Na Cibulce
Základní charakteristiky
Rozloha: 66,34 ha
Katastrální území: Košíře, Jinonice, Motol
Nejvíce zastoupené dřeviny: dub zimní a letní, lípa srdčitá
Převládající stanoviště: živná stanoviště nižších poloh
Věk porostů: nejvíce je zastoupena 3. věková třída, tedy věk 41–60 let
Lesní porosty: 62,04 ha
Nelesní plochy (louky, sady, vodní plochy, cesty): 4,3 ha
Vlastník lesa: hlavní město Praha, zastoupené odborem ochrany prostředí MHMP
Údržbu provádí: Lesy hl. m. Prahy
MAPA lesa ke stažení (pdf)
Historie a současnost lesa
Lesy Na Cibulce jsou součástí bývalé usedlosti Cibulka, jež svůj název získala podle rodu Cibulovských z Veleslavína, kteří v 15. století vlastnili místní vinice. Původní hospodářská usedlost byla již ve 14. století dědičným dvorem košířské vrchnosti a v té době se nacházela v majetku Jindřicha Náze, písaře královské kuchyně Karla IV. V roce 1815 zakoupil usedlost pasovský biskup Leopold Linhart Thun-Hohenstein, který dal v letech 1817–1826 celý areál upravit a doplnit řadou romantických staveb a soch do podoby anglického parku.
Po smrti svého zakladatele přecházela Cibulka na další majitele, pro které však byla spíše přítěží. Na špatný stav celého areálu bylo upozorňováno již v třicátých letech 19. století. Nepomohlo bohužel ani dočasné uzavření parku a vstup pouze na vstupenky. Z poustevny byla ukradena socha poustevníka, stejně jako skleněné zvonky na střeše čínského pavilonu. Areál Cibulky byl navíc v sedmdesátých letech 19. století zmenšen výstavbou železnice. Ve 20. letech 20. století odkoupila lesopark od tehdejšího majitele J. Hyrouse obec pražská za 1 milion korun. Lesní odbor pražské radnice pak provedl nové výsadby na volných plochách a zamokřené plochy nechal osázet jasany. Na nátlak tisku a Státního památkového úřadu byly později provedeny úpravy a ohrazení některých staveb v parku. V roce 1972 byly v areálu zrestaurovány vybrané sochy a v rámci lesnického obhospodařování byly upraveny cesty a vystavěn dřevěný altán.
V roce 2000 byla zahájena obnova celého areálu Na Cibulce. Odbor ochrany prostředí Magistrátu hl. města Prahy nechal zpracovat dokumentaci na obnovu stavebních prvků a sochařské výzdoby. Studie se netýká statku a čínského pavilonu, které nejsou v majetku hl. m. Prahy. V roce 2005 byly dokončeny restaurátorské práce a o rok později byly opraveny vodohospodářské prvky (jezírko Pod Dianou, studánky a propustky pod cestami). V roce 2008 byl obnoven historický ovocný sad pod usedlostí a čínským pavilonem. V roce 2014 byla provedena oprava rozhledny, poustevny, objektu studánky a také některých soch.
Historické fotografie a kresby lesoparku na Cibulce si můžete prohlédnout ve druhé fotogalerii.
Území lesů na Cibulce na mapě stabilního katastru z roku 1848 (pdf)
Rekreace
V lese se nacházejí stromy dosahující úctyhodných rozměrů (obvod kmene 300 až 500 cm), a to zejména duby a jasany. Některé z nich jsou vyhlášeny jako památné. Lesy na Cibulce se vyznačují kouzelnou romantickou atmosférou, kterou umocňuje i jejich nepříliš vysoká návštěvnost. Území je však velmi snadno dostupné městskou hromadnou dopravou, lesem prochází žlutá turistická stezka a jsou zde také pěkné cesty pro cyklisty. V lese jsou umístěny altány, dětské hřiště i množství laviček k posezení ve stínu stromů. Na les navazuje přírodní památka Vidoule.
Upozorňujeme návštěvníky, že dle platného lesního zákona je vstup do lesa na vlastní nebezpečí.
Zajímavosti v okolí lesů na Cibulce >>
Péče o les
V rámci lesního hospodaření jsou v lese prováděny především probírky v porostech středního věku, kdy jsou odstraňováni jedinci nežádoucích druhů dřevin nebo jedinci poškození či nemocní. Nejstarší dubové porosty pod rozhlednou jsou zatím ponechány bez zásahu, dlouhodobým cílem je zde jejich přirozená obnova.
Všechny lesy v majetku hl. m. Prahy, tedy i lesy na Cibulce, jsou obhospodařovány podle zásad trvale udržitelného hospodaření v lesích. Hl. m. Praha je od května 2007 držitelem mezinárodního, ekologicky velmi přísného lesnického certifikátu Forest Stewardship Council® (FSC®), který hospodaření v lesích směřuje k dosažení přírodě blízkých lesních porostů. Více o FSC >>
Zastoupení dřevin
Snahou vlastníka lesa je, aby se zastoupení dřevin co nejvíce blížilo původnímu přirozenému složení porostů v daném území. Rovněž se zohledňuje převážně mimoprodukční – rekreační – poslání pražských lesů (tj. používání pestré dřevinné skladby), včetně menšího zastoupení nepůvodních jehličnatých dřevin (např. modřín, douglaska). Současné procentuální zastoupení dřevin znázorňuje graf ve fotogalerii níž. Ideální (přirozené) zastoupení dřevin zobrazuje druhý graf. Pestrá dřevinná skladba je zejména v porostech na bývalé zemědělské půdě. Přirozené zastoupení dřevin vychází z vlastností daného stanoviště, které jsou charakterizovány zejména klimatickými poměry a půdními vlastnostmi daného území (více o lesních stanovištích >>). Rozložení jednotlivých stanovišť zobrazuje třetí graf. Na území Cibulky převládají živná stanoviště nižších poloh. Tyto podmínky vyhovují zejména dubu, habru obecnému a lípě.
Věková skladba porostů
Věková skladba porostů je jednou z hlavních charakteristik stavu lesa a vypovídá také mnohé o jeho historii. Ze čtvrtého grafu např. jasně vyplývá, že poměrně velká část lesa je tvořena stromy ve věku 61–80 let, což vypovídá o rozsáhlém zalesňování v období po 2. světové válce. Lesní porosty ve svahu pod hájovnou jsou zase ukázkou velmi starých až přestárlých dubových lesů.
Návštěvnost lesoparku
V roce 2020 proběhl monitoring návštěvnosti lesoparku, který přinesl mnohá zajímavá zjištění. Rok to byl z hlediska návštěvnosti výjimečný, což bylo jistě dáno protiepidemickými opatřeními, která značně omezovala možnosti jiných aktivit. Do lesoparku Na Cibulce vstoupilo za rok 2020 nejméně 179 717 návštěvníků, což je v přepočtu na rozlohu 2 710 návštěvníků na hektar a rok! Nejvíce návštěvníků přišlo v březnu a dubnu, nejméně v lednu.
Zjistili jsme, že nejvíce lidí hledá v lesoparku klid a odpočinek, každý šestý návštěvník přijde se psem a na každých 11 návštěvníků připadá 1 kočárek. 29 % návštěvníků má v lese svou oblíbenou trasu. Z průzkumu dále vyplynulo, že návštěvnické špičky nastávají ve všední den mezi 14,30 a 15,00 h a o víkendu mezi 16,00 a 16,30 h.
Další otázky dotazníkového šetření směřovaly k vybavení parku a spokojenosti s managementem. Všem respondentům děkujeme za účast v průzkumu. Získané odpovědi využijeme například při dalším rozhodování o investicích v parku.
Více o výsledcích monitoringu návštěvnosti v lesoparku Na Cibulce >>