Zajímavosti
Opuštěné vesnice
Na území lesa se nacházely čtyři vesnice, a to Hol, Lhota nad Úvalem, Slavětice a Žák. Na vesnicích se silně podepsala třicetiletá válka (1618–1648) a následné epidemie a hladomor, který měla na svědomí také zdejší málo úrodná pole. Z vesnic postupně odcházeli obyvatelé a časem zcela zanikly. Pozůstatky zaniklých vísek jsou dodnes patrné z terénních depresí ‒ vystupující muldy jsou zasypané pozůstatky tehdejších staveb. Zachovala se zde také středověká, kameny roubená studna nebo hráz starého rybníka. Na místě opuštěných vesnic byly později na obranu před lupiči, kteří zde měli svá útočiště, postaveny myslivny.
Klánovické rybníky
Na území lesa se nacházelo a nachází několik rybníků. K rybníkům, které zanikly společně se středověkými vesnicemi, patří Holský rybník, na jehož břehu se rozkládala vesnice Hol. Poslední zmínka o Holském rybníku je v josefinském katastru z roku 1785. V důsledku výstavby dráhy byly vypuštěny další rybníky Žák a Slavětický, z něhož se dodnes dochovala masivní hráz. Pozůstatkem jednoho z vypuštěných rybníků jsou Blatovské tůně.
Klánovice
V roce 1874 koupil část lesa Václav Klán a o 4 roky později tu začal stavět první domky pro letní bydlení. Nová osada byla nazvána po svém zakladateli Klánovice. V roce 1883 zde byla otevřena zastávka státní dráhy Jirny a začalo se s masivní výstavbou. V roce 1911 zde byla postavena kaple Matky Boží, zavedeno osvětlení a otevřena pošta. Už před začátkem 1. světové války byly Klánovice uměleckým a sportovním centrem a nejoblíbenější vilovou čtvrtí v okolí Prahy. Nacházelo se zde 90 vil, 5 restaurací a velký pension. Po 1. světové válce nastal v Klánovicích další velký rozvoj a v říjnu 1920 byly prohlášeny za samostatnou obec.