen rekreačním zázemím pro obyvatele Prahy 6. Příroda je zde pestrá – nalezneme zde lesy, romantická údolí, skály, vyhlídky, zříceninu a pět zvláště chráněných území. Lesy v Šárce jsou snadno dostupné městskou hromadnou dopravou z Dejvic. Územím prochází celá řada turistických stezek. Zokruhovaná červená trasa vede z Baby kolem kostelíka sv. Matěje, přes Dolní Šárku do Divoké Šárky a pak přes Nebušice Šáreckým údolím zpátky k Babě, dále žlutá směřující z Jenerálky do Divoké Šárky a zelená vedoucí z Dejvic do Suchdola. Tichou Šárku lze také navštívit na kole.
Upozorňujeme návštěvníky, že dle platného lesního zákona je vstup do lesa na vlastní nebezpečí.
Péče o les
V současné době je snahou nahradit akátové porosty původními dřevinami. Vysazují se zde zejména duby, habry a lípy. V rámci lesního hospodaření se v lese provádí probírky, které slouží k úpravě dřevinné skladby i odstraňování nevhodných nebo poškozených stromů ve středně starých porostech. Lesy v Šárce jsou také jako všechny lesy v majetku hl. m. Prahy obhospodařovány podle zásad trvale udržitelného hospodaření v lesích. Hl. m. Praha je navíc od května 2007 držitelem mezinárodního, ekologicky přísného lesnického certifikátu Forest Stewardship Council® (FSC®), který hospodaření v lesích směřuje k dosažení přírodě blízkých lesních porostů, to vše s přihlédnutím k mimoprodukčnímu poslání pražských lesů. Více o FSC >>
Zastoupení dřevin
Snahou vlastníka lesa je, aby se zastoupení dřevin co nejvíce blížilo původnímu přirozenému složení porostů v daném území. Rovněž se zohledňuje převážně mimoprodukční – rekreační – poslání pražských lesů (tj. používání pestré dřevinné skladby), včetně menšího zastoupení nepůvodních jehličnatých dřevin (např. modřín a douglaska). Současné procentuální zastoupení dřevin (také vpravo na stránce) a ideální (přirozené) zastoupení dřevin zobrazují grafy ve fotogalerii.
Přirozené zastoupení dřevin vychází z vlastností daného stanoviště, které jsou charakterizovány zejména klimatickými poměry a půdními vlastnostmi daného území (více o lesních stanovištích >>). Rozložení jednotlivých stanovišť zobrazuje graf ve fotogalerii. Na území Tiché Šárky převládají extrémní stanoviště. Tyto podmínky vyhovují zejména dubu, habru obecnému a lípě a introdukovanému trnovníku akátu.
Věková skladba porostů
Věková skladba porostů je jednou z hlavních charakteristik stavu lesa a vypovídá také o jeho historii. Na čtvrtém grafu ve fotogalerii je např. jasně patrné, ve kterém období byla Šárka nejvíce zalesňována. Rovněž je vidět jen minimální obnova porostů v posledních 20 letech, což může v dalších 30 až 40 letech způsobit problémy s usycháním větších ploch lesa.
Zajímavosti v Dolní a Tiché Šárce >>
Podívejte se na video z lomu v Podbabě, který se nachází na území Šáreckých lesů.