Dívčí Hrady
Základní charakteristiky krajinného parku
Rozloha: 73,7 ha
Katastrální území: Radlice
Založení lesa: 2007−2020
Nově založený les: 13,1 ha
Louky: 38,9 ha
Pastvina pro koně: 19,4 ha
Ostatní zeleň: 1 ha
Solitérní vÝsadby: 973 stromů
Nejvíce zastoupené dřeviny: dub zimní a lípa srdčitá
Zpevněné plochy (cesty): 1,3 ha
Mlatové cesty: 3,8 km
Panelové cesty: 0,3 km
Pěšiny: 1,9 km
Rekreace: fotbalové hřiště, hřiště na volejbal
Krajinné prvky: výběh pro koně Převalského, ovocné stromy a aleje
Vlastník lesa: hlavní město Praha, zastoupené odborem ochrany prostředí MHMP
Údržbu provádí: Lesy hl. m. Prahy
Mapa krajinného parku Dívčí Hrady
Historie krajinného parku
Přeměna území v krajinný park byla zahájena v roce 2007 po schválení změny ÚPn – změna z orné půdy na lesní porosty a louky. Po ukončení dvacetiletého pronájmu polí byla v roce 2016 na podzim celá plocha oseta speciálně vybraným travním semenem (s ohledem na záměr ZOO Praha část využít jako výběh pro koně Převalského).
V roce 2017 na jaře byla souvislejší výsadbou rozbita původně zcela přímá hranice s lesními porosty na jihu. Na podzim pak byla provedena výsadba malých skupinek lesa rozptýlených po celé ploše tak, aby tvořily zelené ostrůvky v loukách a umožňovaly i v budoucnu výhled na větší část Prahy.
Zakládání krajinného parku v roce 2017
Na podzim 2017 a na jaře 2018 proběhla výsadba 540 alejových stromů, částečně ovocných, ale převážně neovocných listnatých. V roce 2019 byla postavena nová páteřní mlatová cesta ve směru východ–západ a v roce 2020 bylo podél cesty vysázeno dubové stromořadí.
V roce 2021 bylo dokončeno zázemí pro koně Převalského.
Zastoupení dřevin
Zajímavosti
Zajímavostí jsou zbytky stanovišť protiletecké obrany z 2. světové války, které chránily tehdejší továrny se zbrojní výrobou v Jinonicích. Zbytky stanovišť jsou ponechány bez jakékoliv úpravy.
Návrat modráska vičencového do pražské přírody
V roce 2017 jsme ve spolupráci s entomology Fakulty životního prostředí České zemědělské univezity v Praze založili na Dívčích Hradech systém „vičencových plošek”.
V roce 2018 zde byli vysazeni první jedinci modráska vičencového, který v Praze vyhynul v roce 2004. Znovuobnovené populaci modráska vičencového se zde daří dobře a šíří se i na další místa.