Hlásek
Základní charakteristiky
Rozloha: 29,2 ha
Katastrální území: Nebušice
Nejvíce zastoupené dřeviny: dub zimní, smrk ztepilý a borovice lesní
Převládající stanoviště: kyselá stanoviště nižších poloh
Věk porostů: nejvíce je zastoupena 5. věková třída, tedy věk 81‒100 let
Rozloha lesních porostů: 29,08 ha
Rozloha nelesních ploch (louky, cesty): 0,12 ha
Vlastník lesa: hlavní město Praha, zastoupené odborem ochrany prostředí MHMP
Údržbu provádějí: Lesy hl.m. Prahy
MAPA lesa ke stažení (pdf)
Historie a současnost lesa
Celá oblast kolem Nebušic se nachází ve starosídelní oblasti, kde člověk po tisíciletí ovlivňoval krajinu jako pastevec a rolník. Právě proto zde vznikla mozaika lesů, pastvin, luk a polí. Území okolo lesa Hlásek bylo většinou využíváno jako pole. Úzký pás podmáčených luk se táhl pouze podél Nebušického potoka a v okolí usedlostí a statků se nacházely zejména sady.
Zbytky původních lesů zde měly teplý suchý ráz a rostly zde zejména doubravy a dubohabřiny, na severních svazích se nacházel i buk. Jeden z těchto původních lesů, které se do dnešních dnů zachovaly, je právě les Hlásek. Na území lesa se v minulosti nacházelo i několik kamenolomů, jejichž zbytky jsou patrné ještě dnes.
Území lesa Hlásek na mapě stabilního katastru z roku 1840 (pdf)
Rekreace
Les Hlásek se nachází v těsné blízkosti Šáreckého údolí a zástavby Nebušic a je proto zajímavou rekreační lokalitou. Les je snadno dostupný z Nebušic, lze ho ale také navštívit na kole – územím vede několik cyklistických stezek od Jenerálky, Liboce a Horoměřic. Lesem prochází také červená a žlutá turistická značka. Prosíme, chovejte se k přírodě ohleduplně, zejména při návštěvách lesa se psy.
Upozorňujeme návštěvníky, že dle platného lesního zákona je vstup do lesa na vlastní nebezpečí.
Zajímavosti v okolí lesa Hlásek >>
Péče o les
V současné době je snahou nevhodné dřeviny (zejména smrk a borovice černá), vysázené především v první polovině 20. století, nahradit dřevinami původními. Vysazují se zde převážně duby, buky a habry. Na vhodných místech se pomocí maloplošných clonných sečí (např. východně od hřbitova) podporuje přirozené zmlazení dubů. V rámci lesního hospodaření se v porostech středního věku (20‒60 let) provádí probírky, kdy se odstraňují zejména nemocné a poškozené stromy
a uvolňuje se tak prostor pro rozvoj korun kvalitních cílových stromů. V mladších porostech se provádí prořezávky, které slouží zejména k odstraňování netvárných a nemocných stromů a přitom se upravuje dřevinná skladba dle konkrétního stanoviště a ekologických nároků jednotlivých dřevin.
Les Hlásek je, jako všechny lesy v majetku hl. m. Prahy, obhospodařován podle zásad trvale udržitelného hospodaření v lesích. Hl. m. Praha je navíc od května 2007 držitelem mezinárodního, ekologicky přísného lesnického certifikátu Forest Stewardship Council® (FSC®), který hospodaření v lesích směřuje k dosažení přírodě blízkých lesních porostů, to vše s přihlédnutím k výrazně mimoprodukčnímu poslání pražských lesů. Více o FSC >>
Zastoupení dřevin
Snahou vlastníka lesa je, aby se zastoupení dřevin co nejvíce blížilo původnímu přirozenému složení porostů v daném území. Rovněž se zohledňuje převážně mimoprodukční – především rekreační – poslání pražských lesů (tj. používání pestré dřevinné skladby), včetně menšího zastoupení nepůvodních jehličnatých dřevin (např. modřín, douglaska). Současné procentuální zastoupení dřevin znázorňuje graf vpravo.
Ideální (přirozené) zastoupení dřevin zobrazuje druhý graf ve fotogalerii. Přirozené zastoupení dřevin vychází z vlastností daného stanoviště, které jsou charakterizovány zejména klimatickými poměry a půdními vlastnostmi daného území (více o lesních stanovištích >>). Rozložení jednotlivých stanovišť zobrazuje třetí graf. Na území lesa Hlásek převládají kyselá stanoviště nižších poloh. Tyto podmínky vyhovují zejména dubu, buku a bříze.
Věková skladba porostů
Věková skladba porostů je jednou z hlavních charakteristik stavu lesa a vypovídá také mnohé o jeho historii. Čtvrtý graf jasně ukazuje na silně nevyrovnanou věkovou strukturu, kde téměř chybí mladé porosty do 60 let a starší porosty od 100 do 120 let. Zřetelně je také vidět, že ve 40. a 50. letech 20. století zde obnova porostů vůbec neprobíhala, naopak dvacet let před tím proběhla obnova více než poloviny lesa Hlásek.
Návštěvnost lesoparku
V roce 2020 proběhl monitoring návštěvnosti lesa Hlásek, který přinesl mnohá zajímavá zjištění. Rok to byl z hlediska návštěvnosti výjimečný, což bylo jistě dáno protiepidemickými opatřeními, která značně omezovala možnosti jiných aktivit. Les navštívilo v roce 2020 nejméně 87 089 návštěvníků, což je v přepočtu na rozlohu 3 003 návštěvníků na hektar a rok. Nejvíce návštěvníků přišlo v dubnu, nejméně v lednu, únoru a srpnu.
Zjistili jsme, že nejvíce lidí hledá v lesoparku klid a odpočinek, každý třetí návštěvník přijde se psem a na každých 47 návštěvníků připadá 1 kočárek. Návštěvnická špička během všedního dne nastává mezi 10,30 a 11,00 h a o víkendu mezi 11,00 a 11,30 h.
Dále jsme se dotazovali na to, co návštěvníci v lese nejvíce postrádají a jak vnímají management. Děkujeme všem účastníkům dotazníkového šetření za vstřícnost, budeme se všemi zjištěními dále pracovat. Přejeme vám příjemné chvíle v pražských lesích!