Letňany
Základní charakteristiky lesoparku
Rozloha: 40,2 ha
Katastrální území: Letňany, Kbely
Nejvíce zastoupené dřeviny: dub zimní, borovice lesní a javor mléč
Nově založený les: 9 ha
Stávající zeleň: 11,4 ha
Louky: 17,9 ha
Ostatní zeleň: 0,7 ha
Soliterní vysadby: 330 stromů
Vlastník lesa: Hlavní město Praha
Vlastník lesa: hlavní město Praha, zastoupené odborem ochrany prostředí MHMP
Údržbu provádí: Lesy hl. m. Prahy
MAPA lesa ke stažení (pdf)
Historie a současnost
Původně se na celé ploše lesoparku nacházela pole (viz mapa z roku 1848), po roce 1950 bylo v severní části, pod dnešním umělým kopcem, postaveno 16 provizorních budov, které sloužily jako sklady podniku Rudý Letov (viz snímek z roku 1953). V 80. letech se tyto objekty postupně likvidovaly a v roce 1988 zde stály jen tři. Od poloviny 90. let až do roku 2002 se plocha využívala jako deponie výkopových materiálů ze stavby metra. V roce 2002 pozemky získalo hl. m. Praha koupí v dražbě od společnosti Letov a. s. O pět let později pak byla zpracována úvodní studie lesoparku, která byla poté dopracována do podoby projektu k územnímu rozhodnutí a stavebnímu povolení.
Území Lesoparku Letňany na mapě stabilního katastru z roku 1848 (pdf)
Lesopark patří mezi největší nově vzniklé plochy zeleně na území Prahy po roce 1989, a to v rámci dlouhodobé snahy Hl. m. Prahy o zvyšování rozlohy kvalitní veřejné zeleně. Budování zcela nového lesoparku v Letňanech bylo zahájeno v listopadu 2008 a první, největší etapa prací byla dokončena v roce 2012.
Koncepce lesoparku od počátku počítala nejprve se založením kostry porostů a vybudováním základní cestní sítě, a teprve následně s postupným doplňováním lesoparku vybavením dle reálných potřeb a faktického využívání lesoparku veřejností. Na celkové ploše 36 hektarů zde bylo nejprve vysázeno takřka 9 hektarů nového lesa. Vznikly zde také louky se 314 solitérními stromy. Větší podíl luk je v lesoparku založen úmyslně, a to z estetických a rekreačních důvodů. V roce 2009 pokračovaly práce v lesoparku stavbou asfaltových a mlatových cest, které dnes využívají chodci, běžci, cyklisté i inline bruslaři, a také nezbytné parkoviště. Tyto cesty umožňují klidný průchod mezi městskými částmi Letňany, Kbely a Čakovice mimo veřejné komunikace. Provedené průzkumy ukazují, že celková návštěvnost lesoparku se mezi lety 2014 a 2020 více než zdvojnásobila!
Po dokončení výsadeb na rovinaté jižní části lesoparku byla v roce 2011 provedena rekultivace severního cípu na ploše okolo bývalé železniční vlečky. Zde bylo mimo jiné odvezeno více než 600 m3 komunálního odpadu, betonu a jiných materiálů. Na jaře 2012 byla celá zrekultivovaná a ohumusovaná plocha osázena dřevinami. V létě 2011 byla také jižní část lesoparku oživena rozmístěním dvou skupin balvanů. Jeden balvan byl také umístěn na vrchol vyššího kopce, který nabízí zajímavý výhled jak na letiště Letňany, tak i do Polabí.
V roce 2017 byla v lesoparku dokončena na území Prahy první síť jednosměrných stezek s přírodním povrchem pro terénní cyklistiku – tzv. singltraily v celkové délce více než 5,3 kilometru. V roce 2019 byla síť lesoparkových cest doplněna o jednu další asfaltovou cestu, rovněž byla vyasfaltována původně mlatová cesta navazující na cyklostezku do Čakovic. Pro zvýšení rekreačního potenciálu území bylo v roce 2015 instalováno originální dětské hřiště v podobě přistávajícího letadla.
Lesopark byl od svého vzniku ohrožen plánovanou stavbou přeložky Toužimské, která měla protínat lesopark zhruba v polovině – v pokračování ulice Polaneckého. Po definitivním rozhodnutí o jiném dopravním řešení a trasování přeložky mimo lesopark byla původně volná, pouze zatravněná část lesoparku v roce 2020 doplněna výsadbou skupinek alejových stromů. O rok dříve byl okraj lesoparku podél stávající Toužimské ulice doplněn o 900 m dlouhou dubovou alej.
Upozorňujeme návštěvníky, že dle platného lesního zákona je vstup do lesa na vlastní nebezpečí.
Zastoupení dřevin
Lesopark Letňany byl zalesněn z velké části dubem, dále borovicí, lípou a jasanem. Listnaté dřeviny zde výrazně převažují oproti dřevinám jehličnatým, zejména borovici, která roste především ve dvou větších skupinách na okrajích lesoparku. Pestré je zde rovněž zastoupení keřů, které se přirozeně rozšiřují zejména na obou kopcích. Dendrologickou raritou jsou desítky jedinců sekvojovce obrovského, z nichž nejvyšší již přesahuje 5 m výšky.
Lesopark Letňany, jako všechny lesy v majetku Hl. m. Prahy, je obhospodařován podle zásad trvale udržitelného hospodaření v lesích. hl. m. Praha je navíc od května 2007 držitelem mezinárodního, ekologicky přísného lesního certifikátu Forest Stewardship Council® (FSC®), který hospodaření v lesích směřuje k dosažení přírodě blízkých lesních porostů, to vše s přihlédnutím k výrazně mimoprodukčnímu poslání pražských lesů.
Rozvoj lesoparku
Rozvoj lesoparku není ani v současné době ukončen, v nejbližší době se připravuje jeho rozšíření až k zástavbě Kbel a v delším časovém horizontu také jeho zapojení do připravovaného většího krajinného parku Havraňák.
Návštěvnost lesoparku
V roce 2020 proběhl monitoring návštěvnosti lesoparku, který přinesl řadu zajímavých zjištění. Rok byl z hlediska návštěvnosti výjimečný, což bylo jistě dáno protiepidemickými opatřeními, která značně omezovala možnosti jiných aktivit. Do lesoparku Letňany vstoupilo za rok 2020 nejméně 629 617 návštěvníků, což je v přepočtu na rozlohu 17 202 návštěvníků na hektar ročně!
Zjistili jsme, že nejvíce lidí hledá v lesoparku klid a odpočinek, každý jedenáctý návštěvník přijde se psem a na každých 8 návštěvníků připadá 1 kočárek. Návštěvnická špička je o víkendu mezi 11,00 a 11,30 h a ve všední den od 16,30 do 17,00 h.
Další otázky dotazníkového šetření směřovaly k vybavení parku a spokojenosti s managementem. Všem respondentům děkujeme za účast v průzkumu. Získané odpovědi využijeme například při dalším rozhodování o investicích v parku.
Více o výsledcích monitoringu návštěvnosti v lesoparku Letňany >>